Ana sayfa İncelemeler Assassin’s Creed Odyssey İncelemesi!

Assassin’s Creed Odyssey İncelemesi!

0
PAYLAŞ

Assassin’s Creed Odyssey Türkçe Yama Çalışması Başladı! Assassin’s Creed Odyssey İncelemesi!

Geç olsun, güç olmasın.

Ubisoft, 2007’den beri, seri haline getiren Assassin’s Creed’in yeni oyunu olan ve

Antik Mısır’dan Rotasını Antik Yunanistan’a çeviren Odyssey, 5 Ekim tarihinde çıkışını gerçekleştirdi.

Peki, ilk defa Assassin’s Creed serisinde ilk kez bir RPG işleniliyor, uzun süredir geliştirilen Odyssey, bizlere nasıl bir oyun deneyimi sunuyor?

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Hikaye

İncelemeye başlamadan önce, hikayeden bahsetmek isterim. Assassin’s Creed Odyssey‘in hikayesi M.Ö 431‘de geçmekle beraber, Origins‘den aşağı yukarı 390 -400 Yıl öncesinde, antik yunanistan‘da geçiyor. Kökeni Sparta olan bir karakterin hayatına ve yaşantısına şahitlik ediyoruz, bazı sebeplerden ötürü ailesinden uzaklarda büyüyen karakterimizin, bizim tercihlerimize göre değişecek olan bir hikayesine tanıklık edeceğiz.

Oyunun başlangıcında bazı seçenekler oyunculara sunuluyor, İlk seçenek karakter seçimi Alexios veya Kassandra’yı seçmemiz söyleniliyor. Tabii ben Alexios’u seçtiğim için kassandra‘nın diğer karaktere göre tam olarak eksileri veya artıları, farkları nedir ne yazık ki bilemiyorum. Tabii birde Guide veya  Exploration modlarınıda seçebilirsiniz, Guide modunda, oyunda yer alan tüm yardımcı simgeler açık oluyor. Yani alıştığımız bildiğimiz Assassin’s Creed simgeleri, haritada bulunan göstergeler, gideceğiniz yeri gösteren simgeler tamamen açık oluyor. Exploration modunda ise oyunu daha gerçekçi bir hale getirmek için simgeler tamamiyle kapalı olduğu görünüyor.

Alexios Leonidas‘ın Torunu ve haliyle Nikolaos’un oğlu oluyor.  Kassandra ise Alexios’un kız kardeşi oluyor.  Alexios, önce babası tarafından büyütülürken yine ne olduğu bilinmiyor ve daha sonrasında Markos isimli bir karakter tarafından büyütülüyor. Küçüklüğüyle ilgili Markos‘un diyaloglarında bazı sinamatikler görüyoruz ve muhtemelen oyunun sonlarına doğuru neler olduğu hakkında bizlere ipucu verebiliyor.

 

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Şahin

Origins‘den itibaren görmeye başladığımız şahin Odyssey‘de yine devam ediyor, pek çok konuda hedef veya objeleri bulama konusunda sorumlu arkadaşımız hemen yardımımıza koşuyor.

 

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Layla

Orgins‘den sonrasında akıbeti belirsizdi, ancak devamı geleceği aşikardı, zaten Neredeyse Assassin’s Creed 3‘den bu yana Animusu kullanan kişiler ya görünmüyor veya sinematik olarak görünüyordu. Neyse ki, Origins‘de layla ile tanıştık ve oldukça iyi bir karakterdi. Kısaca Ubisoft, Desmond gibi bir karakteri yeniden bizlere sunuyor, yani Desmond gibi bir kaç, oyun boyunca gözükebilir.

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Dövüş Mekanikleri

İlk olarak, dövüş mekaniklerinin değişmesi beni sevindirdi, origins‘de (Türkçe Yamasını Test ederken) dövüş mekaniklerine alışmakta epey zorlanmıştım. Tabii bu oyunda ana silahımız mızrak olarak görünse de (Malum Sparta dönemi olduğu için) çift yüzlü bir bıçak ise suikastçı silahı olarak geçiyor. (Malum Kardeşlik Origins‘de kurulduğu için, bu tarihte henüz suikastçı bıçağı henüz icat edilmemiş durumda)

Diğer yandan mızrağı kullanmak epey eğlenceli, aynı zamanda oku kullanmak gerçekten çok iyi bir izlenim mevcut, ok kullandığınızda o hissi size veriyor, origins’de bu kadar iyi bir ok kullanma izlenimi verilememişti.

