Ana sayfa Makaleler İşlemci Seçimi

İşlemci Seçimi

1707
2
PAYLAŞ

Merhaba teknoforza takipçileri. Bugünki konumuz işlemciler. 

 

 

Önce işlemciler konusunda bilmeniz gerekenlerden başlayacağım. Daha sonra ise, işlemci seçimine değineceğim. 

Öncelikle işlemcinin görevinden bir bahsedelim. İşlemciye en iyi ve en basit tanımla ”bilgisayarın beyni” diyebiliriz. Bu parça, bilgisayardaki bütün işlemleri yerine getirir. Sizin bilgisayarda yaptığınız her işlem, önce işlemciye gönderilir. İşlemci bu veriyi işledikten sonra, diğer gerekli yerlere gönderilir. Yani isminden de anlaşılacağı gibi, görevi veriyi işlemektir.

AMD mi Intel mi konusu… Kim daha iyi tartışması yaparsak sonuç çıkmaz. Pazara kim hakimse onun borusu öter. Intel tek çekirdek performansına oynarken modüler yapılı Bulldozer’in elbet şansı olmaz.

Aslında CMT, yani Bulldozer mimarisi gayet başarılı. Yapısına uygun programlarda FX 8350 yeri geldiğinde 5960X’i bile geçiyor ama kim oturup da pazarın ancak %20’sine sahip AMD’nin CMT’sine göre kod yazar ki? Intel’in borusu ötüyor burada ve sen de ona uyacaksın.

İşte, AMD hatayı burada yaptı. Devrimsel tasarım diye FX’i çıkardı, sonuç malum. Köprüyü geçene kadar ayıya dayı diyeceksin, ama AMD köprünün ortasında posta koymaya kalktı. Şimdi de düşmemek için çabalıyor. AMD hep yarının teknolojisine yatırım yapar, ama bugünde çuvallar. DX10-11 hala eski usül Single Thread işlerken, hangi akılla CMT yapıyı alıp masaüstüne getirisin ki? Tamam, Bulldozer’ler sunucu pazarında iyi iş çıkarıyor. Opteron’lar, Xeon’lara iyi kafa tutuyor. Ama Pro pazarda ne kaa ekmek o kaa köfte olayı vardır. Yazılım olabildiğince izleğe ve kaynağa yüklenir. Ama aynı iş, Mainstream ve Gaming pazarında böyle değil. Oyun dediğin konsol portu olur. Katman katman yazılım aşman lazım ve bunu 1-2 çekirdekle yapmak zorundasın.

Keşke AMD Bulldozer mimarisini sadece sunuculara özel çıkarsaydı. Phenom’da kullandığı STARS mimarisini alsaydı da, 45’ten 28 NM’ye çekip ekstra transistör, komut seti ekleyip güncelleseydi. Şu an kimse, en azından oyun bilgisayarlarında i5’e dönüp bakmazdı. Ama olmadı işte.

Şimdi Ryzen’de kendilerine gelip, adam gibi izlek performansı olan SMT yapılar peşindeler. Bu kez kafalarına göre takılmak yerine, işi Intel’den daha hızlı yapma yolundan gidecekler. Intel de bunların farkında, ama ellerinde garanti Core mimarisi varken maceraya girmek istemiyorlar. Yeni bir Presscot faciası yaşamaktansa, nanometrik küçülmeden yırtmanın peşindeler.  Varın siz düşünün gerisini.

Intel’de K ibaresini görebilirsiniz. Bu işlemcinin çarpan kilidinin açık, yani OC yapılabildiği anlamına gelir.

Gerçi bir grup yazılımcı, bunu Skylake’de kırmıştı. Hatta, daha sonra anakart üreticileri yeni bios sürümleri yayımlamıştı. Ancak, Intel bunu kabul etmemiş ve yanlış hatırlamıyorsam anakart üreticileri yeni bir bios ile eski haline çevirmişti. 

TDP (Thermal Design Power) konusu…

Çoğu insan tarafından TDP; bileşenin max yük altında tükettiği elektrik enerjisi olarak algılansa da, aslında TDP’nin bununla pek bir ilgisi yoktur.

