Ana sayfa Makaleler Psikolojik Hastalıklar Hakkında …

Psikolojik Hastalıklar Hakkında …

0
PAYLAŞ
Biraz da tıbbi gerçek konulardan konuşalım. Bu tür hastalıklar çoğu insanın merak konusudur. Sizler ilk olarak bu anlatacağım şeylerin bir hastalık olduğunu tekrar etmek istiyorum. Lütfen bu tür insanların tedavi edilmesi gerektiğinin bilincinde olup hareket edin.

 

Psikolojik Hastalıklar Hakkında ...

En yaygın psikolojik hastalıklar şunlardır :

 

Anksiyete : Panik Atak , Agorafobi , Sosyal fobiler , Travma Sonrası Stres Bozukluğu
Kişilik Bozuklukları
Yemek bozuklukları
Bağımlılıklar
Cinsel Problemler

 

Bipolar Bozukluk : Bipolar bozuklukta insanlar depresif ve manik dönemler arasında gidip gelir. Depresif olduğunda kendisini bitkin hisseden bir insan, manik döneminde heyecanlı ve coşkulu olur, bu dönemde kendini riske atar. Bir diğer adı ‘manik depresif bozukluk’ olan bipolar bozukluk hem psikoterapiyle hem de ilaçla tedavi edilir. Almanya’da yaklaşık iki milyon insan bu psikolojik hastalığın mağduru. Erken teşhis ve terapi, hastalığın gelişimini olumlu bir şekilde etkileyebilir.

 

Depresyon : Depresyonda olan bir kişi çoğu zaman kendisini kederli ve isteksiz hisseder. Depresyonun başlıca belirtisi, hiçbir şeye karşı ilgi ya da heyecan duyulmamasıdır. Depresyon, insanın sadece bazen kendisini kötü hissetmesi anlamına gelmez. En bilinen psikolojik hastalık olan depresyonun uzmanlar tarafından tedavi edilmesi gerekir. Depresyon, uyku sorununa, konsantrasyon bozukluğuna, iştahsızlığa ve gelecek ile ilgili olumsuz düşüncelere ve hatta zaman zaman intihar düşüncelerine neden olabilir. Burada da erken teşhis önemlidir.

 

Tükenmişlik Sendromu (Burnout) : Sürekli stres, depresyon, uykusuzluk, olumsuz düşünceler ve korkular ciddi bir tükenmişlik hissine yol açabilir. Tükenmişlik sendromu sınırlı bir tanımdan ziyade bir gelişmeyi tarif eder. Bedensel ve psikolojik belirtileri iyileştirmek için hastaların acilen tedavi edilmeleri önemlidir. Fazla streste kendisini belli ettiği için, daha önceleri ‘menajerer hastalığı’ olarak adlandırılan bu hastalığa bugünlerde kendilerini okulda ya da üniversitede baskı altında hisseden genç insanlar da maruz kalıyor. Hastalığın terapisi genelde birkaç hafta sürer, ancak ağır durumlarda terapi birkaç yıla kadar uzayabilir.

 

Obsesif Kompülsif Bozukluk : Ocağı kapattım mı? Kapıyı kilitledim mi? Bunlar obsesif davranışın hafif örnekleridir. Hastalarda belli düşünceler, fikirler, imajlar sürekli tekrar eder. Örneğin basamakları sürekli sayarlar. Kir de obsesif reaksiyonlara yol açabilir. Hastaların çoğu bunun farkında olsa da buna karşı koymayı başaramaz. Bu psikolojik hastalık çoğu kez sosyal çevreyi de etkiler, sosyal ilişkilerin bozulmasına yol açabilir.

 

Anoreksiya Nervoza : Almanya’da bağımlılık en önde gelen psikolojik hastalıkların arasındadır. Anoreksiya nervoza da bu grup içinde incelenmektedir. Hastalar yeterince yemek yemediği ve sürekli kilo vermeye çalıştığı için bunun en belirgin belirtisi aşırı derecede kilo kaybıdır. Birçok hasta aşırı derecede spor yapar. Kilo kaybetmelerine rağmen kendilerini şişman olarak görür ve fazla yağlardan rahatsız olurlar. Sürekli kilolarını kontrol ederler. Onları meşgul eden konu yemek, daha doğrusu yememekdir. Bu hastalığa yakalananlar kendilerinin hasta olduklarını düşünmezler. Genelde kadınlarda daha sık görülür.

