Ana sayfa Makaleler Güç Kaynağı Tavsiyeleri

Güç Kaynağı Tavsiyeleri [Sürekli Güncel]

7
PAYLAŞ

Güç kaynağı tavsiye rehberimizle karşınızdayız. Artık ”acaba bu PSU nasıldır” sorularını ortadan kaldıracağız umarız. Yabancı kaynakların incelemelerini baz alarak tek tek incelediğim ve önerilen, kalitesi tescillenmiş modelleri konunun altına sıraladım.

Listeyi; Türkiye’de satışı bulunan modelleri araştırıp, yurt dışı testlerini inceleyip, eleme üsulüne göre yaptım. Malum, herkes yurt dışından ürün almak istemiyor.

Türkiye’de satılan birçok modelin yurt dışında incelemeleri dahi yok. Genelde, bir üst modellerinin incelemeleri bulunuyor. Ama sağolsunlar firmalar, bu ürünlerin nerede bir alt versiyonu var ise onu göndermiş. Hem de kol gibi fiyatlara!

Kalitesi tescillenmiş, eklemediğim birçok model var. Ancak o fiyatlara almak akıl karı olmadığından dolayı eledim. 

Ayrıca, yukarıda belirttiğim gibi, incelemeleri bulunmayan çok fazla ürün var. Bazı ürünler kağıt üzerinde gayet iyi gözüküyor. Alınmaz diye bir şey yok. Ancak, risk sizin!

Özellikle kaliteli giriş ve orta seviye PSU’larda kıtlık var. 

Orta seviye denilebilecek 500W PSU’ların fiyatı dahi 200 TL’den filan başlıyor.

Ayırca, ezber bilgi yerine, ben mantığını kavramanız için detaylıca anlatacağım. Keyifli okumalar…

Türkiye pazarı, güç kaynağı konusunda resmen çöplük. Bazı markalar, en dandik ürünlerini Türkiye gibi pazarlarda fahiş fiyatlardan satıyor. 

Bununla birlikte maalesef, Türkiye’de hala güç kaynakları konusunda büyük bir kesim seçici olmaktan uzak. Ezbere markasına ve sertifikalarına bakıp PSU seçen oldukça büyük bir kesim var.

Sertifakalı ve bilinen markalar olması elbette önemlidir. O verimlilik sertifikalarını alabilmek için belirli bir parça kalitesini tutturmak gerektiğinden dolayı genele baktığımızda kalbur üstü, yani kalite olarak ortalamanın üstünde oluyorlar.

Ünlü markalardan seçim yapmanın genel itibariyle bizi kalitesiz PSU seçmekten alıkoyduğu görüşüne her ne kadar kısmen katılsam da, o iş her zaman tutmuyor. 

Bugün o bilinen markalar dediğimiz Cooler Master, Corsair gibi firmalar aslında PSU üreticisi değiller. Güvenilir diye baktığımız bu markalar, aslında OEM PSU üreticilerine PSU’ları ürettirip üstüne kendi markasını basmaktadır. O yüzden şöyle bir durum söz konusu: Markasına bakıp PSU seçerseniz büyük bir yanılgıya düşerseniz. 

Bugün Thermaltake ve Cooler master gibi bilinen markaların oldukça kaliteli serileri olmasına rağmen, aynı şekilde parasını hiç haketmeyen ve sadece marka algısından dolayı satan çok fazla PSU serileri de var. Burada markaların PSU’ları, serisinden serisine kalite olarak oldukça değişkenlik göstermektedir. Bir markanın (piyasada güvenilir, kaliteli diye bilinen bir marka olsun) X PSU serisi olduka iyi olabiliyorken, Y serisine bakıp testleri incelediğinizde ”ya bu kalitede bir ürün aynı fabrikadan nasıl çıkabiliyor” ? dedirtebiliyor. 😀 Yani aslında zaten aynı fabrikadan çıkmıyorlar. X serisini başka, Y serisini bambaşka bir üreticiye ürettirmiş. Burada fiyat kısmı, üretici firmanın kalitesini belirleyen etmen. 

Örnek vermek gerekirse; EVGA PSU’larının bazı serilerini, Super Flower adında bir üretici üretmektedir..

Bunun yanında; FSP, Seasonic, Sirtec, Super Flower gibi hem kendi markasını piyasada satan, hem de diğer bazı markalara üretim yapan üreticiler da var.

Yine bir örnek vermek gerekirse; Highpower, Sirtec firmasının kendi markasıdır ve Sirtec bugün birçok markaya üretim yapıyor.

