Ana sayfa Makaleler Kasada Kablo Saklama Yöntemleri & Tavsiyeler

Kasada Kablo Saklama Yöntemleri & Tavsiyeler

1118
0
PAYLAŞ

981893

Merhaba Teknoforza, takipçileri bu makalemizde kasalarda nasıl kablo saklayacağınızın altın kuralları ve gerekli ekipmanları sizlere anlatacağız, günümüzde her üst segement bir sistemde kablo saklamak şarttır eğer bu olmaz ise kasanın hava akışı önemli derecede düşecektir buda daha sıcak kasaya daha fazla parçaların ısınmasına davetye çıkartmaktadır. Peki kabloları nasıl saklamalıyız ?

Günümüzde artık üst segement PC Bileşenlerinde  önemli bir ayrıntıya dikkat ediliyor, hava akışı kasalarımızdaki kablolar sandığınızdan daha fazla hava akışını engellemektedir bugün kullandığınız bir kasada tamamiyle kablo yığını var ise ve saklamadıysanız %100 hava akışının %50-55’lik yüzdesini engellemektedir ki, buda kasanızın daha iyi soğutma kalitesini düşürmektedir.

Günümüzde bir çok Kasa üreticileri artık ürünlerinde kablo saklama desteği veriyor bu biz oyuncuların kablo saklama işini daha kolaylaştırmaktadır, ancak herşey kasa ile bitmiyor.

Öncelikle kasada kablo saklamak istiyorsanız bu yöntem ile ilgili  4 Altın Kural vardır bunlar:

  • Kasanızın Kablo Saklama Özelliği ve İç Hacmi Geniş Olmalı
  • Modüler Güç Kaynağına Sahip Olmalısınız
  • Bol miktarda yedek bağlantı kabloları ve plastik kelepçe bulundurmalısınız
  • Sabır

Peki Modüler Güç Kaynağı nedir kablolarımızı saklamamız ile ne ilgisi var dediğinizi duyar gibiyim modüler güç kaynağı normal bir güç kaynağından farklıdır ne olduğundan bahsedelim. Kabloları sökülüp takılabilen güç kaynaklarına bu isim veriliyor. Bu tür güç kaynaklarında ihtiyacınız olan kabloyu güç kaynağına takıyor, ihtiyacınız olmayanları ise genelde güç kaynağı ile birlikte gelen çantaya yerleştiriyorsunuz.

Modüler güç kaynaklarının ilk avantajı kablo karmaşasına yol açmamaları. Böylece kasa içinde montaj ve benzeri işlemler yaparken çok daha az yoruluyorsunuz. Yine kasa içi hava dolaşımı da kabloların az olması dolayısı ile daha iyi gerçekleşiyor. Böylece parçaların daha az ısındığını söylemek mümkün.

Eğer Modüler bir güç kaynağına sahip değilseniz kasanızın eski halinden fazla birşey değişmeyecek az miktarda kablo saklanacaktır ama buda bir çözümdür en azından kablolar tarafından engellen %55 Hava akımı %35 – %45’e düşürebilirsiniz.

Diğeri ise yedek kablo bulundurmanız ki bu size kasada kablo saklamak uğrunada bu size belirli bir tutarda masraf çıkartabilir, örnek vericek olursak HDD Kabloları kısa ve siz bu kabloları saklamak istiyorsunuz ancak kablo saklama kısmından kabloyu gçeirmeye kalktığınızda ihtimal kablo kısa kalacaktır, bu durumda tke çare daha uzun boyutlarda bir kablo almak bu her kabloda sıkıntı olacaktır bunun haricinde hangi kablonun yettiğini hangisinin kısa geldiğini ölçmeniz gerkeiyor fazla uzun gelecke bir kablo yine kasada karmaşaya yol açacaktır.

Eğer Sıvı Soğutma sistemine sahipseniz Ekran Kartı, İşlemci, gibi parçaların soğutması sıvı olarak sağlıyorsanız bu yine sizin kasa seçiminize göre kasayı daha dolu bir karmaşa varmış gibi gösterebilir, fan ve radyatör birbirine bağlı oldukları için belirli bir kalınlık oluyor ve bu kalınlık radyatörün ve kaç fan olduğuna bağlı kasanın arkasına veya üst kısmına takabilirsiniz ancak baktığınızda kasanın sadece fanları tutturğunu ve yukardaki kısımdan radyatörün taştığını ve aşağıya doğuru sarktığını görebilirsiniz ki bu demek oluyor ki kasanızın iç hacmi geniş değildir. İçi oldukça geniş kasalar almaya özen gösterin.

Bunun haricinde herşey tamam ise geriye tek şey kalıyor sabır, herşeyi sökmeden çıkartmadan önce planlayın kontrol edin ‘şu kabloyu şurdan geçirsem uzunluğu yeter mi ?” gibi sorun kendinize aksi takdirde hiç bir şeyi planlamadan sökerseniz işler daha fazla sarpa sarar ve karmaşaya yol açar, bunun haricinde her şey sabır bunu unutmayın. 4 Altın Kuralı gerçekleştirirseniz kasanızda kablolarınızı rahatlıkla saklıyabilirsiniz.

Bu makalemizde Kasalarda Nasıl Kablo Saklanır hakkında tavsiyeler ve yöntemleri hakkında sizlere yardımcı olmaya çalıştık olduysak ne mutlu bizlere, yeni bir makalede görüşmek üzere, hoşçakalın