Ana sayfa Makaleler Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

0
PAYLAŞ

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Tarihi

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Tarihi

Merhaba Teknoforza takipçileri, bugün yeni bir makale ile birlikteyiz, bu kez bu yazıda bir rehber ve makaleyi bir arada göreceksiniz.
Türkiye’de ilk kez böyle bir makaleyi sizler için hazırlıyoruz, her ne kadar da üst düzey oyunculara hitap etse de bugün Sıvı ekran kartlarının tarihini, ilk hangi sıvı soğutma modelinin çıktığını ne fiyatı ne kadar olduğu ve özelliklerinden kısacası sıvı soğutma ekran kartlarının derin tarihine ineceğiz. Dünya’da üzer,nde çıkmış olan Tüm Sıvı Soğutma Ekran Kartlarını Tek bir yerde yani burada toplayacağız. Bir birinden farklı 58 Sıvı Soğutma Ekran Kartını sizler İçin hazırladık, Geçmişten günümüze gideceğiz ilk olarak makaleye başlamadan önce konu hakkında bilgisi olmayan arkadaşları bilgilendirme kanaatindeyiz.  

Sıvı Soğutmanın Mantığı Nedir, Nasıl Çalışır?

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Tarihi
Sıvı Soğutma Ekran Kartların Tarihi

 

Özellikle hava soğutmanın (Fan) yetersiz kaldığı yerlerde su soğutma sistemleri devreye giriyor.Hava soğutma sistemlerinde işlemciye temas eden kısmın üzerinde, genelde alüminyumdan yapılmış kanatçıklar yer alır. Bu kanatlar, işlemciye temas eden yerdeki ısıyı alır, üst ya da yan tarafta bulunan fan ise bu ısıyı kanatların üzerinden uzaklaştırır.

İlk Sıvı Soğutma Kartının Piyasaya Sürülmesi!

2006: Sapphire ATI cephesinde İlk Sıvı Soğutma Modeli olan Sapphire Radeon X1900 XTX  TOXİC’i Piyasaya sürer!

Bilgisayar tarihinde 21 Haziran 2004 devrimi yaşanmasından sonrasında bilgisayar üreticileri yeni bir şeyler denemek istiyorlardı. O dönemleri hatırlarsanız oyunucu ekipmanları terimleri falan henüz hayatımıza girmemişti. Üreticiler ileride ısının ürettikleri parçalarda büyük sıkıntılara yol açacağını biliyorlardı. Bu yüzden 2006 Yılında Sapphire, Dünyada bir ilki başarır ve Sapphire Radeon X1900 XTX  TOXİC, ismini verdiği Sıvı  soğutmalı ekran kartını tanıtır ve piyasaya sürer. İlk sıvı soğutma modeli Asus Aqua Tank, olarak bilinse de 3-4 Ay kadar bir süreyle Sapphire önce çıkartmıştır.

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Sapphire, 2006’li yıllarda AMD (ATI) için önemli ortaklardan birisiydi ATI’nin özellikle XTX Serisinde farklılık yaratmak isteyen Sapphire, bu durumu ATI’ye aktardı ve kartın tasarımını tanıttı ve ATI’nin TOXİC’in tasarıma olumlu gözle bakması ile birlikte Toxic XTX 1900, Eylül 2006’da resmen piyasaya sürüldü.  Asus ve Sapphire, 2006’da Sıvı Soğutma teknolojisine ilk adım atan Markalar oldu. Toxic 512 MB GDDR3 Bellek kullanmasına karşın Asus Aqua Tank, karşısında düşük özelliklere sahipti ve 149,99 $ Fiyat etiketi olmasına rağmen kullanıcılar tarafından sevildi ve iyi bir satış rakamı yakaladı.

Radyatörü PC Express slotuna takıldığını görüyoruz, tabi o dönemde X16 Gibi değerler olmadığı için kartın performansını düşürüldüğü bilinmiyor.

Kendi düşünceme göre kartın görünüşü özellikle radyatörün görünüşü al beni diyor. Anlamadığım kısım ise radyatör üstünde bir kapağı vb bulunurken ekran kartının üstüne neden bir plaka bulunmuyor kart bildiğiniz çıplak gibi kalmış ortada.  Son olarak ise Sapphire Toxic, modelinde sıvı soğutma için Thermaltake, markası ile beraber çalışmıştı.

Bu kart hakkında detaylı bir video ne yazık ki bulunmuyor.

Not: Sapphire, TOXİC X1900 XTX Modelinden sonrasında aynı tasarıma sahip TOXİC X1950 XTX modeli piyasaya sürdü.

Kart hakkında detaylı bilgilere buradan ulaşabilirsiniz2006: Asus Nvidia Cephesinde İlk Sıvı Soğutma Kartı Piyasaya Sürer:   Aqua Tank!