Atlanan diğer önemli ve çok az bilinen kısım ise, Ripple konusu. Rippe konusunu ve diğer bazı ayrıntıları bu makalede ayrıntısıyla anlattığımdan dolayı tekrar ve tekrar bahsetmek istemiyorum.

Güç Kaynağı Seçimi

Ancak kısaca özetlemek gerekirse; atlanan bu Ripple konusu özellikle ekran kartını ve işlemcisini OC yapan kullanıcıları çok daha fazla ilgilendiriyor. Uzun vaadede, voltaj sabitlemede ciddi sıkıntılara neden olabiliyor.

Burada yapmanız gereken şey ise; ezbere PSU almak yerine, kalitesi tescillenmiş ve tavsiye edilen ürünlere yönelmek. Techpowerup gibi bazı yabancı kaynaklar PSU incelemelerinde üretici firmayı belirtmekle, Ripple testini yapmakta, kapasitörlerden tutun da lehimlemenin kalitesine ve daha birçok şeye değinmektedirler.

Güç kaynağı tavsiye rehberimizde şimdi gelelim önerilebilecek modellere…

1) High Power 500W 80+/Corsair VS450 80+

Uygun fiyat + 400 – 500W aralığı kategorisinde Everest, TX, Aerecool gibi dandik markalardan başka hiçbir şey yok. TR şartlarında 400 – 500W aralığında ”fiyatına göre” alınabilecek en iyi iki PSU bunlardır. İkisi de 80+ Plus sertifikasına sahip.

Bu PSU’ların daha altı çöpten başka bir şey değil!

Bilgilendirme: Corsair VS serisinden alınabilecek tek model TR şartlarında” VS 450. Çünkü VS 550 bile 280 TL gibi bir fiyattan satılıyor ve kesinlikle bu fiyatı haketmiyor. 

Uyarı: Corsair VS serisi ilk piyasaya sürüldüğünde 80 Plus sertifikasına sahip değildi. Tutulunca, daha sonra 80 Plus sertifikası aldı. Yeni serinin kutusunda 80 Plus ibaresi hemen göze çarpmakta. Piyasada hala eski seri VS’ler satılabiliyor. Ona ayrıca dikkat edin. 

80 Plus Sertifikası’na dikkat:

 

 2) Antec VPF: 450/550/650W  

80 Plus Bronze sertifikasına sahip bir seri.

VPF 650 modelinde 105 santigrat derece dayanıklı Japon kapasitörler kullanılmış ki bu fiyat aralığında çok az modelde bu kalitede kapasitör var. Ripple konusunda oldukça iyi bir performans sergilemiş.

VPF 450 modelinde ise kapasitör konusunda biraz ucuza kaçmış olduğu görülmekte. 

Sıcaklıklar kontrol altında tutulduğu sürece, 85 santigrat derece ile derecelendirilmiş kapasitörler dünyanın sonu değil. 

Anlıyoruz ki buradan, aynı seri ve sertifikaya sahip olmasına rağmen güç komponentlerinin kalitesi aynı değil. Ancak buna rağmen, Ripple testinden fena olmayan bir sonuç almış.

Maliyeti kısmak için yapılmış. Üstelik çok daha kötüleri var. 

VPF 550 modelinde ise birincil kapasitörler Samxon tarafından üretilir ve 105 santigrat dereceye kadar kullanım için onaylanmıştır.

İkincil kapasitörler ise Samxon, Taicon, Nippon Chemi-Con ve Rubycon tarafından tedarik edilmektedir ve 85 santigrat dereceye kadar kullanım için onaylanmıştır.

Güç komponentleri ve Ripple konusunda oldukça başarılı olan bu serinin hanesine, yük altında sesli çalışması eksi olarak eklenmiş.

(Ne kadar sesli bilemeyeceğim tabii)

VPF 450 TR şartlarında 400 – 500W aralığında alınabilecek açık ara en iyi PSU. Fakat 280 TL gibi fahiş bir fiyattan satıldığından dolayı güme gidiyor.

 

3) EVGA 600B

Şu aralar bulmak epey zorlaştı Türkiye’de. Ayrıca eskiden gerçekten uygun fiyata satılıyordu.

600W aralığında, ”fiyatına göre” alabileceğiniz iyi PSU’lardan bir tanesi. Bronze sertifikaya sahip ve Ripple konusunda harika performans sergilemiş. Şu aralar Türkiye’de birkaç sitede var sadece ve fiyatı saçma sapan bir şekilde 400 TL’leri aşmış durumda. Bu fiyata almanızı kesinlikle ve kesinlikle tavsiye etmem. Amazon’dan 49 dolar gibi harika bir fiyattan alınabildiği için özellikle belirtiyorum. 