Kontrol tuşlarında ise yine düzelme olduğunu görüyoruz, Özellikle Assassin’s Creed 2 ve Asassin’s Creed Brotherhood gibi serinin efsane oyunlarında kontrol tuşları oldukça kolay iken Origins 2017’de yayınlandığında kullanıcılar kontrol tuşlarından epey dert yanmışlardı.

Aksine Odyssey‘de kontrol tuşları, Assassin’s Creed Black Flag‘ın kontrol tuşları neredeyse aynı diyebiliriz, kısaca rahat bir kontrol tuşları ile oyuna hakim olabiliyorsunuz.

 

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Tercihler

Bana kalırsa Odyssey‘in seriye yeni bir soluk getirdiği özelliklerinden birisi ise

Diyalog tercihleri yapıyor olabilmemiz.

(Aslında burada The Elder Scrolls V: Skyrim ve Witcher kokusu alıyorum ama neyse)  Oyunda vereceğimiz cevaplara göre karakterin ve oyunun kaderini belirleyeceğiz, şimdilik bununla ilgili kaç farklı final olduğu bilinmese de, oyunda hiç sıkılmayacağınız anlamına geliyor. Sarı diyaloglar genellikle senaryoya etki eden diyaloglar olmasına rağmen, beyaz diyaloglar ise tamamen bilgi amaçlı edinilebilir olduğunu da ekleyelim. Verdiğiniz kararlar bir insanı, bir orduyu, bir krallığı, yok edebilir, verdiğiniz kararlara dikkat etmelisiniz.

Tabii bu seçenekler genel olarak sadece ana senaryoya değil, aynı zamanda yan görevlere de etki ettiğini söyleyelim.

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Dost mu Düşman mı?

Yaptığınız seçimler, yine size artı veya eksi olarak geri dönecek, örneğin;

2 asker size saldırdı ve sizde saldırıya geçtiniz ve askerleri yaraladınız size bir seçenek sunuluyor, tabii bu her zaman olmuyor, örneğin Asassin’s Creed Brotherhood ve

Assassin’s Creed Revalations‘da kurtardığımız insanları kardeşliğimize kattığımız gibi yorumlayabiliriz. Ekranda belirecek olan seçenek ile askerleri öldürmek,

iyi ilişkiler kurabilir (Yardıma İhtiyacınız Olduğunda gelebilir) eğer canını bağışlarsanız, mutlaka senaryo da bir noktada karşınıza çıkacaktır.

Ayrıca seçim demişken, Antik Yunanistan’da Atinalılar ve Spartalılar arasında kıyasıya bir savaş sürüyor. Sizde bu savaşa dahil olabilir, Bölgeleri ele geçirme,

düşman üslerine saldırma, düşmanların eşyalarına sabotaj düzenleyebiliyorsunuz bu sayede o bölgenin Nation Power olarak adlandırılan bir seviyeyi düşürüyor ve

sıfırda indiğinde ise, Conquest mode aktif ediliyor. Bu sayede Meydan savaşı diyebileceğiniz bu modda 2 taraf karşılıklı bir savaşa tutuşuyor, ne kadar

çok adam alırsanız, kazanma olasılığınız o kadar fazla yükseliyor. Eğer kazanırsanız değerli ekipmanlar (Zırh, silah ve terübe puanı) elde ediyorsunuz.

Ayrıca küçük bir not düşecek olursak: Origins‘de Phylake‘lerin Antik Yunan versiyonu olan askerler de ne kadar fazla asker öldürürseniz seviyenizin oldukça üstünde Phylake‘ler göndermeye başlayacaklar, bu bakımdan oldukça farklı askerler mevcut ve eğer bunları öldürmeyi başarırsanız oldukça değerli eşyalara sahip olabilirsiniz.

