Ana sayfa İncelemeler Prey: Mooncrash DLC İncelemesi!!

Prey: Mooncrash DLC İncelemesi!!

0
PAYLAŞ

Prey: Mooncrash DLC İncelemesi!!

Prey: Mooncrash DLC İncelemesi!!

Bugün Teknoforza ekibi olarak geçtiğimiz haftalarda çıkışını gerçekleştiren  Prey  Mooncrash DLC’sini sizlerle birlikte inceleyeceğiz.

E3 2017 duyurulan ve yine çıkışından önce E3 2018 fuarında gösterilen Mooncrash DLC’si 11 haziranda çıkışını gerçekleştirdi.

Mooncrash eklentisinde  ana oyunda  çalışanı olduğumuz TranStar’ın rakip şirketlerinden birisi olan GerycLaw’ın bir çalışanı olarak oynuyoruz. TranStar’ın Ay’da üssünde oldukça garip olaylar yaşanmıştır ve kimseden yanıt alınamıyordur, bunun üzerine GerycLaw yaşananların 1 Saatini simülasyon haline getirmeyi başarmış ve tam bu nokta da ise biz devreye giriyoruz.

Amacımız ise simülasyona girerek yaşanılanları çözebilmek. Ayrıca defalarca tekrar tekrar simülasyona girmeniz gerekmekte. Roguelike deneyimini sizlere sunuyor.

Prey: Mooncrash DLC İncelemesi!!

Akıl Almaz İşler!

Ay’da bulduğumuz her NPC cesetlerini araştırabilir ve puan toplayabilirsiniz En önemli nokta ise diğer dört karakterlerin cesetlerini bulmak.  Karakterleri bulduğunuzda ise oyuna sonraki girişinizde onların bakış açısından yaşananları  oynayabileceksiniz. Tabii bu karakterlerin özellikleri ise şu şekilde:

İlk karakter Andrius Alekna:  75 sağlığı bulunmakta. Becerileri ise Kinetik Patlama, Süpertermal, Boşluk ve yaratık yuvalarını yakma gibi becerileri bulunuyor.

2’ci karakter Riley Yu:  100 sağlı bulunmakta . Becerileri ise  Mimik Madde, Hayalete Dönüşebiliyor ve Yaratıkların Dikkatlerini üstüne çekip onları frekanslarını değiştirebiliyor.

3’cü karakter Vijay Bhatia:  150 Sağlığı bulunuyor Becerileri ise 3. Ateşli Silahlar, Dayanıklılık ve Yakın savaş Odaklıdır.

4’cü karakter Joan Winslow: 150 sağlığı bulunmakta  becerileri ise eşyalara onarım yapabiliyor Onarım,  Makinelerin devrelerine girebiliyor ve size ateş desteği sağlayacak  tareti yerleştirme yeteneğine sahip

Son karakterimiz olan Claire Whitten: 100 sağlığı bulunuyor aslında en gizemli karakter bu olduğunu söylemeliyim becerileri henüz bulunmamakta  ve başlama ekipmanı bulunmamakta. Vijay Bhatia’nın hikayesinin tamamladığınızda becerileri açılabileceği söyleniliyor.

Prey: Mooncrash DLC İncelemesi!!

Üssü Didik Didik Arayın!

Üssü araştırdığınızda bazı yerlere girmeniz mümkün olmayacak  ilerleyen zamanlarda bulduğunuz anahtarlar ve açacağınız beceriler bu yerlere girebilmenizi sağlayacak.

Eğer hayatta kalan bir karakteriniz yok ise tüm simülasyon kendisini yeniden başlatıyor, bu da başınıza sürekli gelebilir çünkü karakterleri bulmak zorundasınız, ayrıca bulduğunuz karakterleri üs bölgesinden bir şekilde kaçırmak. Kaçmayı başarabilirseniz puan kazanabilir ve alt görevlerden birisini tamamlamış oluyorsunuz.

Mooncrash, eklentisinde genel olarak tek bir simülasyonda 5 karakteri bir hiç ölmeden kaçırmak ama tabi sen her kaçırmaya çalıştığınızda yaratıklar sizi ziyaret ederek oyun her defasında zorlaşacak.

Prey: Mooncrash DLC İncelemesi!!

Her Kısmı Mutlaka 2 Kez Kontrol Edin!

Prey’de özellikle Mooncrash’te etrafa göz atarken kutulara ve büyük objelere mutlaka dikkat edin çünkü bazı yaratıklar bu objelere dönüşebilmekte.  Siz siz olum 2 kez etrafı kontrol edin sonra arkanızdan ne vurdu da nasıl öldüm ben demeyin!

Genellikle bu eklentide örnek; bir silah buldunuz ve öldünüz simülasyon tekrar başladığında aynı yere baktığında silah orada olmayacak, her yerde olabilir o silah. Zaten Simülasyon’da her şey aynı yerde kalması imkansız çünkü diğer karakterler de orada bir yerlerde olduğunu unutmayın.  Ses kayıtlarına dikkat etmelisiniz böylelikle üssün bu duruma nasıl geldiğine dair bazı bilgiler edinebilirsiniz. Prey’de aradığını bulamayan oyuncular Mooncrash’te pek bir şey bulabileceklerini sanmıyorum.

 

Prey: Mooncrash DLC İncelemesi!!

Mooncrash, en son E3 2018’de gösterilirken beklentilerim büyüktü ancak ne yazık ki ana senaryoya nazaran benim beklentilerimin altında kaldığını söylemeliyim Özellikle Ana senaryoya göre biraz daha farklılık bekliyordum DLC’de benim görüşüme göre Oynanış mekanikleri ve hikaye bakımından bu tarz korku oyunlarına göre yine sıra dışı değil.  Şu sıralar malum Steam yaz indirimleri başladı ancak, Mooncrash henüz yeni yayınladığı için indirimler bu eklentiyi pas geçmiş durumda Bunun haricinde Steam’de hem ayrı DLC olarak satılıyor ve Mooncrash’ın çıkışı ile birlikte ana oyunu içeren Deluxe sürümü de yayınlandı. Prey Deluxe sürümü 200TL, sadece Mooncrash’ı almak isterseniz 100TL’ye Steam’de satılıyor. Siz yine de gelecek Steam Sonbahar İndirimini bekleyebilirsiniz.

Artılar:

  • Simülasyon Döngüsü oldukça iyi, beğendim.
  • Silahlar çeşit bakımından oldukça bol, ve oldukça ilginç canavarlar bulunuyor.
  • Ana senaryoda ki bazı eksik parçalar burada tamamlanıyor.
  • Karakter modellemeleri oldukça iyi.
  • Optimizasyon bakımından fazla olmasa da iyi performans veriyor.

 

Eksiler:

  • Gözüme çarpan bir kaç garip bug & glitch var.
  • Fiyat bakımından kimse bu kadar pahalı bir fiyat ile çıkış yapacağını beklemiyordu.
  • Kısa bir oynanış süresi var, buna rağmen oldukça büyük bir depolama alanı kaplıyor.

Steam’de Prey Deluxe Edition veya Mooncrash’ı satın almak için buraya tıklayabilirsiniz!