Asus EN8800GTX Aqua Tank, O dönem Nvidia Cephesinde bir ilki başaran Asus, karta oldukça güveniyordu. Bir ilk olduğu için hem fiyatı hem gereksinimleri fazla olduğu gerekçesiyle kullanıcılar kartı benimseyememiş ve satışları olumsuz etkilemiş ve bu sebepten EN8800GTX dolayı sınırlı sayıda üretilmişti.

2006 Yılına göre oldukça güçlü kartlardan birisi olan Aqua Tank, aslında yapısıyla birlikte geleceğe bir mesaj içeriyordu. Günümüzde bulunan düşük kartlarda bile sadece 6 Pin güç girişi bulunuyor iken 2006 yılında Aqua Tank’da 6-6 12 Pin girişi bulunuyor 768 MB DDR3 Belleği bulunan kart çalışması için 550W PSU gerektiriyordu (Düşünsenize o dönemleri hatırlıyorum her kasada maksimum 150W PSU bulunuyordu ve 550W PSU’ya sahip olan bir kullanıcı muhtemelen üst segment’den sayılırdı muhtemelen) Dönemine göre oldukça fazla güç tüketen Aqua Tank, farklı bir sıvı soğutma teknolojisi kullandığı sebebiyle SLI teknolojisini anımsatan görüntüsüyle hem radyatörünü hem kartı anakart’a takılıyordu. 10K Saat sonrasında radyatöre bakım gerektirebiliyordu. Ghost Recon’a promosyon amaçlı reklam yapılmış ve Kasım 2006’da duyurulan Aqua Tank, 129,99 $ etiketi ile satışa sunulmuş ve yukarıda bahsettiğim sebepler gerekçesiyle Aqua Tank 8800 GTX’in güçlendirilmiş sürümü olmasına rağmen Asus, sadece dünya genelinde 950 adet Aqua Tank satabilmişti.

Kendi görüşüme göre: oldukça garip kartlardan birisi özellikle fan ayarını kart üzerinde bulunan tuş ile ayarlanabilinmesi ilginç ve tam devirde (RPM) olarak dönüyor.

Asus EN8800GTX Aqua Tank’ın detaylı bilgilerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

 

2007: Asus Aqua Tank’ı Yeniden Geliştirip. Asus Radeon HD 2900 XT Aqua Tank’ı Pisaya Sunar!

İlk kez 2006’da piyasaya sürülen Aqua Tank, 2007’de  EAH 2900XT, serisi için yeniden geliştirilip Temmuz 2007’de Piyasaya sürüldü normal sürümde 512 MB GDDR3 belleğe sahip olan kart  Aqua Tank sürümünde 1 GB GDDR 3 belleğe sahip, yine bir önceki Aqua Tank’da olduğu gibi bekleneni vermediğinden dolayı satışları  Asus’u memnun etmedi  2006 Yılından sonrasında Sıvı soğutma bayrağını 1 yıllığına Sapphire’nin elinden alan Asus, Aqua Tank’ı AMD (ATI) cephesine uyarlamıştı.

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Asus Radeon HD 2900 XT Aqua Tank o dönem 2 önemli konuda ağır eleştiri alıyordu. Yüksek güç tüketimi ve paralelinde ortaya fazla yer kaplaması. Radyatörü oldukça fazla yer kapsaması o dönemde bulunan bilgisayar kasalarına sığmaması büyük sorun teşkil ediyordu bu yüzden farklı tarzda kasalara montaj edilebiliyordu. Ayrıca 180W güç tüketimine ihtiyaç duyması üzere yine dönemine göre oldukça yüksek bir PSU istiyordu. Olumlu satış grafiği yakalayamasa da dönemin en güçlü kartlarından birisiydi 250 $ Fiyat etiketi ile birlikte yaklaşık +1500 adet satıldığı biliniyor. Ayrıca Aqua Tank’ın il sürümünde olduğu gibi 10K Saat Radyatöre herhangi bir bakım gerektirmediği belirtiliyor.

Kendi Görüşüme göre,  Radyatör kısmı oldukça büyük o dönem bir çok kullanıcı bu sebepten dolayı kasa değiştirdiğini hatırlıyorum.  Bu kadar büyük olması ve Fan kısmında ızgara tarzı kapak olması fan hava akışını engelliyor.

Asus Radeon HD 2900 XT Aqua Tank hakkında ne yazık ki bir video bulunmuyor.

Daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz! 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

OCAK 2008 : Sapphire Sıvı Soğutma Bayrağını Alıyor ve  Toxic’in yerine Sınırlı Sayıda Sapphire Radeon HD 3870 X2 Atomic’i Duyuruyor!

