Ana sayfa Haberler Sinema Dünyası Arkeoloji Temalı 10 Film!

Arkeoloji Temalı 10 Film!

0
PAYLAŞ

Son yıllarda arkeoloji sinemada oldukça dikkat çeken bir konu ve saygı duyulan bir meslek. Bu tür filmler genelde insanların arkeolojiye olan ilgisini arttırıyor ve etkisinde bırakıyor.

Bakalım arkeoloji barındıran hangi yapımlar yer alıyor listede.

Indiana Jones Serisi (1981 – 1984 – 1989 – 2008)

İlk sırada  Harrison Ford ile özdeleşmiş olan efsane film olan İndiana Jones bulunuyor. Filmi ilk olarak İndiana Jones: Kutsal Hazine Avcıları (1981) olarak vizyona girmişti. Aslında Harrison Ford, Yıldız Savaşları Bölüm V : İmparatorun Dönüşü‘nde sergilediği performanstan dolayı bu filme uygun görüldü.

Sırasıyla: İndiana Jones: Kamçılı Adam (1984)  İndiana Jones: Son Macera (1989) İndiana Jones: Kafatası Krallığı (2008) olarak devam etmişti.

Harrison Ford, bu rol ile birlikte dünyaca tanınan birisi olmuş ve İndiana Jones serisi ile özdeleşmiş bir isim oldu ve birden fazla yapımlarda rol almasını sağladı.

Bu arada çizgi romanları ise günümüzde hala ilgiyle satılıyor.

Son söylentiler ise İndiana Jones: 5 2019’da vizyona gireceği söyleniliyor.

Serisi baştan aşağı izlemenizi tavsiye ediyorum.

İlk filmin konusu ise: Klasikleşmiş macera ve komedi Indiana Jones serisinin 1981 yılında çekilmiş ilk filminde Arkeolog DR. Indiana Jones, 10 Emirin sırrını çözecek olan “Ark of The Conenant”‘ı bulmak için yola çıkar. Nazi Almanyasını yöneten Hitlerde bu Ark’ın peşindedir. Indiana ile Alman Ajanlarının karşılaşacağı bu macera Nepal den Kahireye kadar uzanacaktır.   

Yıldız Geçidi (1994)

Belki de bir çoğunuz hemen hatırladı değil mi ?

Yıldız Geçidi 1994 yılında vizyona girdi ve o dönem oldukça farklı konusuyla ve kalabalık kadrosuyla Kurt Russel, Kevin Durand, ve Erick Avari gibi isimler rol alıyor.

O dönemin oldukça üstünde bir filmdi ilerliyen sürede film dizi oldu ve  1997 – 2005 yılına kadar sezon olarak 4-6 sezon olarak yayımlandı. 7-9 Yıl öncesinde TRT, ekranlarında cumartesi gecesi 22:00 – 23:00’de bölüm olarak yayımlanırdı izleyenler daha önce iyi bilir.

Yıldız Geçidi 1960 – 1970’li yıllarda gerçek bir hikayeden uyarlandığı anlatılır hatta bu konuyla ilgili Mısır’da bir çok yerde kazı yapıldığı söylenilir.

Konusu ise:  uzaylı Ra ve solucan deliği kavramlarıyla tüm bilimkurguseverlerin büyük ilgisini çekti. Ayrıca film; uzaylılarla savaşan, ama bunu lazer tabancaları ya da uzay gemileriyle değil, bilindik topla tüfekle yapan dünyalı konsepti ile bilim kurgu tarihinde farklı bir yerde durmaktadır.

Mumya (1999 – 2001 – 2008)

Böyle bir efsane yapıtı anlatmama hiç gerek bile olmadığını düşünüyorum.

1999 Yılında Mumya vizyona giren film oldukça ciddi boyutlarda hasılat yaptı. Böylelikle devam filmlerinin gelmesine olanak sağladı. Brendan Fraser,  Arnold Voslo,  ve Oded Fehr, gibi oyuncuları adeta dünyaca ünlü bir oyuncu haline getirdi.

Daha sonrasında Mumyanın Dönüşü (2001)  Mumya: Ejder İmparatoru’nun Mezarı (2008) gibi yapımları geldi bir çok farklı oyuncular yer alsa da ana kadro hep aynı kaldı.

