Ana sayfa İncelemeler Call of Duty Black Ops 4 incelemesi

Call of Duty Black Ops 4 incelemesi

0
PAYLAŞ
Call of Duty Black Ops 4 incelemesi
Call of Duty Black Ops 4 incelemesi

Call of Duty Black Ops 4 incelemesi

One shot, One kill!

Black Ops serisi her ne kadar hikaye odaklı bir çizgiden devam etse de, 3.oyundan sonra istenilen çıtayı yakalayamadı. Özellikle konsollarda çevrimiçi kısmının aşırı derecede ilgi görmesi, hatta turnuvalar düzenlenmesi sebebiyle Activision, yeni oyun için sadece çevrimiçi desteği verme kararı aldı.

Bu kararla birlikte oyunda bir hikaye modu konulmadı ve ileri bir tarihte de göremeyeceğiz maalesef. Bunun yerine Blackout ismi verilen Battle-Royale modu yer alıyor. Bu mod ile oyuncular, helikopterden atlayarak hayatta kalma mücadelesi verip en sona kalmaya çalışıyor.Oyun temel olarak 3 mod üzerine kurulu, bunlar sırasıyla;

Multiplayer (Team Deathmatch, Capture-Flag, Kill Confirmed, Free For All vb. klasik CoD modları)

Blackout (Battle-Royale sistemi üzerine kurulu, Tek başınayken ve 2 kişi takımken 88 kişiye karşı – 4’lü takımken 100 kişiye karşı mücadele)

Zombies (Dalgalar boyunca kuşanıp zombilere karşı 1-4 kişi hayatta kalma mücadelesi)

Multiplayer kısmı Black Ops 3 ile hemen hemen aynı, modlar ve içerikler hala bıraktığınız yerde sizi bekliyor. Team Deathmatch, Kill Confirmed, Capture Zone, Free-For-All gibi klasik modları Black Ops 4’te yine oynayabiliyorsunuz. Bunların yanı sıra Heist isimli soygun bölümü de ilk defa Black ops 4’te görüyoruz. Bu bölümde 8-10 kişi yani 4-5 kişiden oluşan takımlardan biri paraları alıp kaçmaya, ötekide onları durdurmaya çalışıyor. Her raunt daha güçlü silahlar ve teçhizatlar alınabiliyor. Klasik Counter Strike tarzı bir bölüm olmuş diyebiliriz.

Canın her bir yüzdesinin sayılı olduğu ve kendi kendine dolma sisteminin yine olmadığı bir oyun olan Black Ops 4’te, TDM modu için X tuşuna basarak can doldurma becerisi getirilmiş, bu beceri belirli aralıklarla doluyor ve tekrar kullanıma hazır oluyor. Böylece ölmeden onlarca düşmana karşı tam sağlıkla mücadele sağlayabiliyorsunuz.

Ayrıca bu modda Black Ops 3’e göre Prestige sisteminin sabit olma zorunluluğunun kalkması, ve birkaç yeni silah, güncellemeler ve armor desteğiyle bize daha farklı ve hoş bir deneyim yaşattığını söyleyebiliriz.

Blackout kısmına gelince, hikaye modunun yerine gelen bu eklentimiz bize 88 yada 100 kişiye karşı hayatta kalma mücadelesi veriyor. 1 kişi girdiğiniz takdirde 88, 2 ve 4 kişi girdiğiniz takdirde 100 kişiye karşı mücadele veriyorsunuz. PUBG oyuncularının bildiği üzere uçaktan bir noktaya atlayıp, loot (yağma) yaparak kuşanıp diğer oyunculara saldırarak hayatta kalmaya çalışıyorsunuz. Aynı sistem Black Ops 4 içinde geçerli, tabi bir CoD oyununda Battle-Royale oynamak size ilk başlarda hayli garip ve ilginç gelebilir. Oyunda diğer Battle-Royale oyunlardaki gibi araç çevre etkileşimi iyi tutulmuş, öyle ki oyunda kamyonetten atv’ye, motorsikletten helikoptere kadar tüm araçları kullanabiliyorsunuz.

Ses kasmanın ve helikopterden atlarken “acaba benimle birlikte biri atladı mı” diye etrafa bakınmanın hayli zor olduğunu da belirtelim. Hardcore oyuncular için tasarlanan bu eklenti, sizi epey bir zorlayacak.

Zombies kısmına girdiğinizde karşınızda Co-op lobby görüyorsunuz, bu size PvE (Yani yapay zekaya karşı) bir mücadele olduğunu belirtiyor. 1 kişi ile 4 kişi arasında bu mücadeleye katılıp dalgalar halinde gelen zombi birliklerini öldürüp, hayatta kalabildiğiniz kadar kalmanız gerekiyor. Her rauntta zombilerin çok daha güçleneceği ve daha iyi silahlar almanız gerektiğini de hatırlatalım. Bu modda diğer CoD serilerine ek olarak 4 adet özel güçler de getirilmiş.

Karakterlerimiz oyuna başlarken arenada başlayıp eski çağ savaşçıları gibi giyinmekte, buda seriye ayrı bir hava katmış. World At War’da asker olarak, Black Ops’larda ise özel ekip asker kostümleri kuşanmış olarak savaşıyorduk.Bir hikaye modunun olmadığından bahsetmiştik, evet bir hikaye modu maalesef yok. Fakat oyundaki operatörlerimizin (yani seçtiğiniz karakterlerin) her birine ait farklı bir hikaye var. Bunlara ana menüden ulaşıp her biri birkaç dakikalık olan videoları izleyebilirsiniz.

Daha fazla uzatmadan sizi inceleme videomuz ile baş başa bırakalım.

Şimdi dilerseniz artı ve eksilerini karşılaştırarak puanlamaya geçelim.

               Artılar

+ Geliştirilmiş silah sistemi.
+ Blackout (Battle-Royale).
+ Daha iyi prestige sistemi.
+ Co-op içerikleri sayesinde arkadaşlarla birlikte oynama şansı.
+ Akıcı bir CoD deneyimi.
                 Eksiler

- Grafikler.
- Sunucu bağlantı kopmaları.
- Bir takım glitch ve bug'lar.
- Hikaye/Tek Oyunculu modun olmaması.
- Steam platformundan ayrılıp, Battle.net üyeliği zorunlu kılınması.

Call of Duty Black Ops 4’ü satın almak isterseniz, buraya tıklayabilirsiniz.