Ana sayfa İncelemeler Doughlings: Arcade İncelemesi!

Doughlings: Arcade İncelemesi!

0
PAYLAŞ

Doughlings: Arcade İncelemesi!

Doughlings: Arcade İncelemesi!

DOUGHLİNG’LERİ İYİLEŞTİRME ZAMANI GELDİ ÇATTI!

Doughlings: Arcade bir süredir, Hero Concept oyun stüdyosu tarafından geliştiriliyordu, 8 Mayıs 2018 tarihinde yani yarın Steam platformunda çıkışını gerçekleştiriyor. Teknoforza ekibi olarak, Douglings: Arcade’yi sizler için altını üstüne getirerek uzun uzun inceledik işte oyun hakkında düşündüklerimiz, ancak oyunun yapımcı stüdyosu hakkında bilgilendirmek istiyorum.

Doughlings: Arcade’nin yapımcısı ve aynı zamanda geliştiricisi olan Hero Concept stüdyosu 2017 yılında Serkan ÖZAY, (Kreatif Direktör)  Turgut Hakkı ÖZDEMİR (Baş Programcı), Eray UYGUN(Ürün Pazarlama Müdürü),  Evrim GÜRKAN(Finansal Direktör),  Alican KAYNAK (Programcı) ve Paris OBDAN (İş Geliştirme), alanında usta programcılar tarafından İstanbul/Türkiye’de kuruldu.

Ayrıca Doughlings: Arcade, Hero Concept stüdyosunun aynı zamanda ilk oyunu.

Doughlings: Arcade İncelemesi!Doughlings: Arcade

Oyunumuzun konusuna değinecek olursak hikayemiz şu şekilde gelişiyor.

”Doughlings, yüzlerindeki gülümsemeyle çok uzaktaki bir boyutta yaşıyorlardı. En sevdikleri şey ise diğer kültürleri izlemek ve onları taklit etmekti.  Fakat bir gün gökyüzünden bir meteor düştü.

Zehirli bir gaz herkesi tek tek etkilemeye başladı. Zehirlenenler önce delirdi, sonra da taşa dönüştü.

Zaman azalıyordu. Bir şey yapılmalıydı. Tam o sonra Doktor Morpheus, halkını kurtaracak bir ilaç geliştirdi.

Ama işleri bir anda karıştı. Kendi arkadaşları tarafından saldırıya uğradı. Artık yapılacak tek bir şey kalmıştı. Onları kurtarmak, tıpkı kahramanlar gibi!”

Doughlings: Arcade İncelemesi!

Aslında Steve Wozniak‘ın geliştirdiği ve ATARI tarafından 1976 yılında yayınlanan ve bir anda tüm dünyada popüler bir oyun olan Breakout‘dan esintiler içeriyor(şahsi düşünceme göre)  Oldukça iyi bir oynanışı olduğu göze çarpıyor, ve Morpheus karakterimiz aslında en başta anlatıldığı gibi halkı kurtarmaya çalışıyor ve kimisi kızgın, üzgün, sevinçli ve asık suratlı olan Doughlings’leri kurtarmaya çalışıyor, her vuruşunda (topun denk geldiği Doughlings 4 farklı yüz ifadesi buluyor, bunlar yine yukarıda sıraladığım gibi 4.’cü yani son yüz ifadesinde ise onları kurtarmış oluyorsunuz, eğer geç kalırsanız bazı doughlings’ler aşağıya düşüyor(Yani hastalıktan dolayı onları kaybediyorsunuz) bu yüzden biraz hızlı olunmasında fayda var. İyileşmeye başlayan Doughlings’ler ise platformdan sağlıklı şekilde yukarıya doğuru ayrılırlar. İyileştirdiğiniz doughlings’lerden ”beğeni” düşmekte ve bu beğenileri mutlaka toplamaya çalışmalısınız. ”Beğeni”ler yeterli sayıya ulaştığında ekranın iki yanında bulunan sahne ışıkları yanar ve show-off özelliği aktif olur. İlk karakteriniz doktor Morpheus, renkli kürle hastaları toplu şekilde renklerine göre hızlıca iyileştirebilir. Bu sayede platformu hemen hastalıklı doughlings’lerden temizleyebilirsiniz.  Ayrıca Grip olan Doughlings’leride unutmamak gerekiyor onları ise 5’ci kez vurduğunuzda iyileşebilirler.

Oyun içerisinde ilerleyen bölümlerde farklı hedefler ile de karşılaşacaksınız. 

Doughlings: Arcade İncelemesi!

Tasarlanabilir Bölüm

Ayrıca oyunda istediğiniz şekilde bölüm tasarlayabiliyorsunuz, (aklıma küçükken atari’de oynadığımız 1985 yapımı olan Battle City, tank oyunu geliyor o kartalı korumak uğuruna ne bölümler tasarladık) Bu oldukça güzel düşünülmüş tasarladığınız bölümlerde çok rahat bir şekilde oynayabiliyorsunuz. Son olarak ise eğer bölüm tasarlamak istemiyorsanız, yerine başkası tarafından tasarlanmış olan bölümleri oynayabilirsiniz.

Doughlings: Arcade İncelemesi!