ATI,  Sapphire’nin Toxic modelinin olumlu satışlar seyir etmesininden dolayı, Sapphire’ye seriyi devam ettirmesi konusunda Sapphire ile anlaştı. 2007’de Sıvı Soğutma bayrağını devralan Asus, 2008’de Sapphire’ye Sıvı soğutma bayrağını olduğu gibi iade etti. Fakat ATI, seri ismini değiştirilip, ATOMIC ismiyle piyasaya sürülmesine ve HD 3870 X2’nin sınırlı sayıda üretilmesine karar verildi. 1 GB GDDR3 bellek kullanan bu sürüm radyatör kısmında özelleştirilmiş bir (modifikasyon) Custom Sıvı Soğutma olan sürümdü. (Yani sonradan birleştirilmiş sıvı soğutma sürümü) sınırlı sayıda üretildiği için fiyatı tam olarak bilinmemekle birlikte 50 adet üretildiği söyleniliyor.

Tahminime göre: ATI bu sürümü Sapphire’den 4870 duyurusundan hemen önce HD 3000 Serisinin son kozu olarak piyasaya sürüldüğü yönünde iddialar var.

Sapphire HD 3870 X2 Atomic hakkında, detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

 

Temmuz 2008: ECS, Sıvı Soğutma Pazarına Katılıyor ECS HYDRA GeForce 9800 GTX+ 

Nvidia’nın en eski çalışma ortaklarından birisi olduğu söylenilen ECS, 2006’dan bu yana çıkan 4 Farklı Ekran Kartı Sıvı Soğutma Modellerinden sonrasında Adeta Zirve yaparak görünüş açısından oldukça farklı bir sıvı soğutmalı GTX 9800 +’yı Temmuz 2008’de Piyasaya sundu.  1GB – 512 MB GDDR3 Bellek sürümü kullanan Hydra’da oldukça geniş bir kutu içeriğine sahipti.

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Özellikle Ubisoft’un Tom Clancy’s Rainbow Six Vegas 2’yi yanında ücretsiz olarak dağıtması ve oldukça farklı bir sıvı soğutma teknolojisini kullanan ECS, sanki Bu kartı daha sonra Sıvı soğutmaya çevirmiş gibi görünüyordu.  Bunun haricinde Sıvı soğutma’nın (Saf suyu) 1 Şişe’de yanında yedek olarak verilmesi Custon’mu acaba diye insan aklında geçiriyor. Yine görüldüğü üzere 2 Farklı Kartı anakarta takıyoruz ve, Oldukça büyük bir radyatör ile birlikte kart için büyük bir alan gerektiğini bir bakışta anlayabiliyoruz.

ECS Nvidia ile olan anlaşmasına ne olduğu bilinmez ancak GTX 400 Serisine kart üretmedi ve birden İntel ve AMD için Anakart üretmeye başladı.  Temmuz 2008’de piyasaya sunulan GTX 9800+  380 $ $ Fiyat etikesi ile satışa sunuldu ne kadar sattığı bilinmeyen kart 1 seriye daha sıvı soğutma teknolojisi kullandıktan sonrasında tekrar üretilmedi.

Bana Göre: Oldukça sağlam bir Custom Sıvı Soğutma olarak görünüyor, Nasıl bir performans verdiği tartışılır ancak o dönemde benim anladığım kadarıyla üreticiler kasa konusunda oldukça önemli gelişmeler yaşamışlar. Böyle bir kartı normal bir siteye sığdırabileceğinizi sanmıyorum. Ayrıca,  ECS HYDRA GeForce 9800 GTX+’da kullanılan bu teknoloji ECS, tarafından GeForce GTS250’de 2 farklı versiyonda üretildi (1 GB – 512 MB) 450 W Güç Tüketimi istediğinide hatırlatalım.

Bu kart hakkında ne yazık ki bir video bulunmuyor.

ECS HYDRA GeForce 9800 GTX+ Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Uğraşabilirsiniz.

  

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Aralık 2008: Sapphire  Radeon HD 4870 X2 Atomic’i Piyasaya Sürer!

Sapphire 2008’de Atomic’in satışlarından oldukça memnundu. 4800 HD Serisinde farklılık yaratmak isteyen Sapphire, bu durumu ATI’ye aktardı ve kartın tasarımını tanıttı ve ATI’nin Atomic’in tasarıma olumlu gözle bakması ile birlikte 4800 serisi Ağustos 2008 olmasına rağmen, 2008’in son günlerinde Türkiye dahil tüm dünyada satışa sunuldu.

