Ana sayfa Haberler Sinema Dünyası Bright Nasıl Bir Film?

Bright Nasıl Bir Film?

0
PAYLAŞ

Bright

Bright Hakkında Görüşlerimizi Sizlere Aktarıyoruz!
Geçtiğimiz günlerde her yerde dikkat çeken bir yapım olan Bright’i izleme fırsatı yakaladım ve görüşlerimi sizlere aktaracağım.  Aşağıda yazdığım makalede film ile ilgili Spoiler içerebilir 

Son zamanların en dikkat çeken filmlerden birisi olan Bright, Netflix’in yüksek bütçeli yapımları arasında yer alıyor. 

Oldukça merak edilen bir yapım olmayı başaran Bright 22 Aralık’ta tüm tüm dünyada aynı anda vizyona girdi. 

Filmin baş rolünde usta aktör Will Smith ve Joel Edgerton, bulunuyor. 

Will Smith’in bu film için Ben Efsaneyim 2‘yi ileri tarihe ertelemesi merak uyandırıp filmi izlemek için bana yetti bile.

Bu film için efsane bir filmi ileri bir tarihe erteletecek kadar önemli bir filmi diye düşünüp durdum. 

Konusu ise şöyle; Dünyada insanlarla birbirinden farklı fantastik yaratıklar bir arada yaşamaya başlamışlardır. Los Angeles Polis Departmanı’nda çalışan polis memuru Daryl Ward (Will Smith), ilk Ork polis memuru olan Nick Jakoby (Joel Edgerton) ile ortak çalışmaya mecbur kalır. Çıktıkları bir gece görevinde karşılaştıkları genç bir elf ve sihirli değneği, hepsinin hayatını değiştirecektir. Sihirli değneğin peşinde kötüler vardır ve genç Tikka’yı korumaları gerekecektir.

Filmin ilk sahnelerinde (oyuncu yönetmen yapımcı vs gösterilen yazılarda) çok kısa bir şekilde Ork’ların çeteleşmiş hallerini gösteriyor. Bana kalırsa önce Orkların tarihini fazla uzun olmayacak şekilde anlatmaları gerekliydi diye düşünüyorum o kadar olayları anlatırken bu nasıl oldu diyebiliyor insan.

Daha sonrasında İnsanların ve diğer ırkların (Ork – Elf – İnsan) kademeli olarak gelirine göre fakir ve zengin bölgelere yerleştirildiğini görüyoruz. 

Ana karakterimiz Ward ve Jakoby birbirinin zıttı olan devriye arkadaşı. Ward bir ork ile devriye ortağı olmak istemiyor fakat çevresine ortağına bir haksızlık yapılmasına da karşı çıkan bir tip olarak karşımıza çıkıyor.

Jakoby çocukluğundan beri polis olmak istiyor ve ırkını umursamayıp zor şartlarda LAPD’de polis olmuş bir ork’tur ayrıca Los Angeles Polis Departmanı’nda istenmeyen birisidir (ork olduğu için)  

Bir değnek düşünün bu değnek düşündüğünüz ve istediğiniz her şeyi yerine getiren bir sihirli değnek.  Böyle bir şey eline geçse Dünya’nın Hükümdarı mı olursun ? Yoksa rapor edip uğuruna savaşıp madalya mı alırsın ? 

Tabi bu değneğin peşinde  Ork ve İnsan haricinde Elf ve başka kişilerde olacaktır tabii özellikle Elf Polis Deparmanı (diyelim) yüksek rütbeli birisi olmalı herhalde Ward ve Jakoby’nin bulunduğu döngü Bu Elf Polisi içinde geçerli yanında insan olan bir ortağı bulunuyor.

Genel olarak özetleyecek olursak filmde bazı açık noktalar var. Örneğin bu işin nasıl başladığı Elf Polis’in iyi niyetli yoksa kötü niyetli birisi mi ? gibi açık noktalar var.

Animasyon çok iyi bir şekilde yansıtılmış düşük efektlere yer verilmemiş ve bu yüzden de Yüksek Bütçeli Netflix yapımı ibaresi yer alıyor.

Benim anlamadığım kısım sanki filmi ortalarda izlemeye başlamışım gibi bir hisse kapıldım. 

Her ne kadar alternatif zaman olarak geçse de insan merak ediyor.  Film her ne kadar olayların nasıl başladığı anlatılmasa da (bana göre) finalde yarım kalıyor merak ettiriyor insana. 

Ayrıca açıklamaya göre  yayınlandığı ilk hafta sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde 11 Milyon kullanıcı tarafından izlendi. 

Diğer taraftan net olarak söylüyorum pek çok eleştirmen film hakkında ikiye bölünmüş durumunda birisi kötü olmuş birisi ise iyi olmuş kötü gösterenler  filmi anlayamamış gibi yorumlar yapılıyor.

Benim görüşüm ise ilk kısımda alternatif bir zaman olsa da olayların nasıl başladığı anlatılmalıydı. Filmin açık kalması Elf polisinin ve değneğe neler olduğu kısmı açık bırakılmış ve bu nedenle devam filmi gelebilir gibi gözükmekte. 

Kısaca çerezlik bir film senaryo güzel bir şekilde işlenmiş ama ağır bir şekilde ilerliyor. Tavsiye edebilirim ancak ilk filmin ilk haftası olduğundan dolayı hafta içi bayağı bir kalabalık oluyor. Akşam seanslarına katılmanızı öneririm (sakin olur)

 

Ayrıca belirtmek isterim ki, Netflix Türkiye, Bright filmi hakkında çok iyi bir reklam pazarlaması yaptı. Orkları mahallemizden içimizden birisiymiş gibi gösteren bir video hazırladılar. Belkide böyle bir yapım Türkiye’de yapılan bir ilk olma özelliğini taşımakta. Aşağıdan yayınlanan  videoyu izleyebilirsiniz.

Bright Filmi hakkında makalemizin sonuna geldik, umarım film bu hakkında bu makalemizi beğenmişsinizdir, yeni bir makalede görüşmek üzere hoşçakalın.