Bölümler

Köy, orman ve Harabeler bölümlerde her dünyada gizli bölümler dahil olmak üzere 30 gizli bölüm bulunuyor, bu bölümleri listeye eklediğimizde Toplamda 90 bölüm yer alıyor. (Ayrıca Harabeler Bölümünü 50. bölümden sonrasında aktif ediliyor) Gizli bölümlerde ”Sıkışmışları Kurtar” gibi farklı görevler bulunuyor. Bölümlerin zorluk dereceleri normal ve zor olarak karşımıza çıkıyor. Puanımıza göre normal bölümlerde 1, 2 ve 3 tane iksir alabilirken, zor bölümlerde kat kat daha yüksek iksirler elde edebiliyoruz ödül olarak. Bu iksirler karakterimizin yeteneklerini açmaya veya geliştirmeye yarıyor.

Doughlings: Arcade İncelemesi!

Farklı Karakterler

Morpheus karakterimiz haricinde belirli bir süreliğine bölümlerde dönüşüp (DNA) düşürüp kullanabildiğimiz karakterler bir hayli fazla sıralayacak olursak; Smash, Gunner, Robo, Webster, Bedrock ve Spook olmak üzere 6 farklı karakteri kısa süreliğine kullanılabiliyor.  Ayrıca her karakterin ayrı bir yeteneği olduğununda altını çizelim.

Doughlings: Arcade İncelemesi!

Karakter Becerileri

Oyunda kazandığınız Skor’a (Yıldız’a) göre belirli bir miktarda iksir kazanabilirsiniz, (Bu iksirler Gizli Bölümlerde Miktar olarak yüksek veriliyor) Bu iksirleri karakterinizi geliştirmek için harcayabilirsiniz, her karaktere göre farklı iksir sayısı istediğini unutmamak gerekiyor. Ayrıca her karakterin en fazla 5 farklı becerisini aktif edebilirsiniz.  Son becerileri de genellikle 40-50 arasında iksir istediğini hatırlatalım. (Yani kısaca oyuna ilk başladığınızda iksirleri biriktirin derim)

Doughlings: Arcade İncelemesi!

LİDER TABLOSU

Bölümü bitirdiğinizde topladığınız puana göre 1, 2 veya 3 yıldız alırsınız. (Oyuna henüz yabancı iseniz 1-2 yıldız) 

Doughlings: Arcade’de bulunan lider tablosu biraz farklı bir şekilde işliyor. Steam’de arkadaş listeniz değil de. o bölümde en yüksek skoru kasmış olan kişiyi lider tablosunda gösteriyor yani bu kişi arkadaş listenizde vb olmasa da en yüksek skoru aldıysa ilk 3 kişi o sırada gözükebilir. (Buna sizlerde dahil) Oyun çıkışını gerçekleştirmesiyle birlikte yüksek puanların ortaya çıkacağına eminim. 

 

Oyunun müziğini ve seslerini genel olarak rahat bir atmosfer yaratmış. Oynanış kısmına gelecek olursak, fare ve klavye beraberinde oynayabiliyorsunuz. Bu da arcade deneyimini tekrar sizlere sunuyor. Klavye (Space – Yön Tuşları) ile yine rahatlıkla oynayabiliyorsunuz.

Kısaca özetleyecek olursak. Oynarken eğlenebileceğiniz, sizi uzun süre sıkılmadan ekran başına kilitleyecek ve stres atabileceğiniz bir oyun olan Doughlings’e TeknoForza ekibi olarak puanımız 10 üzerinden 9.

Ayrıca Türkçe Altyazı desteğine sahip olan oyun İngilizce alt yazı ve seslendirme ve yine altyazı olarak Fransızca, İtalyanca ve Almanca olmak üzere 5 farklı dil seçeneği bulunuyor.

Douglings: Arcade 8 Mayıs 2018 tarihinde yani yarın Steam’de Bilgisayar ve MAC, platformlarına çıkışını gerçekleştirecek.  Temmuz ve Ağustos tarihlerinde ise PS4, Xbox One ve Nintendo Switch’e çıkacak ve Douglings: Arcade, Nintendo Switch’e çıkan ilk Türk oyunu olma özelliğini taşıyor. 

Ayrıca oyun Gamepad, (Oyun Kolu) ile de oynanabilmekte.

Hero Concept,  stüdyosu Stüdyosu Steam üzerinde oyunu 10₺ gibi oldukça uygun bir fiyattan oyunculara sunmayı hedefliyor. Ayrıca sık sık Steam indirimlerinde oyunu daha da uygun fiyatlara görebileceğimizi de ekliyorlar. 

Böyle güzel bir oyunu geliştiren koca bir ekip, Hero Concept stüdyosuna teşekkür ediyoruz.

Sizler için Douglings: Arcade’ye biraz oynadık (altını üstüne getirdik) aşağıdan izleyebilirsiniz. 

 

8 Mayıs’ta Steam’de erişime açılacak olan Doughlings: Arcade’nin Sistem gereksinimleri ise şöyle;

Windows
  • İşletim Sistemi: Windows 7 64 Bit
  • İşlemci: 2.4 GHz Dual Core Processor
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce 8600 /ATI Radeon HD 2600
  • DirectX: Sürüm 9.0
  • Depolama: 1 GB kullanılabilir alan
Mac OS X
  • İşletim Sistemi: OS X 10.6 or later
  • İşlemci: Intel Core 2 Duo 2.0 GHz or equivalent
  • Bellek: 2 GB RAM
  • Depolama: 1 GB kullanılabilir alan

 

Douglings: Arcade’yi incelememiz için bizlere olanak sağlayan Hero Concept stüdyosuna teşekkürlerimizi sunuyoruz. 

Douglings: Arcade Steam Mağazasına Buradan Ulaşabilirsiniz.

Hero Concept Resmi Web Sitesine Buradan Ulaşabilirsiniz.