Atomic yani Sapphire aslında ileriyi düşünmüş  ve 1 taşla 2 Kuş vurmayı hedeflemiş. Atomic’i EN 8800GTX’den ayıran şey Atomic’in aynı zamanda tek radyatör ile Ekran kartıyla kalmayıp bununla birlikte işlemciyi’de soğutabilmesi. Tek bir radyatör yardımı ile Ekran kartını hemde işlemci soğutabiliyoruz. Her ne kadar sağlıklı bir soğutma yapabildiği tartışılsa da dönemin en konuşulan kartları arasında yer alıyordu.  Sapphire’nin en zengin ekran kartı kutu içeriğine sahip sürümlerden birisi olarak yerini alıyor. USB Bellek dahil her türlü kutu aksesuarı düşünülmüş bu kutu içeriğinde bulunan içerikler işe şöyle;

Alüminyum taşıma çantası
Sapphire sürücü CD'si
3DMark Vantage
CyberLink PowerDVD 7
CyberLink DVD Suite
Hızlı kurulum kılavuzu
Çoklu dil kullanım kılavuzu
3m HDMI kablosu
2x2GB USB bellek 
DVI-HDMI adaptörü
DVI-VGA adaptörü
S-video-HDTV kablosu
CrossFire dongle
Altı-pin-Molex konnektörleri
Sapphire Sticker
Intel ve AMD CPU'lar için montaj kitleri

 

Sapphire, bu kez sıvı soğutma konusunda Asetek’in LCLC isimli komplike su soğutma sistemiyle ile çalışmış ve Sapphire Radeon HD 4870 X2 Atomic X2, 640 Euro ile Avrupa pazarlarına satışa sunulmuştu. 2008 Yılında kuru 2,15 TL olarak hesapladığımız 1.376 TL gibi bir ücret çıkıyordu karşımıza. Ayrıca belirtmek isterim ki, Sapphire Radeon HD 4870 X2 Atomic X2 iyi bir satış grafiği yakalamış ve sınırlı sayıda üretilmesine karar verildi.

Bana göre: oldukça sağlam bir kutu içeriği var ve 640 Euro gibi yüksek bir fiyattan pazara girmesi büyük tepkiler aldı Günümüzde GTX 1070Ti ve 1080 gibi modeller bu fiyattan satılıyor.  Ayrıca o döneme göre özellikle henüz ekran kartlarında Arka Plaka nedir denilecek bir dönemdeyken Sapphire, arka plakayı es geçmemiş bu sürümde. Bu özel sürümden sonrasında 390X’in Rev 2.0 versiyonuna kadar ekran kartlarında arka plaka kullanılmamıştı. (390X’in Rev 1.0 versiyonunu o zamanlar aldığım için kötü bir tecrübe oldu doğrusu benim için)

Sapphire  Radeon HD 4870 X2 Atomic X2 Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz. 

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Nisan 2010: OMNI A.L.C. meets NVIDIA GeForce GTX 480 Sıvı Soğutma Sürümünü Duyurur!

Pek fazla bilinmeyen markalardan birisi olan OMNI GTX 480’e Sıvı soğutma modelini piyasaya sürdü 1.5 GB, GDDR 3 belleğe sahip olan kart sınırlı sayıda üretilmesine karşı oldukça iyi bir satış grafiği yakaladı. 199$ Fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

Dipnot: Omni, 480 GTX sürümü haricinde bir daha başka bir sürüme sıvı soğutma teknolojisi duyurmadı.

Bu kart hakkında detaylı bir video bulunmuyor.

OMNI A.L.C. meets NVIDIA GeForce GTX 480 Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz!

 

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Ağustos 2011: Zotac GeForce GTX580 Infinity Edition  Sıvı Soğutma Modelini Piyasaya Sürdü!

2008’in son günlerinden bu yana yeni sıvı soğutma modellerini hangi markalar duyuracak derken 2011 Yazında bu sessizliği Zotac bir bozdu pir bozdu. Zotac’ın ilk sıvı soğutma modeli olan Zotac GeForce GTX580 Infinity Edition 2011’in Ağustosun’da yani yazın tam sıcağında piyasaya sunmuş ve adeta soğutma konusunda diğer modellere meydan okumuştu. Ayrıca Zotac sıvı soğutma konusunda CoollIT adlı firma ile birlikte çalışmıştı.

Yapılan Testlerde 50′ dereceyi geçmediği görülen sıcaklıkta seyreden sıcaklık değerleri kartın en önemli özelliklerinden birisiydi 1.5 GB GDDR5 Belleği kullanan DX11 Desteğine sahipti kart, 8+6 Pin girişine sahipti. O dönem Türkiye’de 1.150 TL’ye satılıyordu. Düz GTX 580 Sürümleri ise 970 TL Civarlarında seyrediyordu.

