Ana sayfa Makaleler Geçmiş Tarih Geçmiş Tarih: John Titor Gizemi

Geçmiş Tarih: John Titor Gizemi

0
PAYLAŞ

Merhaba TeknoForza,  takipçileri bu haftaki Geçmiş Gündem: makalemizde bir dönem oldukça merak edilen bir John Titor gizemini konu alıyoruz, keyifli okumalar.

İnsanoğlunun aklında 1990’lardan bu yana kafasını kemiren  bir soru var. Zaman Yolculuğu Mümkün mü ? Günümüzde bilim adamları halen zaman yolculuğunun mümkün olmadığını söylenilsede bazı devletlerin bu konu hakkında bir takım çalışmalar deneyler yaptığı biliniyor tabi ki, gizli bir şekilde.

Ancak neden bu olay sadece 90’larda düşümülmeye başladı ilginç olan ise bir yandan Hollywood ise 90’larda bu konuyla ilgili oldukça ilgilenmiş ve ortaya bir çok film çıkmıştı örnek vericek olursak, Karanlığın Ordusu, (1992) –  Yaşam Savaşı, (1992) – Zaman Polisi, (1994) gibi kült haline gelmiş filmle mevcuttur, ki bu konuyla ilgili doruklara ulaşmış örneğini özetleyecek olursak, bunlar Zaman Makinesi, (2002) –  Kelebek Etkisi, (2004) – Yaşam Şifresi, (2011) gibi filmler efsaneleşmiş filmler olarak adlandırılmaktadır. 

maxresdefault-1

Bu gördüğünüz resim  21 Mayıs 1945 tarihine ait bir kare, New York’da bir köprünün açılışı sırasında çekilen bir resim, mesele bu değil ancak o dönemin giyim modası bileceğiniz üzere daha çok takım elbise üzerineydi, bu yüzden bu resimde güneş gözlükleriyle, giyimiyle ve elindeki fotoğraf makinası ile uyumsuzluk yaratan birisi var ve üzerinde bulunduğu giysiler 1940’lı yıllarda böyle bir moda değil, bu tür giyisiler dahi yoktu, ve öyle bir fotoğraf makinası ise henüz o dönemlerde yoktu.

 kim peki bu kişi ? John Titor, kendisi 2000 – 2001 yılında internete bulunan forum ortamında varlık göstermiş sonrasında ortadan kaybolmuştur. Gizemli bir şekilde ortadan kaybolmuştur.

Kendisi 2036 yılından geçmişe zaman yolculuğu yaptığını ve asker olduğunu söylemiştir.

220px-titor_insignia

Daha sonralarında ise askeri rütbe işaretini (rütbe armasını) çizip internette o dönemin kullanıcılarına gösterdi, ve bunun haricinde gelecek ile ilgili bir çok şey kehanetten olaylardan bahsetmiştir.

Daha öncesinde bahsettiği gelecek ile ilgili olan olaylar hakkında bazı şu şekildedir. 

Amerika, Irak’a ve orta doğu’ya petrol için saldıracak, orada iç karışıklıklar 10 yıl kadar sürecektir. (Doğuru olabilir 20 Mart 2003 tarihinde başlayan Irak – ABD savaşı 18 Aralık 2011’de sona ermişti ki, günümüzdeki suriye iç karışıklığı halen devam ediyor.)

2015 Yılında 3. Dünya savaşı çıkacak ve ABD – Çin gibi süper güçlerin arasındaki savaş tamamiyle milyonlarca insanın ölümüne sebep olacak savaşın sonunda etnik kimlik ve kültür kalmayacak savaşın 20 yıl süreceğini ve 2035 yılında sona ereceğini ve sonrasında  insanlar robotikleşme üst kimliğe bürünme tanrılaşma hevesine girecek. Daha az hasta olacak, daha uzun yaşayacak, doğuru seçimleri daha rahat verecebilecek. 2037 Yılında bu düzene karşı gelenler olacak ve bende bu karşı gelenlerden birisiyim demiştir. (Kehaneti Gerçekleşmedi)

Zaman Makinasına sadece biz bilim adamlarımızın sayesinde bulduk, düşmanımızın bilgisayar ağını hacklemek için 1975 yılında üretilen IBM 5100 bilgisayarının  program ayıklama (debug) kodlaması gerekmektedir bu cihazı bulabilmek için zamanda yolculuk yapıp 1975 dönmem gerekiyordu. Fakat zaman hesaplamasında hata yaptığımız için sapma yaşadık ve 2001 yılına geldim, görevim o bilgisayarı bulmak, ve geri dönmek, daha fazla bilgi vermemem emredildi demiştir, bunları yazdıktan sonrasında sırra kadem basan John Titor, bir daha gözükmedi. 

ibm5100-open

John Titor’un bahsettiği IBM 5100 bilgisayarına bakacak olursak IBM, bu model ile birlikte masaüstü bilgisayarcılığın özgünleşmesine yol açmıştı.