Yapılan işlemler sırasında, açığa çıkan ısıyı birim zamanda dağıtma-yayabilme gücüdür. Isı durduk yere oluşmadığından, işlemci içindeki aktiviteden oluştuğundan, TDP ile tüketilen güç arasında bir ilişki vardır. Bu yüzden, harcanan güçleri karşılaştırmak için TDP değerleri kullanılabilir. Yüksek olan, daha çok güç tüketir diye.

Aynı zamanda, geliştiriciler için nasıl bir soğutma sistemi kullanılması gerektiğini bildirir. Fakat Thermal Design Power işlemcinin ‘’doğrudan’’ güç tüketimi ile ilgili değildir. Bir fikir verir, ama işlemci veya ekran kartı bunu çekecek anlamına gelmez.

Örneğin; 84 Watt TDP’si olan i7-4770K işlemci tam yükte 100 küsür Watt, 150 Watt TDP’si olan FX 8350 işlemci 109 küsür Watt, 220 Watt TDP’si olan FX 9590 ise yaklaşık 181 Watt çeker. Bu bile %100 yük altındadır.

Özet olarak TDP yüksek demek, güç tüketimi yüksek anlamına gelmez. Bu daha ziyade üretim teknolojisi ile ilgilidir.

NM, iki transistörün birbiriyle arasındaki mesafeyi ifade eder. Bu aralık ne kadar küçük olursa, bir alana daha fazla transistör yerleştirilebir. Bu da, çalışmadaki başarımı etkiler. NM miktarı düştükçe, yaydığı ısı ve harcadığı enerji de düşecektir.

Gelelim işlemci seçimine. Burda da, her yerde olduğu gibi ihtiyaçlar/bütçe konusu ortaya çıkıyor.

Şu anda işlemci alacaksınız eğer, AMD FX’den uzak durmanız tavsiye edilir. AMD’nin AM3+ chipsetli anakartlarındaki sıkıntıları bir kenara bırakırsak eğer (Kalitesiz anakartları yükte çarpan ve voltaj düşme sorunları yaşatıyor), AMD tarafında şu anda Intel’in dengi bir CPU yok. M.Ö’den kalma Bulldozer’ler var elinde hala. Uzun süredir yeni bir ürün çıkarmıyor. Intel de bu sayede fahiş fiyatlara ısıtıp ısıtıp önümüze koyuyor meydanı boş bulunca.

2017 başlarında Ryzen’in geleceği söyleniyor. Eğer illa AMD almak istiyorsanız Ryzen’i bekleyin. Yoksa mecburen Intel almak zorunda kalacaksınız.

Eğer sadece ben film izlemek, müzik dinlemek, LOL ve DOTA tarzı oyunları giriş seviye ekran kartımla sıkıntısız oynamak istiyorum vs. diyorsanız güncel bir Pentium işinizi görecektir. Biraz daha koyarsanız üstüne i3 serisi tabii ki daha iyi olur. Pentium’un tıkandığı yerlerde 2 çekirdek 2 izlek olmasından dolayı ciddi olarak farkını gösteriyor bazı durumlarda. Ama bütçeniz çok kısıtlıysa, yapacak bir şey de yok.

Oyuncu bilgisayarı diyorsanız artık en az i5 işlemci şart. Hatta hızla artan donanım ihtiyacında, MP haritalarda i5’in yetersiz gelip i7’yi istediği yerler bile oluyor artık. Bütçenize göre güncel bir i5-i7 (X99 platformu iş sistemleri içindir daha çok. Oyun sistemi için o kadar para vermenize gerek yok.) CPU oyuncu bilgisayarınız için ideal şu anda.

Ha bu demek değildir ki Pentium veya i3 ile oyun oynanmaz. Adamlar i3 ve hatta G3258/GTX750 TI gibi kombinasyonlarla GTA V bile oynuyor şu an. Ama bazı son çıkan oyunlar var ki, artık Hyper-Threading’e bile abanabiliyor. Bu tip bir durumda i5 bile yetersiz gelebiliyorken, bu ikisinin şansı giderek azalıyor.

