Ana sayfa Makaleler Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0
PAYLAŞ

best-gaming-laptop-reviews-1

Günümüzde herkesin bir dizüstü bilgisayarı var ya da satın alma planları içerisinde yer alıyor. Peki satın alırken nelere dikkat etmeliyiz?

Kullanmadığımız özelliklere mi para veriyoruz acaba; ya da uygun fiyatlı diye alıp özellikleri yetersiz mi kalacak işimizi görmeyecek mi?

Kısaca çok fazla detaya girmeden bir göz atalım isterseniz. Sonuçta devamlı alınan ürünler değil ve az da olsa bilgi sahibi olmamız gerekiyor.

Öncelikle bilgisayarı ne amaç ile kullanacağımızı belirlememiz gerekiyor.

Eğer basit ofis işlemleri ya da sadece sosyal medya ve internet için kullanmayı düşünüyorsanız. Giriş seviyesi 700-800 TL. civarında bir laptop işimizi görür; ancak işin içine, ‘oyun’, ‘grafik çizim’ ve ‘multimedya’ girerse kesenin ağzını biraz daha açmakta fayda var.

En az 1500 TL’den  başlayıp 4000-5000 TL.’ler seviyesine kadar çıkabilirsiniz. Dilerseniz alırken dikkat etmemiz gereken ve ‘en azından biraz da olsa bilsek iyi olur’ diyebileceğimiz parçaların ne işe yaradığına kısaca biz göz atalım;

   

işlemci_458041

İşlemci

İşlemci bilgisayarın en önemli parçasıdır. Genelde Intel markası tercih edilir, pazarın %80’ine hakimdir.

Yukarıda bahsettiğim gibi sadece ofis ve sosyal medya için kullanıcaksanız. Çift çekirdek dediğimiz Celeron ve Pentium işlemcili laptopları tercih edebilirsiniz (Bu arada celeron eskisi gibi değil 4 çekirdeği bile var) Eğer biraz daha HD video izlerim daha çok uygulama açarım diyorsanız Core  İ3 oyun oynarım derseniz Core İ5 olan modellerini tercih etmenizde yarar var Core İ7 ise serinin en üst modelidir.

8640f2e4ca57a189bed2e99249f5d677

Ram (Bellek)

Bilgisayarınızın hızına etki eden bir parçadır. Şöyle ki; siz laptopta işlem yaparken kaydedilmemiş bütün veriler RAM’de tutulur. (Sistem çalışma dosyaları da dahil) Dolayısı ile ne kadar yüksekse o kadar boş alan olur ve yeni bir işlem yaparken daha rahat çalışır.

Günümüzde Standart 4GB’dir. Oyun ve yüksek uygulamalar için 8GB tercih edilebilir. Bu arada RAM bilgisayarınıza sonradan ilave edebileceğiniz parçalardan biridir. 4GB olarak aldığınız laptopu sonradan 8GB yapabilirsiniz. (Bu arada geçmiş zamanda laptoplarda parça değişimi imkansızdı şimdi ki zamanda Anakart- Ram- Harddisk gibi parçalar değişebilmekte)

nvidia-geforce-gtx-480m

Ekran Kartı

Belki de işlemci ile beraber alırken dikkat etmeniz gereken en önemli parça ekran kartıdır; tabi grafik çizim ve oyun için kullanacaksanız. Ofis ve sosyal medya ve internet üzerinden oynanan oyunlar için kullanacaksanız ekran kartı harici olan modelleri tercih etmenize gerek yoktur. Peki harici ekran kartı ne demek? Bilgisayarda işlemciye ve ram’e yük olmadan bağımsız çalışan kendi işlemcisini ve ramı olan modellere harici ekran kartı diyoruz. Yüksek oyun ve uygulamalar için kullanacaksak en az 2GB harici ekran kartı olan modeller tercih edilmelidir. GeForce (Nvidia)  ve AMD Radeon bu alanda rekabet halindeler. Buradada GeForce rakibe göre biraz daha öndedir. 

StorageReview-Seagate-Laptop-Ultrathin-HDD-Bottom

Harddisk

Bilgisayarınızın deposudur. Bütün bilgilerimiz orada depolanır.

Çok film müzik vb. saklayacaksanız en az 500 GB tercihen 1 TB Seçebilirsiniz. Harici olarak da satılan bir parça olduğu için laptop satın alırken çok fazla dikkat etmeniz gerek bir parça değildir. Ancak performans için bir laptop alıyorsanız SSD teknolojisini tercih edebilirsiniz.

20150803115043_96099

Ekran ve Dış Görünüm

Tamamen sizin kendi tercihlerinize kalmıştır. Laptoplar genelde 15.6” olarak üretilir. Çözünürlük sizin için önemli ise tercih edebilirsiniz. Full HD ekranlı modeller de artık oldukça yaygın; ancak bunlar fiyatı oldukça etkiliyen faktörler.

Ve Tabii Ki Satış sonrası 

Yerli malı herkes onu kullanmalı demek istedim ama ne yazık ki ülkemizde işlemci olmak üzere krtik parçalar üretilmiyor. Burada üretim sadece toplama (montajdan) ibaret. Dolayısı ile benim tavsiyem bu işte uzmanlaşmış dünyaca ünlü büyük markaları tercih etmeniz hem ürün kalitesi hem de servis desteği açısından iyi olacaktır ülkemizde pek çok teknik servis iyi bir destek verdiği söylenemez. Bu yüzden iyi markalara yönelebilirsiniz alt markalara yönelmek sizin ileride hem vereceğiniz fiyata yazık olabilir hem bir çok sıkıntılar olabilir teknik servis sorumluluk kabul etmez. Ancak ürünü alırken mutlaka araştırmanızı iyi yapın ve  bilen birisine mutlaka danışın danışın. 

Evet arkadaşlar bu gün ‘Laptop Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?’ makalesini sizler için hazırladık yeni bir makalede görüşmek üzere.

PAYLAŞ
Önceki makaleNvidia GeForce 368.69 WHQL sürücüsü yayınlandı!
Sonraki makaleEverest SGM -X9 İnceleme
Ümit DİNÇER
Merhaba, teknoloji ve oyun tutkunuyum, kendimi kısaca özetleyecek olursam. 2011 Yılı itibariyle başlayan forum hayatım boyunca, pek çok sitede aktif olarak görev aldım. Bu süreç içerisinde bir çok Türkçe Yama Projesine destek verdim.