Ana sayfa Makaleler Kasa Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kasa Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
PAYLAŞ

Kasa Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Kasa Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Günümüzde toplama kasalar oyuncuların tercihidir çünkü bütçeye göre istedikleri parçayı seçebilirler aksine belli markalar içerisinde toplanıp satılan sistemlerde çoğunda uyumsuz parçalar ve bu sebeble kötü sonuçlar doğurabiliyor.

bu makalemizde sistemi montajlamak için gerek duyduğumuz en önemli parçalardan birisi olan kasa seçimi yaparken nelere dikkat etmelisiniz her detayı masaya yatıracağız.

Kasa öncelikle sistemi toplamamız için gereken en önemli parça hava akışı vb kablo saklamak olsun daha pek çok önemli etken yanlış kasa seçimi sonucunda can sıkıcı sonuçlar ortaya çıkabiliyor.

Bu sorunları yaşamamanız adına en iyi seçimi yapmanız gerekli  kurduğunuz tüm sistem (Güç Kaynağı, Anakart, İşlemci, Ekran Kartı, HDD, SSD ve fanlar) zamana yenik düşüp performans vermediğinden dolayı değişebilir ancak sağlam bir kasa alırsanız 10 yıl geçse bile değiştirmek gibi bir derdiniz olmaz.

Eğer kötü bir kasa seçimi yaparsanız sürekli kasa değiştirmek zorunda kalırsınız buda diğer alacağınız parçalardan bütçe kısmak demek.

Yaklaşık 8 yıldır yaptığım gözlemlerde kötü kasa tercihinde bulunan kullanıcılar genellikle şu sorunlarla karşılaşıyor.

 

Kasa Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?1.Ekran Kartının Kasaya Sığmaması

Kasanın HDD kafesi DVD Okuyucu kafesine kadar uzun olduğu için yeni bir ekran kartı alındığında (ekran kartı 3 fanlı olabilir) genişliği uzun olduğu sebebiyle HDD kafesi engel oluyor ve ekran kartı kasaya montajına engel oluyor. Pek çok kullanıcının çaresi ise HDD Kafesini Ekran kartının montajlanmasına engel olan kısmını pense yardımı ile HDD Kafesi kırılıyor ve ekran kartı montajlanıyor.

2. Kabloların Kasaya Sığmaması

Kötü seçim yapılan kasada kablo saklama kanallarının dar ve az olması sebebiyle kabloların bir kısmını arka kapak diye adlandırdığımız kısma verilmesi ile birlikte kasanın diğer kapağı fazla kablo olması sebebiyle kapamaz veya kapansa bile kasanın kapağı bükülür ve bu sebeple hem kasa kapağından olunur hemde kabloları sıkıştığından dolayı kablolar tam akışı sağlayamaz. Kullanıcıların çaresi ise tüm kabloları geri alıp kasanın içine doldurması ile birlikte kasada kablo yumağı oluşur ve kablo saklama özelliği pas geçilir ve bu kablo yumağı sebebiyle kasada hava akışı neredeyse %70’i düşer ve sıcaklık artar.

 

3. Yine Kasa Geniş olmadığından dolayı Anakartın Üst Kısmına Radyatör veya 12 – 14 CM Fan takılmasına engel olması.

Anakartınız büyük veya küçük olsun  bütün yeni nesil anakartların %80’inde Güç girişinin kasanın arka fan kısmına yakın olduğu için üst 1. sıradaki fan kısmına güç kablosunun takılması sebebiyle 14 CM’lik fan veya 12 CM’lik Radyatör sığmıyor sığdırmaya çalıtşığınız anda anakartın güç soketini kırmış oluyorsunuz.  Bu bir çözüm olmasa da Radyatör veya 14 CM’lik fan Ram slotlarının bulunduğu 2. kısıma takılıyor ve burada ise ram slotları ile sıkışık bir vaziyette takılı olduğundan dolayı fan dönmeyebilir ve ram slotlarına zarar verme olasılığı çok yüksek .

 

Yukarıda bahsettiğim bu 3 sorun büyük sorunlara yol açmakla birlikte kasaya ve diğer parçalara zarar verme olasılığını arttırıyor.

Kasa Seçimi Yaparken Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • Kasanın içerisinin geniş olmasına özen gösterin
  • Kablo Saklama borularının ve panellerinin fazla olmasına özen gösterin ve bu sebeple kablo karmaşası sona erecektir ve kasadaki hava akışı yüksek olacaktır
  • Anakartın montajlandığı kısmın üst fan yuvasının arasında mesafe olmasına özen gösterin bu sebeple Radyatör ve büyük fan montajlanabilir ve anakarta ve diğer bileşenlere zarar vermeyecektir.
  • Alacağınız kasanın 14 CM fan desteği olmasına özen gösterin ve bu desteğin sadece 2 fan yuvasında geçerli olmasına değil kasadaki tüm fan yuvalarında geçerli olmasına dikkat edin. Zamanla 14 CM fan almak istediğinizde rahatlıkla montajlayabilirsiniz.
  • Ucuz malzeme ve işçilik  yapılmış kasaları tercih etmeyin.
  • Kasa ayaklarının Kauçuk olmasına ve kaymamasına özen gösterin.
  • Kasanın içerisinin görebileceğiniz pencere tarzında kasa seçmeye özen gösterin.
  • Eğer Güç Kaynağı ile birlikte satılan bir kasa alacaksanız Güç kaynağının 80 PLUS GOLD sertifikalı olmasına özen gösterin.