Bana Göre: oldukça serin kartlarından birisiydi görme şansına erişmiştim 2012’de Topkapı Vatan’da o döneme göre efsane kartlardan birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim tabii günümüzde oldukça düşük kartlardan birisi. Zaman Ne Çabucak geçiyor..

Zotac GeForce GTX580 Infinity Edition Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

  

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

 

 

Eylül 2011: PNY XLR8 GTX 580 Liquid Cooled

PNY kendi bünyesinde ürettiği ilk sıvı soğutmalı versiyonu olan XLR8 GTX 580’i duyurdu. Aslında Sapphire Radeon HD 4870 X2 Atomic’in teknolojisini kullanarak yola çıkmış, aynı zamanda İşlemciyi’de tek bir radyatörde soğutmak istemişlerdi. Daha önce bahsettiğin gibi “1 taşla 2 kuş” vurmak istemeleri pahalıya patlamış gibi görünüyor.  Sadece Atomic ve XLR8’de bulunan tek radtaörde işlemci soğutucusu pek sağlıklı olmadığı gerekçesiyle XLR8’den sonrasında hiç bir markanın modelinde böyle bir özellik yeniden piyasaya sürülmedi. XLR8 1.5 GB GDDR5 Belleğe sahip olan kart 6+8 Pin girişine sahip. PNY XLR8 GTX 580 Liquid Cooled 569 $ fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

Dip Not: PNY Bu sürümden sonra, sıvı soğutmalı bir model duyurmadı.

Bana göre: oldukça güzel sürümlerden birisi ancak fiyatı oldukça yüksek olması sebebiyle fazla satış grafiği çizemedi ve PNY bir daha sıvı soğutma teknolojisini kullanmama kararı aldı.

PNY XLR8 GTX 580 Liquid Cooled Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz!

  

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Mayıs 2012:  inno3D iChill Sıvı Soğutma Piyasasına Girer ve GTX 670 ve 680 Hybird S Modellerini Duyurur!

İnno 3D İchill markası ilk kez GTX 670 ve 680’de Hybird S ismini verdiği sıvı soğutma modellerini duyurmuş oldu ve kısaca 2012’den bu yana Sıvı soğutma konusunda aralıksız durmadan devam eden markalardan bir tanesi olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

Yine 6+8 Pin girişine ve 2 GB ve 4 GB GDDR5 Belleğe sahip olan bu kartlar 400 $ Fiyat etiketiyle piyasaya sürüldü satışlar İnno3D’yi oldukça memnun etti. Böylelikle her yeni seriye yani sonrasında ki mimarilerinde bulunan X70-X80 sürümlerine sıvı soğutma modellerini kullanma kararı aldı. Ayrıca bu seride arka plaka teknolojisi kullanılıyordu.

Dip Not: Hybird S serisinin genel görünümü 780Ti’ye kadar tasarımı değişmedi, sadece GTX 900 serisinde bir takım tasarım değişikliğine gidildi. Bu yüzden 700 serisi hakkında Kısa bilgilerle geçeceğim.

İnno3D GTX 670 – 680 Hybird S serisine ait detaylı bir video ne yazık ki, bulunmuyor.

İnno 3D İchill GTX 670 ve 680’de Hybird S Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz!

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Şubat 2013: Asus Uzun Bir Aradan Sonra Sıvı Soğutma Pazarına Geri Döner ve  Modelini Duyurur.

ASUS, son olarak Aqua Tank’ı üretim maliyetinin yüksek olması sebebiyle üretimlerini durdurmuş ve uzun bir süreliğine sıvı soğutma sürümü tasarlamamıştı. ARES ismini verdiği ilk model sıvı soğutma olmamasına rağmen  HD 7990’nı özelliklerine hava soğutmanın yetersiz kalacağı düşünülmüş olmalı ki, ARES II, sıvı soğutmalı versiyon olarak uyarlandı. O dönem GTX 690 ile kıran kırana bir savaşta olan ARES II Radeon 7990, GTX 690’e %13 gız konusunda – %31 ise soğutma konusunda fark atarak dünyanın en hızlı ekran kartı olma ünvanına da sahibi olmuştu o dönem.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

6 GB GDDR5 Belleğe sahip olan Ares II’nin içerisinde bulunan soğutma teknolojisi 2 farklı bakır soğutma kullanan Asus oldukça iyi bir soğutma teknolojisi kullanmıştı ARES II’de  Fakat o dönem ARES II’yi diğer ekran kartlarından ayıran şey çok fazla güç tüketmesiydi. 8-8-8 Kısaca 24 Pin Güç girişi olan ARES II minimum 600W güç kaynağı istiyordu ve muhtemelen bu yüzdende beklenileni veremedi. DX 11.1 Desteğine sahip olan ARES II, 1399, Euro’dan satışa sunulmuştu. Ayrıca arka plaka desteğine sahipti.

