Ana sayfa Haberler Sinema Dünyası Çiçero İlyas Bazna Film İncelemesi

Çiçero İlyas Bazna Film İncelemesi

0
PAYLAŞ

Çiçero İlyas Bazna Film İncelemesi

Çiçero İlyas Bazna Film İncelemesi

İlyas Bazna  “Aslında casus olmakla hırsız olmak arasında fazla bir fark yoktur. Amaç çalmak. Hırsız mücevher çalar, ajan ise sırları” demişti, vefat  etmeden kısa bir süre önce.

Geçtiğimiz yıl, bir şekilde başlamıştım araştırmaya. İlyas Bazna Kimdir? Diye detaylı ve geniş içerik edindikten sonrasında araştırmamı Geçmiş Tarih’de makaleye dökmüştüm. 

Makaleyi hazırladıktan kısa bir süre sonrasında Çiçero isminde yine İlyas Bazna’nın hayatını konu alan bir filmin 2019’da vizyona gireceğini öğrenir öğrenmez çok mutlu olmuştum.

Konusuna Değinecek olursak; 

Yüzyılın casusu olarak bilinen Çiçero kod adlı Elyesa Bazna (Erdal Beşikçioğlu), 2. Dünya Savaşı sırasında İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışmaktadır. Büyükelçilik içinden birçok bilgiye rahatça ulaşabilen Bazna, kısa süre sonra para karşılığı Almanlar için casusluk yapmaya başlar ve “Çiçero” kod adını alır. Çiçero savaşın gidişatını değiştirir ancak savaş esnasında yapılan  T4 operasyonu ile engellilere yapılan katliamlara engel olamaz. “Yüzyılın en büyük casusluk hikayesi” olduğu iddiasını taşıyan “Çiçero”, Almanya’nın pek bahsedilmeyen savaş uygulamalarından T4 programına değinerek down sendromlu, engelli vb. çocukların trajik kaderlerini de beyaz perdeye yansıtıyor.

İlyas Bazna Çiçero, Başrolünü Erdal Beşikçioğlu, Burcu Biricik, Ertan Saban ve Tamer Levent gibi usta oyuncular üstlenirken, aynı zamanda Cem Kurtoğlu, Murat Garipağaoğlu, Altan Erkekli, Levent Ülgen, Mehmet Esen ve Selen Öztürk gibi isimler rol alıyor.

Yapımcılığını Ayla ve Müslüm filminden tanıdığımız Mustafa Uslu’nun üstlendiği filmin yönetmenliğini ise, Serdar Akar üstleniyor.

Geçtiğimiz Cuma günü Vizyon Tarihi 18 Ocak olan Çiçero’yu  ilk vizyon gününde izlemeye gittim, karne günü sebebiyle yoğun bir katılım yaşanılıyordu sinemada.

İlk olarak İlyas Bazna’yı canlandıran Erdal Beşikçioğlu’nun rolün hakkını verdiğini söylemem lazım. 

Filmin Final Sahnesi tamamiyle bir ters köşe. 

Aynı zamanda Filmde 20’ci yüzyılın Önemli Siyasi isimleri olan Adolf Hitler, Winston Churchill ve İsmet İnönü gibi siyasi isimleri de görmek mümkün.

Bir yandan İlyas Bazna’nın iç dünyasını görürken acaba gerçek mi diye soruyorum kendi kendime.

Filmde Macera, aşk ve entrikaların olduğu bir üçgende film devam ediyor.

Genel olarak 2’ci Dünya şavasının Türkiye Üzerindeki Ağır atmosferini yansıtmayı başarmış.

Yoğun şekilde aşk, macera ve entrikaların olduğu bir üçgeninde geçen bir film olduğunu söylemek gerekiyor. 

Yüz Yılın Casusu olarak adlandırılan İlyas Bazna’nın efsanevi hikayesi sizleri sinema salonlarında bekliyor.

Ayrıca daha öncesinde Geçmiş Tarih Makalesinde yer verdiğimiz, Geçmiş Tarih: Ankara Casusu İlyas Bazna makalesine buradan tıklayıp, ulaşabilirsiniz.