(TR’de 300 TL civarında bulursanız alabilirsiniz)

 

4) Thermaltake Smart Serisi: 550/650/750W

Türkiye’de Smartpower adıyla satılıyor, ancak resmi sitesinde Smart serisi diye geçiyor.

Smart 750W modelinde söz verildiği gibi birincil kapasitörler 105 santigrat derece dayanıklı Nippon Chemi-Con’dan alınmış.

Güç kaynağının ikincil kapasitörlerinin ise Çin malı CapXon kapasitörleriyle dolu olduğunu görüyoruz. Kutunun arka tarafında söylendiği gibi, yalnızca ünitenin birincil tarafında Japon kapasitörler var. 

Keşke yapmayadınız bunu. 🙂

550 ve 650W modeliyle ilgili bilgilere ise, internette incelemesi bulunmadığından dolayı ulaşamadım.

Yukaridaki VPF 450 modelinde görüldüğü  gibi; bazen aynı seride olmasına rağmen sırf biri 550, diğeri 750W diye bile güç komponentlerinin kalitesini değiştirebiliyorlar. 

Ancak, 550W modelinin kutusunda da Japon kapasitörler (yarı Japon desek daha doğru olur) özellikle vurgulanmış. Bir oyun vs yaptıklarını sanmıyorum. Büyük ihtimalle benzer güç devrelerine sahip.

Alırsanız risk sizin, ama fiyatına göre gayet rahat tercih edilebilecek bir seri bence.

 

5) Cooler Master G650M/750M

Yarı modüler/Slim kablo yapısına ve Bronze sertifikaya sahip bu seri, daha kaliteli kapasitörler kullansaymış keşke dedirtiyor. İnceleyen editörler sıkıntı çıkarmayacaklarını, ancak daha iyisini beklediklerini yazmışlar.

Oldukça iyi bir Ripple performansı sergilemiş.

 

6) Corsair CX Serisi: CX600M/CX750M

Yarı modüler/Slim kablo yapısına ve Bronze sertifikaya sahip bu seri, Türkiye’de oldukça popüler. Kolayca temin edilebilmekle birlikte, Ripple ve bileşen kalitesi konusunda oldukça iyi bir noktada.

CX750M modeli bünyesinde Nippon Chemi-Con, Teapo, ve Capxon’dan alınma birincil ve ikincil kapasitörler barındırmakta. Daha fazla Capxon, berbat değilde yani… eh. Tıpkı CM G gibi tek eleştirilebileceği yönlerden birisi bu. Kapasitör konusunda daha iyi olabilirmiş.

 

7) Highpower Smart Element 750W:

Kağıt üzerinde fiyatına göre oldukça iyi özellikler vaadediyor. Gerçekten de F/P oranı yönünden iyi bir noktada.

Bronze sertifikanın yanında yarı Modüler ve Slim kablo yapısına sahip. Ayrıca, mavi ledli 14 CM fanı var. 

Orta seviye bir 750W denebilir buna. Hani bir Alex değil ama kesinlikle kötü bir ürün de değil.  😀 F/P’a oynamış. CM G ve Corsair CX’in altı gibi daha çok. Alınmayacak bir ürün değil. 

Bu modelin haricinde ledsiz ve görünüm olarak da oldukça benzeyen bu modeli de var. Ancak incelemesini bulamadığımdan dolayı net bir şey diyemiyorum hakkında.

(12V’den verdiği güçler de aynı ama, güç komponentlerinin kalitesi aynı mıdır bilemeyeceğim)

 

 

Bu da asıl bahsettiğim Element modeli:


 

8) Cooler Master  V750:

Bu modeli ben şahsen G serisinin büyük ağabeyine benzettim. Full modüler/Slim kablo yapısına sahip. 105 santigrat derece dayanıklı Japon kapasitörler kullanılmış. Gold sertifikaya sahip. Oldukça iyi bir Ripple performansı var.

Fakat sıkı durun: Saçma sapan bi şekilde G serisinden daha ucuza satılıyor. Resmen üvey evlat muamelesi görüyor şu anda. Kıyıda köşede kalmış. 😀 Bu fiyata anında kapılması gereken ürünlerden bir tanesi.

 

9) FSP Hydro G 750:

Güç kaynağı tavsiye rehberimizde şimdi gelelim benim asıl kahramanıma. Full modüler/Slim kablo yapısına ve Gold sertifikaya sahip bu model, Ripple konusunda harika performans sergilemiş. 

Bu ünitedeki kapasitörler arasında Rubycon ZLH ve Chemi-Con KY elektrolitikler bulunuyor. Teapo polimerlere destek veriyor ve bu bizim için iyi.