Dip not: her ne kadar 6 GB olsa da 2014’de geldiğimizde ise neredeyse her oyunda yetersiz kalanbu seri AMD’yi zor duruma sokmuş ve bu nedenle R9 200 Serisini duyurmak zorunda kalmıştı, neden mi? Kendimden örnek verecek olursam 2013 Yılında Sapphire 7870 serisini kullanıyordum gayet memnundum. Taa ki, Assassin’s Creed Unity çıkana kadar. Hangi ayarı düşürürsem düşüreyim 30 FPS altında değerler alıyordum. Bence ASUS, ARES II’yi yanlış satış politikalarıyla kaybetti. Neden mi çok değil ARES II, Şubat 2013’de Satışa Sunulduğunda 3 ay sonrasında yani Mayıs 2013’de Nvidia atak yaparak 780 GTX’i duyurmuştu ve bu nedenle AMD Radeon 7990, GTX 700 Serisi karşısında kan kaybetti.

Ayrıca AMD Serisinde Sıvı Soğutma sürümler mutlaka özel bir çantayla geliyor, sanırım AMD tarafında bu bir gelenek.

2013 yılında henüz ekran kartlarında arka plaka henüz konulmuyordu ancak Sapphire Atomic’de bulunduğu gibi ASUS ARES II’de arka plaka kullanmıştı. Radyatörü oldukça büyük olması sebebiyle kullanıcılar daha geniş kasalara ihtiyaç duyuyordu.

Asus Radeon HD 7990 ARES II hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

  

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Şubat 2013: Inno3D IChill GTX TITAN Hybird S’yi Duyurur!

GTX 700 Serisi çıkmadan hemen öncesinde serisinin başlangıcı kabul edilen GTX Titan yine Inno3D Ichill Hybird S sürümüne uyarlar ve böylelikle GTX 700 Serisinin Hybird S modellerini göreceğimizin habercisi olur bu duyuru. 6 GB GDDR5 belleği kullanan ve 6+8 pin girişi bulunan kart Minimum 600W Güç Kaynağı istiyordu. Nvidia GTX Titan, 999$ Dolar fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

Kart ile ilgili detaylı bir video bulunmuyor.

Inno3D IChill GTX TITAN Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Kasım 2013: inno3D iChill GTX 770 – 780 – 780Ti Hybird  Sıvı Soğutma Modellerini Duyurur!

Mayıs 2013’de Inno3D Ichill Hyrbid serisinde 2 ve 4 GB GDDR5 Belleği kullanan GTX 770, GTX 780 3 GB ve 6 GB GDDR5 Belleği kullanan, son olarak ise bu seride en üst sürüm olan GTX 780Ti 3 GB GDDR5 Bellek kullanan grafik kartlarına sıvı soğutma sürümlerini duyurdu. Bu sürümler 6+8 yani 12 Pin girişi kullanıyordu. Fiyatı konusunda bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca bu seride arka plaka kullanılıyordu.

 

Bu seri hakkında detaylı bir video bulunmuyor.

 inno3D iChill GTX 770 780780Ti Hybird sürümleri hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz.

  

Ekran Kartı Piyasasının Seyirini Değiştiren Kart AMD Radeon 295X2

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Tarihi

 

Nisan 2014: AMD Kendi Bünyesinde İlk Sıvı Soğutmalı 295X2’yi Üretir!

Sıvı soğutma teknolojisine resmiyeti Sapphire ile birlikte başlatan AMD, 295X2’de farklı bir şey ortaya çıkartmak istedi ve referans tasarım olarak ürettiği ilk sıvı soğutmalı sürümü olan 295X2’yi satışa sundu ve ekran kartı piyasasını bir süreliğine alt üst etti.

AMD 295X2’nin sıvı soğutmasını kendisi ürettiğinden diğer markalara kalan tek şey soğutucu fanının üzerine kendi logosunun bulunduğu etiketi yapıştırmak kalıyordu.

GTX 700 Serisini adeta yenilgiye uğratan 295X2 aynı zamanda GTX 900 Serisine de kafa tuttu. GTX 10 serisinde Pascal Titan X’in duyrulması ile birlikte 295X2 Titan X’in yanına adeta eriyip bitti. Kısaca Titan X, 295X2’yi Kart Piyasasındaki Liderliğinden etti. 4X2 olmak üzere 8 GB GDDR5 Belleği bulunan kart tek başına 500W Güç Tüketimi İstiyordu, haliyle en düşük kullanabileceğiniz PSU 750W olması gerekiyordu. Kart kendi Extreme olduğu gibi, sistemi de aynı şekil Extreme istiyordu.