Zamanında 2003 –  2004 Yıllarında henüz hiç bir TV’de yayımlanmaz iken 2006-2009 arası sıklıkla yayımlanır olmuştu. Günümüzde bir çok izleyicinin favori film listelerine girmiştir. (Şahsen benimde öyle)

Lara Croft (2001 – 2003)

Dünyada ilk kez bir oyunun filmi gişe rekorları kırıyor ve bir oyuncuyu dünyaca ünlü bir bayan bir bayan olarak tanıtmaktaydı.

Lara Croft, Tomb Raider Edios, tarafından 1996 yılında ilk oyunu çıkışını gerçekleştirmiş ve oldukça iyi satışlar elde etmişti.  Oyunun sinemaya aktarılması gündeme gelmiş ve gerçekleşmişti.

Angelina Jolie, henüz kariyelerinin başlarında iken zor bir karar verdi. Ya film tutacak dünyaca ünlü bir yıldız olacaktı veya dibe batacaktı. Film vizyona girdikten sonra gişe rekorları kırdı ve devam filminin gelmesine vesile oldu.

Angelina Jolie, bu seri ile özdeşmiş oldu ve film için doğuru bir seçim olduğunu kanıtladı. Günümüzde bir çok hayran Angelina’nın tekrar bu role bürünmesini istedikleri kabul etmedi.

Bende her ne kadar bu seriyi defalarca seyretsem kafamda tek bir soru işareti beliriyor. Lara Croft’un babasıda bir arkelog olmasına rağmen o serveti nasıl yaptı ?

Günümüzde seri halen izleniliyor ve 2018 yılında ise farklı bir Tomb Raider, filmi vizyona girmesi bekleniliyor.

Konusu ise: Lara Croft(Angelina Jolie), aristokrat bir İngiliz ailesinin seçkin okullarda eğitim görmüş kızı. Ama rahat bir hayat yerine macerayı seçmiş. Dünyanın her yerindeki en tehlikeli ve esrarlı mekanları ziyaret edip, kayıp hazineler ve uygarlıkları keşfediyor.Sayısız lisanı ana dili gibi konuşabilen genç ve güzel kadın dövüş sanatlarında da usta ve macera için yanıp tutuşuyor. Ama şimdi hayatının en büyük mücadelesini vermek üzere: Uzay ve zamanda kaybolmuş çok çok eski bir kalıntının her iki parçasını da bulmak zorunda. Bulunduğu zaman sahibine dünya üzerindeki en büyük gücü veren ödüle ulaşmak için güzel Lara öncelikle, çok güçlü ve tehlikeli bir tarikatla başa çıkmak zorunda.

 

Zaman Ötesi (2005)

Paul Walker‘in bizlere emaneti olan bu film aslında Daha Hızlı Daha Öfkeli‘de aldığı rolden dolayı bu filmin kadrosuna dahil olmuştu.

Oyun kadrosunda ise: Gerard Butler, Michael Sheen ve David Thewlis gibi usta oyuncuları barındırıyor.

Film genel olarak orta düzey bir hasılat yapsa da o dönemin oldukça ilgi çeken filmlerden birisiydi. Bu zamana kadar TV’de hiç bu filme rast gelmedim, ancak sağlam bir yapım olduğu gözlerden kaçmıyor.

Konusu ise: Geleceğe şaşırtıcı bir biçimde bakan “Timeline”, Fransa’da Ortaçağa ait bir kaleyi inceleyen bir grup arkeoloji öğrencisinin çalışmaları sırasında, profesörlerinin birdenbire 14. yüzyılın içinde ortadan kaybolmasını konu alıyor. Feodal savaşın içinde profesörü kurtarmak için büyük bir tehlike içine giren öğrenciler, sadece geçmişi kazı yaparak bulmaya çalışmadıklarını, aynı zamanda geçmişin içinde yaşadıklarının da farkına varırlar. Çok kısa zamanları olan öğrenciler profesörü kurtarmak için ellerinden geleni yapmaya çalışacaklar fakat; 21.yy tekrar geri dönebilecekler mi?

Büyük Hazine (2004 – 2007)

Bir çoğunuz mutlaka  TV’de bu filme rast geldiniz göz attığınızda size çekiyor ve kendinizi izlemekten alıkoyamıyor. Vay Be ne filmmiş! dedirtiyor.

