Ana sayfa Makaleler Oyuncu ekipmanları gerekli midir ve neden pahalıdır?

Oyuncu ekipmanları gerekli midir ve neden pahalıdır?

0
PAYLAŞ

 

Merhaba arkadaşlar bugünkü konumuz hala tartışılan “ekipmanlar fiyatlarını hak ediyor mu” konusu. İyi okumalar…

Şimdi başlayalım; nedir bu gaming ekipmanlar, neden daha uçuk fiyatlarla satılır ve böyle şahşahlı olmalarının sebebi nedir ve almalı mıyım?

Gaming ekipmanlar; Gündelik kullanıcıların aksine oyuncular yada bu işle uğraşan (bu işten para kazanan) profesyonel oyuncular baz alınarak hazırlanmış üst seviye ürünlerdir.

Peki neden fiyatları fazla; En basitinden mouse ile örnek vereceğim. Normalde 10₺’ye aldığınız farede ofis tipi sıradan sensör kullanılmaktadır. Gündelik işler için biçilmiş kaftan ve f/p ürünüdür. Fakat gelin görün ki oynamaya gelince bu farelerin giriş seviyesi sensörleri yetersiz/hantal kalır. Ayrıca 2K-4K monitörlerde hızı yetersiz kalır (windows sens ile halledilir ama bu seferde sensörü titremeye başlar yüksek hızdan dolayı bkz: imleç titremesi/jitter). En can alıcı nokta; 8-16 milisaniye iletim hızları ve bilinmeyen tepkime süreleri. Bu yüzden birçoğumuz internet cafe vb. yerlerde rahat nişan alamayız aim kasmamız gereken oyunlarda, yada salise farkıyla tuşa tıklayamayıp ölürüz. Fakat gaming farelerde sensörler günümüz seviyesinde en gelişmiş teknoloji kullanılıp üretilen sensörlerdir. 10₺’lik farelerde yukarıda bahsettiğim hız ayarı yoktur, gaming mouse’larda ise DPI (Dots Per Inch = Bir inç karedeki nokta sayısı) değeri ayarlanabildiği için sensörün DPI değerinin azaltılması veya arttırılmasından dolayı imleç hızıda buna göre artıp-azalacaktır. Ayrıca yeni nesil gaming fareleri üstünde makrolu (ayarlanabilir) tuşlar ile gelmektedir, bu tuşlara istediğiniz gibi tuş atayabilirsiniz. Mesela bir CS:GO oyuncususunuz AWP makrosu yapayım dersiniz,  sağ click + sol click + q +q yapabilirsiniz, bunun dışında görsellik açısından birçok gaming farede ışıklandırma, dayanıklılık açısından örülü kablo, uzun ömürlü olması açısından en 10-20 milyon tuş ömrü, ve 1-2 ms iletim hızıyla gelmektedirler. Yani fiyatlarını hak etmeyecekleri bir şey yok ortada, zaten gereksiz olsa milyonlarca insan, hatta profesyonel oyuncular kullanmazdı (Prof. oyuncuların sponsorları var onlara beleşe geliyor niye kullanmasın demeyin çünkü prof. olmadan öncede 5-10₺’lik fare kullanacak halleri yoktu)

Peki neden şahşahlı; Yine fare üzerinden örneğe devam ediyorum. Eğer 10₺’lik fare görünümü verilse kimsenin dikkatini çekmez, sadece şekli için alan insanlar var hemde hiçte azımsanacak kadar değiller, nedeni bu yani tamamen marketing.

Peki günde 3-4 saat ya da daha fazla oynuyorum, gaming ekipmanlar almalı mıyım?
Bütçeniz var ise ve genelde oyun oynuyorsanız kesinlikle alınmasını öneririm. 5TL’lik fareyle aim kasana kadar gaming mouse ile bir bakmışsınız round’u temizlemişsiniz. (tamam asıl yetenek bilekte ama gaming farelerinde etkisi inkar edilemez)
Ya da 20 TL’lik kulaklıkta sesi net duymuyor, mikrofonuyla konuştuğunuzda karşınızdaki sesinizin çok boğuk çıktığını hatta anlayamadığını söylüyorsa, alacağınız gaming kulaklıkla hem kaliteli bir mikrofona hemde 5.1 – 7.1 (sesi yönüne göre dağıtabilen) bir kulaklığa da sahip olacaksınız.

Yani özet geçersem, piyasası ve ürün yelpazesi her gün artan gaming ekipmanları asla gereksiz ve boş para israfı değildir.

Bazı kendini bilmez arkadaşlar “BI KIDIR VIRILIRMI BI FIRIYI YIHIII” diyip duruyorsa kedi-ciğer misali ulaşamadığı içindir. Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum, bu fareler 200-300₺ falan değil, kendi ülkelerinde sadece 20-40$. Yani adamlar kendi para birimleriyle bize göre 20-40₺ gibi bir miktarla böyle kaliteli farelere vs. ekipmanlara sahip oluyorlar. Bizim ülkede 4 tane vergi + ithalatçı kâr payı + perakendeci kâr payı + dolar kuru araya girince fiyatları uçuyor. Bu yüzden eğer ölücü bir tipiniz varsa amazon’un yaptığı büyük indirimleri bekleyin, en son Steelseries Rival 30$ inmişti mesela. Türkiye’de en aşağı 200₺.

Başka merak ettiğiniz sorular varsa cevaplayabilirim.

NOT: Yazı tamamen bana ait olmakla birlikte izinsiz paylaşımı yasaktır.