295X2 İlk çıktığı dönemlerde 1,499 $’den satılıyorken günümüzde 600-700 $’den satılıyor ancak artık üretilmediğinden dolayı 295×2’yi bulabilmek gerçekten çok zor.
Dip Not: 295X2’i ASUS, XFX, SAPPHİRE, GIGABYTE ve MSI gibi markalar satışını üstlendi, ancak yüksek fiyatı olduğundan dolayı pek iyi bir satış grafiği çizemediği yönünde o dönemler pek çok haberler gündeme gelmişti.

Ayrıca Kartın üreticisi AMD olduğu için diğer markaların sürümlerinde değişen bir şey olmadığı için yer vermedim.

AMD Radeon R9 295X2, hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz. 

  

GTX 900 Serisi

Nvidia GTX 900 Serisini Ekim 2014’de resmi olarak duyuldu ve bu ekran kartı tarihinde önemli yenilikleride beraberinde getirdi tabii ki, sıvı soğutma konusunda pek çok marka aktif olarak sürümler duyurmaya başladı, kısmende olsa pek çok önemli marka bu seri ile birlikte Sıvı Soğutma teknolojisi ile tanıştı ve bu kimin Sıvı Soğutma Teknolojisinde kalıp kalamayacağının kaderini belirledi.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Eylül 2014: inno3D iChill Nvidia GTX 970 – 980 –  (980Ti Haziran 2015) Hybird S Modellerini Piyasaya Sürdü!

İnno3D İChill Hybird S’nin üzerimde bir takım değişiklikler yaparak kartın rengini gri renk seçerek farklı bir görüntü oluşturmayı başarmış, yine 6+8 Yani 14 Pin girişine sahip olan bu seride GTX 970 -980 4 GB GDDR5 Belleği barındırıyor, 980Ti ise 6 GB GDDR5 Belleği kullanıyordu. Ayrıca tasarımsal olarak hepsi aynıydı. Bu serinin yeniliklerinden birisi ise Ekran kartının yüklerini 3 farklı ışık ile kademe olarak gösteriyordu.

İnno3D İChill Hybird S GTX 970 Hakkında Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

İnno3D İChill Hybird S GTX 980 Hakkında Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

İnno3D İChill Hybird S GTX 980Ti Hakkında Detaylı Bilgi İçin Buraya Tıklayabilirsiniz

 

 

Bazı Markalar İse GTX 900 Serisi ile birlikte Sıvı Soğutma Teknolojisine İlk kez Tanışıyordu!

Eylül 2014: Evga’da Sıvı Soğutma Teknolojisine  HYBIRD ismini verdiği İlk Sıvı Soğutmalı GTX 970 Modeli ile katılır.

Evga nedendir bilinmez ancak 900 serisi henüz duyrulmamış 700 serisinin olduğu yıl 2013’de sıvı soğutma teknolojisine sıcak bakmadığını açıklamıştı. Ne değişti bilinmez ama Günümüzde Sıvı Soğutma Pazarının bir bölümünü Evga’nın Hybird sürümü kapsıyor. 8+8 Pin girişi ve 4 GB GDDR5 Belleğe sahip olan Hybird Minimum 600W Güç tüketimi istiyordu.

Dip Not: Evga ilk zamanlarda GTX 970 Faciasını hesaplayamadı muhtemelen ve bu yüzden ekran kartlarını iade almış ve hatırı sayılır bir derecede zarar etmişti.

Evga Nvidia GTX 970 HYBIRD Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Eylül: 2014 Evga Hybird sürümünün tasarımında değişime gider GTX 980 Sürümünü Duyurur.

Evga GTX 980 Hybird sürümünü tasarımsal olarak biraz değiştirerek Hybird sürümünü GTX 980’e uyarladı ve o dönem Evga oldukça sağlam kartlardan birisine imza attı. GDDR5 4 GB Belleğe sahip olan kart Minimum 600W İstiyor.

Evga Hybird GTX 980 Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Eylül 2014: Nvidia’nın ilk ortaklarından birisi olan Manli, Hydrosphere, ismini verdiği GTX 980 modeliyle Sıvı Soğutma Pazarına Katılır!

Manli, neredeyse 90’lı yıllardan bu yana Nvidia’nın ortaklarından birisiydi Referans tasarım kart üretirken GTX 900 serisinde Nvidia’nın isteği üzerine GTX 980 serisine sınırlı sayıda üretmesine rağmen Kendi bünyesinde Hydrosphere ismini verdiği ilk sıvı soğutma sürümünü çıkarttı.  GTX 980 Serisinde En serin kartlar arasında olduğu söylenen Hydrosphere,  Atomic, ARES II, gibi büyük bir metal alaşım bir çantada geliyor. 8+8 16 Pin girişi olan GDDR5 4 GB Belleği Bulunan kart Minimum 600W Güç tüketimi istiyordu.