 

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Yan Görevler

Origins‘de yan görevler sadece altyazı diyaloglarından ibaretti ve hepsi birbirine benzeyen görevlerdi. Odyssey‘de ise geliştirici stüdyo tarafından Yan görevler epey ciddiye alınmış gibi görünüyor. Yan görevler, ana senaryoya ait bir görevmiş gösterimi veriyor ve sinematik sahneleri andıran görüntüler ve diyalog seçimleriyle karşılaşmak mümkün.

 

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Gemi Savaşları

Pek çok oyunun mekaniklerini içerisinde barındıran Assassin’s Creed Odyssey‘in Black Flag‘dan sonrasında Denizlere tekrar göz kırptığını görüyoruz.

Ya ben o gemiyi alacağım, ya o beni. 

Black Flag‘ın gemi mekanıklarını biraz daha geliştirilerek oyuna aktarıldığı görülüyor ve Odyssey‘in Ege kıyılarında geçtiğinden dolayı gemi savaşları oyunda önemli bir bölümünü kapsadığını söylemek gerekiyor,  görev sebebiyle o adadan bu adaya geçtiğimizde haliyle düşman gemileriyle savaşa tutuşacağız.  Tabii Black Flag’da Top atışları en büyük gücümüzdü, Odyssey’de ise ok veya mızraklar ile saldırı düzenleyerek gemileri alaşağı edebilir veya gemileri borda ederek değerleri eşyaları yağmayalabiliriz.

Ayrıca gemi menüsüne, giderek geminizi geliştirebilir ve hasar gücümü arttırabiliyorsunuz. Yine gemilere saldırmada karakterinizin seviyesi yine etki ediyor, eğer düşman gemideki tayfayı arkadaş saldırdığınızda seviyeni yetiyor ise, onları öldürür veya kendi ekibinize katmak için dil dökebilirsiniz.  Eğer bu tayfa geminize katılırsa size Sağlık, dayanıklılık olarak geri döndüğünü de aktaralım.

Bana kalırsa, Gemi savaşları Antik Yunansitan gibi bir bölgede ve özellikle Ege Kıyılarında olması gerekliydi, her ne kadar Black Flag‘ın gemi mekaniklerine neredeyse benzese de farklılıklar olduğu ortada.

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Peki Çevre Nasıl?

Antik Yunanistan nasıl görünüyor diye düşünecek olursak; karakter ayrıntıları ve animasyonlar, çevre grafikleri ve detayları oldukça iyi olduğunu söylemeliyim, Origins‘e göre grafiksel ve görsel açıdan gelişme var.

Odyssey‘in grafikleri ve olan atmosferi oldukça o döneme göre oldukça iyi bir şekilde yansıtılmaya çalışılmış. Ubisoft, Odyssey’in motorunu en stabil hale getirmeye başarmış gibi görünüyor. Antik Yunanistan’ı köşe bucak gezerken oldukça güzel göründüğünü söylemeliyim, çeşitli adalar tarihi tapınaklar, heykeller ve tabii ki, mimari tasarımlar direkt olarak göze çarptığını da eklemeliyiz. Ayrıca adadan adaya renk tonu tamamiyle değişiyor toprak ile birlikte birbirinden farklı ağaçlar arasında aradığınız huzuru bulabilir ve sadece stres atmak için dahi gezebilirsiniz.  Bu konu’da Origins’de olduğu gibi Ubisoft, oldukça iyi bir iş çıkartmış diyebiliriz.  Tabii ki, birde müzik kısmına değinmek gerekiyor. Her Assassin’s Creed serisinde olduğu gibi Odyssey’de yine ortama göre iyi müziklerin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Müzikleri besteleyen ekibi kutlamak gerek.

 

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Envanter

Origins‘de karşımıza çıkan envanter temasının biraz daha farklı bir hali, bizleri karşılıyor. Karakterlerin Hasar verme oranları eklenmiş olmasına rağmen fazla bir değişiklik olmadığı göze çarpıyor.

Tabii pek çok yeni eşya ile tanışıyoruz. Bunların çoğunluğu rakiplerinizden bulacaksınız.