Nicolas Cage, bu film için teklif aldığında 1 ay kadar düşündüğü söylenilir. Sonuçta ya gişede başarısız bir yapım olup kariyerine düşük bütçeli yapımlar ile devam edecekti, veya gişede başarı yakalayıp dünyaca ünlü bir yıldız yapacaktı. Öyle de oldu film yüksek gişe başarısı yakaladı ve 2007 yılında 2. filmin çekilmesine vesile oldu. Kendisine göre has senaryosu ile arkeoloji severler tarafından önemli filmlerden birisi olmuştur daima.

İlk filmde Diane Kruger, Sean Bean ve Justin Bartha, gibi usta oyuncular yer alıyor.

2019 Yılında 3. filmi çekileceği konusunda söylentiler dolanıyor ancak bir resmiyet kazandığı söylenemez.

Konusu ise: Altı nesildir hazine peşinde koşan Gates ailesi, ABD’de tarihle ilgilenen kişilerin gözünde deli muamelesi görmektedir. Gates’lerin sın nesil üyesi Benjamin Franklin hazine avı bayrağını devralmış son kişidir ve yaşamını kimsenin varlığına inanmadığı, Orta Doğu kökenli Tapınak Şövalyeleri hazinesini bulmaya adamıştır. ABD’nin kuruluşunda aktif rolü olan Özgür Masonlar derneği üyelerinin sakladığı ve yeri ABD tarihindeki kilit olaylara gizlenmiş ipuçlarında saklı olan hazineye Benjamin Franklin iyice yaklaştığını hissetmektedir. Ancak, elde ettiği son ipucu hazinenin yerinin çalınması imkânsız gibi görünen Bağımsızlık Bildirgesi’nin arkasında gizlendiğini söylemektedir. Bildirge’nin arkasına bakmanın, yüz yıllık hazine avının sonu olacağın düşünür, oysa bu sadece bir başlangıçtır.

 

Dominion: Prequel To The Exorcist  (2005)

Bir dönem TV’de en popüler filmlerinden birisiydi. Sıkça Star TV’de gece kuşağında yayımlanırdı. Dönemine göre bir arkeoloji ile ilgili olsa da daha çok iblis ve şeytan temasını barındıran bir yapım. Aslında romandan uyarlandı 4. filmi olma özelliği taşıyor. Daha önceki yapımlar fazla vahşet ve kan olduğu için 3. film sinemadan kaldırılmıştır.

Konusu ise: Dominion: Prequel to the Exorcist 1973 tarihli Şeytan filminin 4. bölümü olan Exorcist: The Beginning’in ilk versiyonudur. Harlin’in filmi çok başarılı bulunmayınca, filmin ilk çekilen versiyonunun gösterilmesine izin verilmiştir. Öteki filme göre daha diyalog ağırlıklı ve vahşetten uzaktır.

Sahara (2005)

Tam bir arkeoloji temalı bir yapım. Genel olarak keşif, gizem, antik tarih, temasını barındıran bir yapım. O dönem oldukça iyi gişe başarısı yapmasına rağmen ne yazık ki, devamı gelmedi.

Bu yapımda Penélope Cruz, Matthew McConaughey ve William H. Macy, gibi usta oyuncular bulunuyor.

Sıkılmadan seyredebileceğiniz yapımlardan birisi.

Konusu ise: Usta kaşif Dirk Pitt (Matthew McConaughey) tarihi bir efsaneye ait bir sikke bulup, Batı Afrika’nın en tehlikeli bölgelerinde hazine avına çıkmaya karar verdiğinde hayatının da en büyük macerasına girişmiş olacaktı. Dirk ve macera arkadaşı Al Giordino (Steve Zahn), yerlilerin deyimiyle “Ölüm Gemisi”ni -gizli bir kargo taşıyan kayıp savaş gemisi- ararken, kayıp hazinenin tüm dünyayı tehdit edecek kadar büyük bir problemle bağlantılı olduğunu düşünen, zeki ve güzel doktor Eva Rojas (Penelope Cruz) ile tanışırlar. Hiç kimsenin varlığına bile inanmadığı bu gemiyi ararken, Dirk, Al ve Eva, tehlikeli savaşçılara ve tehditkâr bölgeye yenilmemek ve sırrı çözebilmek için, zekâlarına ve cesaretlerine güvenmek zorundaydılar.