Şahsen 750W’lar arasında en beğendiğim G 750 ve V750 oldu. F/P oranları cidden TR şartlarına göre iyi. 

Evet benim listem burada sona eriyor. Eklemediğim çok fazla +750W kalitesi tescillenmiş PSU var. Ancak fiyatları inanılmaz derecede komik.

Eğer TR şartlarında endüstriyel seviyede yani ”Top Class” PSU’lar almak istiyorsanız yaklaşık olarak 1000 TL’yi gözden çıkarmanız gerekmektedir. Corsair HX, AX gibi modellerin fiyatı bu civarda. Oysa Amazonda yaklaşık 700 TL’ye alınabiliyor her şey dahil. 

Özellikle giriş ve orta seviyedeki ürün kıtlığını ve fiyatların kol gibi olduğunu düşünürsek, ben sizin yerinizde olsam özellikle PSU’yu Amazon’dan alırdım. TR’de fiyatlar inanılmaz derecede fahiş ve gülünç. Amazon’da 76 dolara satılan CX 750M, TR’de 550 TL gibi bir fiyattan satılıyor.

Güç kaynağı tavsiye rehberimizde şimdi dikkat çekmek istediğim nokta ise, TR’de popüler olan ancak aslında ”Fail” olan 2 seriye. Bu konuyu belirtmeden geçemedim.

Zalman LX ve LE serisi

Özellikle uygun fiyatlı, kullanıcı dostu olarak bilinen Zalman’ın LX ve LE serisi incelemede görebileceğiniz üzere Fail olmuş. İşin kötü tarafı, bu modeller oldukça büyük bir kullanıcı kitlesine sahip ve yukarıda bahsettiğim gibi ezbere Zalman kaliteli markadır diyip durmadan öneriliyor. Markasına göre değil, modeline göre seçim yapmak gerekiyor diye boşuna yırtınmıyoruz.

Bilgi: LE serisi LX serisinin daha alt versiyonudur.

18.1.2017 Tarihli Fiyatlar:

(Tarihe göre değişiklik gösterebilir)

Hepsiburada: High Power 500W 80+ >>> 170 TL

Vatanbilgisayar: Corsair VS 450 >>> 200 TL

Hepsiburada: Antec VPF 450 >>> 280 TL 

 

Vatanbilgisayar: Corsair VS 550 >>> 280 TL

Vatanbilgisayar: Thermaltake Smartpower 550 >>> 280 TL

Hepsiburada: Antec VPF 550 >>> 300 TL 

(Antec VPF 550 burda akar bence)

 

Vatanbilgisayar: Corsair VS 650 >>> 320 TL

Vatanbilgisayar: Thermaltake Smartpower 650 >>> 340 TL

Hepsiburada: Antec VPF 650 >>> 380 TL

Hepsiburada: Cooler Master G650M >>> 440 TL

Sanalmarketim: Corsair CX 600M >>> 430 TL

 

Hepsiburada: High Power Element Smart 750W >>> 350 TL

Vatanbilgisayar: Thermaltake Smartpower 750 >>> 410

Hepsiburada:  Cooler Master G750M >>> 530 TL

Hepsiburada: Corsair CX 750M >>> 500 TL

Hepsiburada: Cooler Master V750 >>> 480 TL

Hepsiburada: FSP Hydro G 750 >>> 570 TL

(750W’lar arasında F/P oranı en yüksek PSU’lar TT Smart 750,  CM V750 ve FSP G750 bence)

 

Kullandığım Tüm Kaynaklar:

http://www.hardwareinsights.com/wp/zalman-zm600-lx-power-supply-review/

https://www.techpowerup.com/reviews/EVGA/600B/

https://tweakers.net/productreview/115730/antec-vpf-series-450w.html

http://www.nikktech.com/main/articles/pc-hardware/power-supplies/5075-antec-vpf550-strictly-power-550w-power-supply-unit-review?showall=&limitstart=

http://www.tomshardware.com/reviews/antec-vpf-650w-power-supply,4232.html

http://www.tweaktown.com/reviews/5613/thermaltake-smart-750-watt-80-plus-bronze-power-supply-review/index.html

http://www.razorman.net/reviewshardware/review-high-power-element-smart-650w/

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=456

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=416

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=430

http://www.eteknix.com/cooler-master-g750m-semi-modular-power-supply-review/

http://www.tomshardware.com/reviews/cooler-master-v750-power-supply,4341.html 

http://www.jonnyguru.com/modules.php?name=NDReviews&op=Story&reid=456

Güç kaynağı tavsiye rehberimiz burada son bulmuştur. Stabil voltajlı günler dilerim. 🙂