Ana sayfa Haberler Sinema Dünyası Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 KORE Filmi

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 KORE Filmi

0
PAYLAŞ

Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 KORE Filmi

Maalesef ülkemizde Güney Kore filmleri pek ismi duyulmuyor. Asya kültürüne olan merak ve sevgi daha yeni ortaya çıkıyor. Ön yargılı yaklaşılmamalı ve şiddetle izlemenizi tavsiye ettiğim 10 Güney Kore filmi karşınızda. Zamanınızı çalmıyoruz pişman olmayacaksınız 🙂 İşte o liste.

 

1. İhtiyar Delikanlı / Oldeuboi

Karısı ve bebeğiyle mutlu bir hayat süren iş adamı Oh Dae-su bir gün evinin önünden kaçırılır. Uyandığında kendini özel yapılmış bir hücrede bulur. Karısının öldürüldüğünü öğrenen Dae-su, 15 yıllık tutsaklığın ardından serbest bırakılır. Oh Dae-su yemin etmiştir. Mutlu hayatını yok eden adamdan intikam alacaktır. Bir Japon lokantasında tanıştığı Mido, intikamını alması için ona yardım sözü verir. Daha sonra ortaya çıkan Evergreen lakaplı bir adam ona 5 gün içinde neden hapis edildiğinin nedenini bulmasını aksi takdirde Mido’yu öldüreceğini söyler. Oh Dae-su, hapsedilmesinin ardındaki gerçeği bulur. Bununla beraber başka bir gerçeği de.

 

2.Cinayet Günlüğü / Salinui Chueok

1986 yılında Güney Kore, askeri bir diktatörlük altındadır. Ülkede yasaklar ve baskılar tüm sıkılığı ile devam ederken bir gün, tecavüze uğrayarak vahşice bir cinayete kurban giden bir kadın bulunur. Hemen başlayan soruşturmanın başına, yerel polis dedektifi Park Doo-man getirilir. Fakat olayı çözmek için kullandığı yöntemler, her şeyi berbat etmekten başka bir işe yaramayacaktır.Başarısızlıkla sonuçlanan soruşturma yöntemleri nedeni ile bir çok tanığın zarar görmesi sonucu, Seul’dan yeni bir dedektif olan Seo göreve atanır. Zeki, kurnaz ve işini bilir tavırlarına rağmen Seo’nun da soruşturmada son derece başarısız olması, olayları iyice sarpa saracaktır.

 

3.Kim’in adası / Kimssi Pyoryugi

Kim hayattaki tüm amaçlarını yitirmiş, borca gömülmüş, sevgilisi tarafından terk edilmiş yalnız bir adamdır. Hayattan aldığı bu darbeler sonucu, yaşamak için hiçbir nedeni olmadığına karar verir ve kendini han nehrinin sularına atar. Uyandığında kendini nehrin üzerindeki küçük bir ıssız adada bulur. Hikayesi bu şekilde başlar.

 

4.Ölümcül Takip / Chugyeogja

Eski polis memuru Joong ho, yeni hayatında bir kadın satıcısı olmuş ve paradan başka birşey düşünmemeye başlamıştır. Ofise telefon gelir, kadınlar işe gider, Joong ho parasını kazanır. Bir süre sonra O’na bağlı telekızlar bir bir kaybolmaya başlar ve Joong ho küplere biner, çünkü kadınlarının kaçırılıp satılmaya başlandığını düşünür. Bu işin izini sürerken, en son işe gönderdiği Mi jin’in gittiği adamın diğer kaybolan telekızların gittiği adamla aynı adam olduğunu saptar.

5. Şeytanı Gördüm / Akmareul-Boatda

Kyung-chul sırf kişisel tatmin için insanların canını kıymaktan çekinmeyen psikopat bir seri-katildir. O kadar vahşi ve acımasızdır kadın, çocuk, yaşlı ayırt etmeden herkesi öldürebilir ve bu haliyle polis için daha da zor, bir sonraki adımı tahmin edilemez bir hedef haline gelmiştir. Fakat emekli bir komiserin kızı olan Joo-yeon’u kaçırınca Kyung-chul bütün hıncı da kendisine çekecektir.

 

6.Ana / Madeo

Bir anne 28 yaşındaki oğluyla sessiz, sakin bir hayat yaşamaktadır. Ama bir kızın öldürülmesi üzerine oğlunun cinayetle suçlanması bu sakin hayatı bir anda bozu verir. Anne şimdi oğluna itham edilen suçu asıl kimin işlediğini bulmalıdır.

 

7.Masquerade / Gwanghae: Wangyidoen namja

Siyasetin halkın çıkarı için olmadığını, doğru olanın ve olması gerekenin değil de iktidarı korumak ve menfaatleri gözetmek için gerekenlerin yapılması gerektiğini gösteren bir film. 

 

8.Yaratık / Gwoemul

Seul’u ortadan ikiye bölen Han Nehri’nin kenarında büfesi olan Park Hee-bong ve ailesinini hikayesini anlatıyor. 60’lı yaşlarında olan Bong oldukça normal ve sakin bir hayat sürmektedir. Her şey gayet normal giderken bir gün Han Nehrinde bir hareketlenme görünür kocaman bir su yaratığı ortaya çıkar nehrin kenarında kim varsa saldırır. Seul’de kırmızı alarm verilir salgın bölgeleri kurulur ve ordu yaratığı yok etmek için yönetimin başına geçer

 

9.Kurgu /  Mong-ta-joo

15 yıl önce yaşanmış bir kaçırılma suçu zaman aşımına uğramak üzeredir. Çocuğunu kaybeden anne, suçlu bir vicdana sahip bir detektif ve kendi sırları olan bir çocuk kaçıran. Üç karakterin yolu kesişir çünkü çok geç olmadan davanın çözülmesi gerekmektedir

 

10.Zombi Ekspresi / Train to Busan

Sok-woo ve kızı Soo-ahn, Seul’den Busan’a giden bir hızlı trene binerler. Fakat yolculuk sırasında tren çoğu kişiyi öldürecek bir zombi istilasına uğrar. Busan’a doğru hızla ilerleyen bu trende yolcular, zombilere karşı hayatlarına pahasına savaşmak zorundadır