Ana sayfa Haberler Donanım Dünyası RTX serisi ekran kartları bozulmaya başladı!

RTX serisi ekran kartları bozulmaya başladı!

0
PAYLAŞ
RTX serisi ekran kartları bozulmaya başladı!
RTX serisi ekran kartları bozulmaya başladı!

Birkaç gündür gelen kullanıcı yorumları, GeForce RTX 2080 Ti ve RTX 2080 modellerinin bir takım sorunlar yaşattığı yönünde. Geforce forumlarında an itibariyle RTX serisi kartında problem bulunan yüzlerce kullanıcı mevcut.

Bildirilen sorunların bazıları artifact (görüntü bozulmaları), kartın hiç görüntü vermemesi ya da görüntü kesilmeleri gibi kalıcı hasarlı sorunlar. RTX 2070 modeli üzerinden pek bir sorun belirtilmese de, bu kartın ileride bir sorun yaşamayacağı anlamına gelmiyor tabi. RTX 2080 ve RTX 2080 Ti’de ise bu durum, kartların çok fazla güç tüketimi harcamasından kaynaklı olduğu düşünülmekte.

Ayrıca üretilen teoriler arasında, GDDR6 bellekler daha yeni üretime geçtiğinden ve Samsung, Hynix gibi üreticilerin maliyetten dolayı kenara çekilip GDDR6’nın tüm üretimi Micron’un devralması sorunların kaynağı olduğu yönünde. Bildiğiniz üzere Samsung GTX 10 serisinde DDR4 ramlerin bir ara pahalılaşması sonrası bellek sıkıntısı çekmesinden dolayı GDDR5X üretimini durdurmuştu. Hynix’te buna benzer gerekçelerle aradan çekilince tüm piyasa Micron bellekli kartlara kalmıştı. Bu olaylardan hemen sonra Madencilik (Mining) ortaya çıkmış, ve kartlar teker teker bozulmaya başlamıştı. Burada da günah keçisi Micron olarak kalmıştı.

Eğer bir RTX serisi karta sahip iseniz, kartlar için yakın zamanda yayınlanacak firmware ve bios güncellemelerini takip etmenizde fayda var, aksi takdirde saatli bomba misali kartınız bir süre sonra kendini imha edebilir.

RTX serisi için yayınlanacak güncellemeleri sitemizde duyurmaya çalışacağız, gelişmeleri takipte kalın…