Benim tavsiyem minimum i3 almanız artık. Çünkü artık oyun firmaları çift çekirdek desteği olmayan oyunlar çıkarıyorlar. İşte bu tip bir durumda, Pentium karşısında i3 hayat kurtarır. Ayrıca, günlük kullanımda da yukarıda da bahsettiğim gibi 2 çekirdek 2 izlek olmasından dolayı i3’ün PC’yi rahatlattığı yerler de var.

Üst seviye bir sistem topluyorsanız i7 almanız uzun süre sizi rahatlatacaktır. Zaten üst seviye bir ekran kartı alıyorsanız ondan tam anlamıyla randıman almak için işlemcinizin tam kapasite ekran kartını beslemesi gerekmektedir.

Örnek vermek gerekirse i5 6600K + GTX1070 dengeli bir kombinasyonken, i3 6400 + GTX1070 kombinasyonunda darboğaz, ani FPS düşmeleri gibi sıkıntılar yaşamanız muhtemeldir. 

Dipnot 1: GTX1070 ve dengi bir karta i5’in darboğaz yapacağını söyleyemeyiz net olarak. Ancak, bu kalibrede bir kart alıyorsanız, 4 çekirdek 4 izlek olmasından dolayı i7 almanız oyunlarda fark ettiriyor artık. Çünkü yukarıda da bahsettim. Artık oyunlar Hyper-Threading’e bile abanabiliyor. Yeni çıkan oyunlar, özellikle MP’da işlemciye çok fazla yük bindiriyor. Bu durumdan dolayı i7 almak, İlerisi için daha uzun ömürlü olacaktır.

Dipnot 2: AMD tarafından Ryzen’ler gelince, INTEL dengini almanız yeterli olacaktır.

Dipnot 3: Eğer bilgisayarda video editleme, render vs. gibi işler yapacaksanız (Kullandığınız programlar CPU ağırlıklıysa) aradaki farklar oyundan çok daha belirgin oluyor. Bu tip işler için Intel’in X99 platformu sizin için biçilmiş kaftan. Çünkü, özellikle bu işler için tasarlanmışlar. 

Alabileceğiniz en güçlü işlemciler bu seride. Tabii fiyatı cep yakıyor. Bu yüzden sadece oyun için kullanılacak sistemde gereksiz. Benim cüzdanım kalın, en iyisini almak istiyorum derseniz kimse tutmaz tabii sizi. 🙂

Böyle durumlarda, yaptığınız işlere göre değişmesine rağmen (Yukarıda da bahsettiğim gibi CPU ağırlıklı mı, GPU ağırlıklı mı çalıştığınıza göre değişir) genelde CPU iliğine kadar sömürülür. Yani burda ne kadar kaslı bir CPU’nun varsa yaptığınız işin süresi o kadar kısalacaktır.

(Tabii ki RAM-SSD-GPU gibi diğer elemanlar da çok önemli)

Özetle ne kaa ekmek o kaa köfte. 

Dipnot 4: İşlemcinin artık daha önemli bir hal aldığını belirttim. Yani eskiden i5 al geç. i7 oyun sisteminde gereksiz diyebiliyorduk, ama son zamanlarda Hyper-Threading’ in daha çok kullanılmasına bağlı olarak bu durum değişti.

Ancak, yanlış anlaşılma olmasın.  Oyun oynanacak bir sistemde sakın i7 6700K + GTX 1050 gibi fantazilere girmeyin. Oyunda en önemli unsur ekran kartıdır. Ekran kartınızı tam besleyecek işlemciyi almanız yeterlidir ve asıl olay budur. Ekran kartı/işlemci kombinasyonunuz dengeli olmalıdır ve bir oyuncu sisteminde en pahalı bileşen ekran kartı olmalıdır her zaman.

Bugünki makalemizin de sonuna geldik. Bol FPS’li günler dilerim. 🙂