 

Borderline Kişilik Bozukluğu : Bu hastalığın belirtileri yalnız kalma korkusu, sağlam olmayan ilişkiler, kendi vücuduna yabancılaşma ve depresyondur. Hastalar çoğu kez kendilerine zarar verir, örneğin bir jiletle kollarını keserler. Uzmanlara göre bu hastaların geçmişinde çoğu zaman tecavüz ya da duygusal ihmal vakaları bulunur. Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişilerde uyuşturucu kullanımı sık olarak görülür.

 

Nadir Görülen Psikolojik Rahatsızlıklar

 

Alis Harikalar Diyarı’nda Sendromu (Todd Sendromu) :Bu hastalığa sahip insanlarda zamanı, boşluğu ve vücudu algılamada sorunlar yaşanır. Kişi nesneleri gerçekte olduğundan çok daha küçük veya çok daha büyük bir şekilde görebilir. Ayrıca derinlik ve uzaklık algısında da çarpıklıklar görülür.

 

Likantropi : Bu hastalığı olan kişiler bir hayvana dönüştüğü sanrısını yaşar ve o hayvan gibi hareket etmeye başlar.

 

Cotard (Yürüyen Ölü) Sendromu : Bu kişiler vücutlarında iç organın veya kanın olmadığını iddia ederler ve ölü olduklarına inanırlar.

 

Yabancı Aksan Sendromu : Bir kazanın ardından beyinde meydana gelen ve Broca alanını etkileyen bir hasar sonucu ortaya çıkan bu rahatsızlıkta kişiler birden daha önce hiç konuşmadıkları yabancı bir dili konuşmaya başlarlar.

 

Fugue : Kişinin kendi kimliğini (anılarını, kişiliğini, yaşamını) birkaç saatten birkaç aylık bir süreye kadar unuttuğu bir rahatsızlıktır.

 

Stockholm Sendromu : Bir kaçırma veya alıkonulma durumunda, rehinenin kendisini kaçıran kişiye karşı hissettiği sempati ve bağlılık şeklinde tanımlanan bir ruhsal rahatsızlıktır.

 

Stendhal Sendromu : Kişinin çok güzel bir sanat eseri ile karşılaşması sonucu, hızlı kalp çarpıntısı, baş dönmesi veya halüsinasyonlar şeklinde ortaya çıkan bir ruhsal rahatsızlıktır.

 

Lima Sendromu : Stockholm Sendromunun aksine, kaçıranın veya rehin alanın, rehinesine karşı beslediği duygular ve bağlılığı içeren bir ruhsal rahatsızlıktır.

 

Trikotilomani : Bireyin kel kalıncaya dek, takıntı derecesinde kendi saçını, kirpiğini veya kaşını yolması durumudur.

 

Wendigo Psikozu : Algonquian kültüründeki yamyam bir canavardan ismini alan bu rahatsızlıkta, insan etine yönelik durdurulamaz bir istek vardır. Bu kişiler aynı zamanda yamyam olmaktan da korkarlar.

Psikolojik Hastalıklar Hakkında ...

RUHSAL BİR HASTALIKLA MÜCADELE ETMEK İÇİN

1 . İyi bir ruh sağlığı uzmanının önerdiği tedaviyi uygulayın. 

2. Dengeli ve düzenli bir günlük programınız olsun

3. Fiziksel açıdan aktif olun.

4. Yeterince uyuyun

5. Rahatlamak için her gün kendinize vakit ayırın.

6. Sağlıklı ve dengeli beslenin.

7. Alkol tüketimini sınırlayın ve doktor kontrolü dışındaki ilaçları dikkatli kullanın.

8. Kendinizi soyutlamayın, size değer veren ve güvendiğiniz kişilerle zaman geçirin.

9. Manevi ihtiyaçlarınıza önem verin.