1975 Yılının Eylül Ayında IBM Tarafından tanıtılmıştı.Ağırlığı 24 Kilogram’dır 16-64 Kbit RAM Ve 32-64 Kbit ROM Bulunduruyor.IBM 5100,Özgün Bir Serinin Başlangıcı Olmuştur Ve Serinin Sonraki Ürünü İse IBM 5110’idir IBM 5100’ün Üretimi Şubat 1981‘de Durdurulmuştur. Günümüzde oldukça nadir bulunmaktadır, 90’Lı yıllarda sebebi bilinmedik bir şekilde IBM  5100’i 1975 – 1981’e kadar ürettiği  20000 ürünün 17000’ini geir çağırmıştır. Günümüzde ise bu bilgisayarlardan 100’den az bulunmaktadır. 

e1eed2d0edefecdba35b0c5a5674ce2a

Bir Pankartta Josef Stalin’in resmi yer alıyor muhtemelen 1940 sonları – 1950 başları rusya olması gerekiyor, görüntüde titor bu kez aynı giyisiler birlikte görüntüye takılıyor.

Diğer iddalar ise John Titor’un tamamiyle gerçek olmadığını bunun o dönem sitelerin daha fazla tıklanması için uydurulan bir yalandan ibaret olduğu söyleniliyor. 

Mart 2001’de yeni yazılar göndermeyi bırakmış olsa da, hiçbir zaman bu işin arkasında kimin olduğu bulunamamıştır. Gerçek kimliği hakkında birçok teori vardır. En popüler fikre göre,  timetravelinstitute.com veya anomalies.net sitelerinden birisinde bir yöneticidir. Daha birçok teori vardır, bunlardan birisi; yazar Douglas Adam’sın bu işe karıştığıdır. (Adams, Titor’un yeni yazılar eklemeyi bırakmasından birkaç ay sonra ölmüştür).   timetravelinstitute.com adresinde kriptolojist olduğunu söyleyen Cipher adlı üye, TimeTravelActivist [Javier Cortez] adında bir forum üyesinin, yazılarındaki linguistik benzerliklerden yola çıkarak, John Titor olduğunu iddia etmiştir. TimeTravelActivist, John Titor adı geçen siteye yazdığı sıralarda foruma üyedir ve John Titor’un yazdıklarına en çok itiraz eden kişilerdendir. John Titor foruma yazmayı bıraktıktan sonra da TimeTravelActivist yazmaya devam etmiştir. Bundan önce de bu iki site adresinde benzer bir çalışma yapılmış ama bir sonuç çıkmamıştır.

524168-b2e5a7ee-26_3478889b

johntitor_schemati_3478881b

(John Titor’un bahsettiği zaman makinesinin resimi bu görsellerin gerçekliği kanıtlanamamıştır.)

Benim kafama takılan bir kaç uyumsuzluk içeren yerler var titor, yanlış hesaplamadan dolayı 2001 yılına geldiğinden bahsetmişti, 1940’lardaki görüntülere baktığımızda ise yine yanlışlıkla o yıllara gittiğini görebiliyoruz ancak ? hangisine daha önce gitti 1940 – 2001’mi yoksa 2001 – 1940’mı ?  ayrıca tekrar yanlış yıla gittiyse 2001’e nasıl geldi, ve 2001 yılına ait neden hiç bir görüntüsü fotoğrafı yok ? 2036 yılından geldiğini düşünürsek titor’un muhtemelen 1990’ların sonunda veya 2000’inlerin sonları doğduğunu düşünebiliriz görüntülere baktığımızda neredeyse 20’li yaşların sonunda olan bir kişiyi görüyoruz.  gelecekten geliyorsa 11 eylül saldırısından bahsedebilirdi ? 

Bunların haricinde yalanmıdır gerçek mi  bilemem ama 3. dünya savaşına  kehanetini düşündüğümde ise aklıma takılan acaba 3.’cü kez zaman yolculuğunu gerçekleştirdiğinde doğuru bir şekilde 1975’e gidip IBM 5100’ü alıp 2036’ya geri dönüp düşmanlara karşı savaşı kazandı mı ? ve geçmiş bu olaya göre şekillemiş olabilir mi ? 

John Titor 2015 kehaneti tutmamasıyla beraber tamamiyle makaraya alınmış bir olaya dönüştü ki, 2015’den önce oldukça merak edilen ürpertici bir konuydu o dönemlerde bende aşırı bir şekilde bu konuyu araştırmaktaydım. Herkes bu olayı bir yalandan sahte bir olaydan ibaret olarak düşünsede ben yine aynı düşünceler içerisindeyim.

Kim bilir, belki uydurmadır, veya 3. dünya savaşı ya engellenmiş ise ?

Bu haftaki Geçmiş Tarih Makalemizde John Titor Gizemine yer verdik umarım beğenmişsinizdir,önümüzdeki hafta yeni bir makalede görüşmek üzere hoşçakalın.