Ana sayfa Makaleler Bilgisayar Kasası Seçimi

Bilgisayar Kasası Seçimi

0
PAYLAŞ

Çoğu kişi oyuncu veya iş bilgisayarı toplarken kasa seçiminde pek seçici davranmaz. FPS’ye direk bir etkisi olmadığından kasaya fazla para vermek gereksiz gelir. Kasa en önemsiz parça gibi görünür. Ama hiç de öyle değildir.

Kaliteli bir kasada kablo saklama kanalları, bolca çalışma alanı, birçok dahili fan, harici boş fan yuvası, tozu engelleyen filtreler ve sıcak havanın dışarı atılmasını sağlayan hava kanalları olur. Bunlar gereksiz kablo karmaşasına son verdiği ve tozu engellediği gibi, parçalarınızın çalışma sıcaklığını da ciddi şekilde etkiler. Ekran kartınızın soğutması veya bileşenlerinizin kalitesi ne kadar iyi olursa olsun kalitesiz, hava sürkülasyonu kötü olan bir kasa ısınma ve stabilite sorunları meydana getirebiliyor. Kasa, parçalarınızın çalışma sıcaklığını tahmin ettiğinizden çok daha fazla etkliyor. Ayrıca bir parça sökerken veya kasayı temizlerken de son derece kolaylık sağlıyor.

Bunun gibi kalitesiz kasalarda CPU soğutucunuzun veya ekran kartınızın kasaya sığmaması gibi extra sorunlar da yaşamanız muhtemel. Ayrıca kalitesiz bir kasanın birçok CPU sıvı soğutmayı da desteklemeyeceği de aşikardır.

Bizim önerimiz eğer ortalamanın üstünde bir bütçeniz varsa kasaya ciddi bir bütçe ayırmanızdır. Çünkü gerçek şu ki, seneler geçtikçe ekran kartınız veya diğer ana bileşenleriniz sürekli artan bu donanım ihtiyacında yetersiz gelmeye başlayabiliyor. Bu durumda çoğu zaman sistemi komple değiştirmek yerine, yetersiz gelen parçaları bütçe ve sistemimizin ele verdiği şekilde upgrade yapıyoruz. Hızla gelişen bu teknolojide çoğu parçayı uzun yıllar maalesef  kullanamıyoruz. Ancak kasa öyle değil. Kasa bir kere alınıyor ve birdaha sıfırdan bir sistem toplayana kadar o kasayı kullanıyoruz. Güç kaynağı ile birlikte en uzun süre kullandığımız bilgisayar parçası kasadır. (Güç kaynağına ayrı bir makalede değineceğiz) İşte bu yüzden kasa seçimi çok önemlidir. Hangi parçayı alırsanız alın, içine takıyorsunuz sonuçta ve kasanız direk her şeyi etkiliyor.

Dipnot: Bu demek değildir ki kasaya gidin 1.500 TL bayılın. Veya 2000 TL bütçede 500 TL kasaya verin. Bu anlattıklarım ortalamanın üstünde bütçeye sahip olanlar içindir.

Düşük bütçelerde bilgisayar toplayacak arkadaşların çöp denilecek seviyeye düşmemek kaydıyla kasadan kısmaları son derece mantıklı bir hamle olacaktır. Belli bir noktadan sonra her üründe olduğu gibi ihtiyaçtan çıkıyor ve lüxe kaçıyor. Extra özellik diyebileceğimiz şeyler fiyatı uçuk seviyelere çıkarabiliyor. İhtiyacınızı karşılayacak seviyede kaliteli bir kasa son derece yeterlidir. İhtiyaç ve cebinizin kalınlığı meselesi her yerde olduğu gibi burda da var. Ama tabii ki cebiniz kalınsa o sizin bileceğiniz iş gene de. İstediğiniz kadar harcamakta özgürsünüz. 🙂  

Peki o kadar marka arasında doğru seçimi nasıl yapacağız?

Evet, kullanıcıların en çok zorlandığı olaylardan birine geldik sıra. Zibilyon tane kasa üreten marka var. Hangisi en iyisi?

Şunu hiçbir zaman unutmayın. En iyi marka diye bir şey asla olamaz. Her markanın her bütçeye göre iyi veya kötü ürünleri vardır. Markacılık yapmak yerine bütçenize en iyi kasa/lar hangi marka/larda varsa onlardan seçim yapın. Bunun için forumlardaki kullanıcı incelemelerini ve yerli-yabancı (azıcık İngilizceniz varsa) siteleri takip edin. Beğendiğiniz kasaların incelemelerine bakın.  İmkanınız varsa vatanbilgisayar gibi mağazalardaki teşhir ürünlerini inceleyin. Korkmanıza da  hiç gerek yok. İnternetten aldığınız ve beğenmediğiniz bir ürünü 1 hafta içerisinde koşulsuz-şartsız değiştirme ve iade etme hakkınız var.

Evet kasa makalemiz burada bitmiştir. Eğer sorularınız varsa yorum kısmında sorabilir veya forumumuzda konu açabilirsiniz. Serin günler dilerim. 🙂