Jack Hunter (2008 – 2009)

Çıktığı dönem yerden yere vurulan çakma Indiana Jones veya Büyük Hazine gibi kötü yorumlar yapıldı. Bu tarz yorumlar haricinde oldukça iyi senaryosu olan arkeoloji temalı bir filmdi.

Genel olarak tek bir film olsa da 2 bölüm olarak yayımlandı.

Biz türkler için bu yapım bizim için ayrı bir öneme sahip.  Bu yapımda bir çok usta türk oyuncular bu yapımda rol aldı hatta ana karakter haline geldi.

İki bölümlük olan yapım bir çok kısmı Türkiye’de çekildi.

Sıkça Star TV’de yayımlanır olmuştu bi ara.

Yapımda: Ivan Sergei, Susan Ward, ve Thure Riefenstein gibi yabancı oyuncular rol alıyor.

Konusu ise: Jack Hunter maceracı bir arkeolojisttir. Arkeolojide okurken Profesörü Fredrick Shaffer ona akıl hocalığı ve babalık yapmıştır. Profesör Suriye’de Ugaritlerden kalma bir hazine olduğunu düşünmektedir ve bu hazineyi bulabilmek için Ugarit metinlerini çok iyi tercüme edebilen bir tercümana ihtiyacı vardır:Jack Hunter’a. Ancak Jack orada bir hazine olduğuna inanmaz ta ki hocası bir cinayete kurban gidene kadar. Hocasını kimin, ne için öldürdüğünü bulmak amacı ile Suriye’ye gider.Ancak hazineyi arayan tek kişi kendisi değildir. Rus mafyası da işin içindedir.

 

Piramitin Laneti (2015)

Piramitler ile ilgili bir film olmazsa olmaz tabi.

Piramitler günümüzde halen arkeoloj uzmanı tarafından günümüzde hala pek çok kazı yapılmakta, ve bu kazıların nasıl gerçekleştiğini görüyoruz.

Senaryoda biraz daha dibe inip öteki dünya ile ilgili bir tema görüyoruz ve bu gerçekten merak uyandırıyor. Yapımda pek tanınan oyuncular bulunmuyor.

Yapımda: Ashley Grace,  Denis O’Hare ve James Buckley, gibi oyuncular yer alıyor.

İlk vizyona gireceği dönemlerde film listeme çoktan eklemiştim. Gidip sinemada izlediğimde 2 gün etkisinde kaldığımı söylemeliyim.

Konusu ise: Eski dünya harikaları, onların sırlarını ortaya çıkarmaya cüret eden kaşifleri uzun bir süre lanetledi. Bunların arasında en bilineni “Firavun’un laneti”, piramidin içindeki kutsal mezarları rahatsız eden maceraperestlerden öç alıyordu. En son 1922’de Tutankamun’un mezarını keşfeden arkeologlar, zaman içinde sırayla feci şekilde ölürler. Ve günümüze dek bir daha bu konuda kazı yapılmaz.
Arkeolog Nora Holden (Ashley Hinshaw), babası Miles (Denis O’Hare) ve bir grup Amerikalı araştırmacı, yüksek teknolojilerden faydalanarak 5000 yıldır gün ışığı görmemiş bir piramidi keşfederler. Pirmaidin içini araştırmak için yanıp tutuşan ekip, Kahire’deki rejim karşıtı protestolar nedeniyle tahliye edilen piramit bölgesine yalnız girer. Ancak piramidin derinliklerine daldıkça buranın sonu gelmez dehlizlerinde kaybolduklarını kısa sürede farkeder. Tekrar güneşi görebilmek için umutsuzca bir mücadeleye girseler de zaman geçtikçe piramidin yalnızca esiri olmadıklarını, aynı zamanda kurban olmak üzere olduklarını da anlarlar.

 

Bu yazıda sizlere Arkeoloji temalı 10 film derledik Şahsen bahsedilen tüm yapımları hepsini daha öncesinde bir çok kez izledim, herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim. Yeni bir yazıda görüşmek üzere hoşçakalın.