 

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Yetenek Ağacı

Beceri ağacı yine Origins‘e benzer bir temayla bizleri karşılıyor. Origins‘de daha fazla Yeteneklerimiz bulunmasına rağmen, Odyssey’de bizleri tamı tamına 35 Farklı yetenek bekliyor. Bu yetenekler yine Avcı, Savaşçı ve Suikastçı olarak 3 farklı sınıfa ayrıldığını da eklemek gerekiyor. Tabii her yeteneği açabilmek için epey seviye kasmanız gerekli.

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!

Harita

Bu gördüğünüz harita sadece resimde bulunan ada parçacıklarıyla göründüğünden daha fazlası var. Aslında Haritayı Kıyaslayacak olursak,  Origins’e göre 2 kat daha büyük olduğu ancak haritayı tamamiyle büyütüldüğünde Black Flag’ın haritasına benzer bir harita karşınızda çıkıyor, tabii bu bölgelerde yabani hayvanlarda mevcut olduğunu unutmamak gerekiyor, Origins‘de tam anlamıyla yabani hayvan çeşidi fazla olmasına rağmen, Ayı, Köpek Balığı ve Yunus gibi pek çok yabani hayvan bulunmuyordu, bu oyunda ise bu giderilmiş olduğunu görüyoruz.
Tabii bir de şöyle bir durum var Ben harita bakımından oyunu biraz Black Flag‘ın temasına benzettim kısaca %50 karada %50 ise denizde geçebileceğini düşünüyorum.
Ayrıca, Origins‘de bulunan Fotoğraf modu bu oyunda da bulunuyor.

Dilerseniz, kısa bir inceleme videosuna göz atabilirsiniz

Genel

Toparlayacak olursak, pek çok inceleme yazarı, oyunun neredeyse Origins‘in bire bir olduğu hatta Assassin’s Creed Origins 2 olarak isimlendirilmesine karşı ben böyle bir düşünceye sahip değilim.

Genel olarak PC‘de çıkışıyla itibaren 60 FPS kilit sorunu olsa da şu sıralar bu sorun çözüldü diyebiliriz. Video da Sistem değerlerini rahatlıkla görebilirsiniz.

Her ne kadar, Odyssey ile birlikte Assassin’s Creed serisi artık ana temasından ve özünden uzaklaştığı görülse de birde madalyonun arka yüzünü var.

Başta Origins olarak değilde Black Flag‘dan ve Origins‘den esintiler olduğu doğuru.  Gemi mekanikleri gidip Assassin’s Creed 3‘den alınacak değildi ya?

Origins ile ilgili şöyle bir düşüncem mevcut, Origins ve Odyssey eş zamanlı olarak geliştirilmeye başlanıldı. Origins daha öncesinde Black Flag‘da vb yerlerde duyurulduğundan dolayı öne çekilmiş olabilir, ikisi de antik dönemlerde geçiyor bu şöyle bir düşünceyi ortaya çıkartıyor, Önce Antik Mısır sonrasında Antik Yunanistan aynı temayı yansıtması doğal, çünkü bu Antik Dönemle bir üçleme olabilir veya 2. olarak kalabilir.

Assasin’s Creed Odyssey, Assasins Creed Origins’i beğenen kişilerin daha çok seveceği bir oyun. 50 saat ve daha fazla sürecek bir oyun deneyimi sunuyor.

Assassin’s Creed Syndicate ile birlikte 1900’lü yıllara kadar gelen ve ani bir kararla antik mısra giren ve hemen arkasından antik yunanistana giriş yapan Assassin’s Creed bakalım nasıl bir yolda devam edecek.  

 

Ubisoft’un açıklamasıyla birlikte yeni bir Assassin’s Creed oyununu 2020’den önce göremeyeceğiz. 

Dilerseniz, Assasin’s Creed Odyssey’i buraya tıklayarak, kutulu olarak satın alabilirsiniz.

                Artılar
+ Atmosfer, oyun dünyası
+ Grafikler
+ Oynanış süresi
+ Müzikler

 

                Eksiler
- Yan karakter zayıflığı
- Yorucu seviye sistemi
- Dolar sebebiyle oyunun fiyatının artması.

Assassin's Creed Odyssey İncelemesi!