Manli GTX 980 Hydrosphere Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

Bu kart hakkında detaylı bir video bulunmuyor.

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!Eylül 2014: Gigabyte kendi bünyesinde  WaterForce ismini verdiği GTX 980 İlk Sıvı Soğutma Sürümünü Tanıtır.

Gigabyte kendi bünyesinde ilk sıvı soğutma teknolojisini kullandığı kart olan GTX 980 Waterforce’yi duyurduğunda Waterforce serisini devam ettireceklerini ve bu seriden büyük bir beklentileri olduğunu açıklamışlardı. 4 GB GDDR5 Bellek kullanan bu kart 6+8 Pin girişi bulunuyor ve  Minimum 600W Güç Tüketimi istiyordu. Görünüş açısından narin ve bir o kadar şirin bir kart olarak gözükse de pek söz geçirilebilen kartlardan değildi.

Dip Not: Gigabyte bu seriyi devam ettirmekte kararlıydı ancak satış stratejisini oluşturmuştu bile İlk olarak bu Waterforce’yi sınırlı sayıda üreterek kullanıcıları meraklandırdı ve bir talep patlaması yaşandı.

Gigabyte Nvidia GTX 980 Waterforce Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz!

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Mart 2015 inno3D iChill 980Ti öncesi  Nvidia GTX Titan X Hybird S Sürümünü Duyurur.

Nvidia’nın her zaman yaptığı şey önce en güçlü kartı piyasaya sürer ve diğer (düşük) modelleri ileri tarihte yayınlar. İnno3D İchill GTX Titan sürümü için Hybird S serini değiştirmek istedi ancak, Nvidia tarafından bir takım engellere takıldı ve Hyrbid S’nin düz olarak olarak piyasaya sürüldü. Nedeni bilinmez ama İnno3D bu kartı söylentiye göre Nvidia’nın engellerinden dolayı sadece 200 Adet ürettiği söylenilir. 12 GB GDDR5 Bellek kullanan 6+8 Pin girişine sahip olan bu kart Minimum 600w Kart için ise 270W Güç istiyor. Ayrıca Titan X, 999$ Fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

Kart hakkında ne yazık ki detaylı bir video bulunmuyor.

İnno3D İchill Nvidia GTX TITAN X Hakkında detaylı bilgilere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Mart 2015: EVGA GTX HYBIRD TITAN X Sıvı Soğutma Sürümünü duyurur!

EVGA, Eylül 2014’de duyurduğu GTX 970 ve GTX 980 Hyrbid sürümleri oldukça satış rakamlarına ulaşmış her ne kadar GTX 970 Faciası yaşansa da  EVGA’ya fazla zarar ettirmiş ancak 980 Hyrbid satışları ile bu zararı kapatmıştı.  980Ti’den önce tüm gücünü TİTAN X’e veren EVGA, İnno3D ile birlikte Sıvı Soğutma sürümlerinde adeta gövde gösterisi yaptı. Kutu içeriği oldukça zengin olan Titan X Hybird sürümü sınırlı sayıda üretilse de oldukça iyi satışlar elde etti. 12 GB GDDR5 Bellek ve 6+8 Pin girişine sahip olan kart minimum 600W Güç istiyordu. Ayrıca 295X2’e karşı oldukça iyi performans veren Titan X, böylelikle 295X2’yi tahtından etmiş ve 295X2 gözden düşmüştü.

EVGA Nvidia TITAN X, Hakkında detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Haziran 2015: Gigabyte Waterforce’de Tasarımsal Olarak Değişikliğe Gider ve GTX 980Tİ Waterforce Sürümünü Piyasaya Sürer.

Gigabyte, tasarımsal olarak Waterforce’nin neden değiştirildiği bilinmiyor ancak bu sürüm özellikle istenileni vermiş ve aynı tasarım GTX 10 sürümünde kullanılmasına da yol açmıştı.  6 GB GDDR5 Belleğe sahip olan kart 8+8  yani 16 Pin kullanıyor ve minimum 600W Güç Tüketimi istiyordu. Oldukça sade bir görünümü olan bu sürümde sanki bir şeyler eksik gibi durduğunu her zaman düşünmüşümdür. Ayrıca kart 699$ fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

Gigabyte Waterforce GTX 980Ti Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Haziran 2015: MSI İlk kez, SEAHAWK, ismini verdiği GTX 980Tİ Sıvı Soğutmalı Modelini Duyurur.

MSI, uzun yıllar Nvidia ve AMD ekran kartları üretmeye devam etti ancak Sıvı Soğutma Teknolojisi ile yakından ilgilendiği hakkında söylentiler bulunuyordu.  Bu söylentilerden yaklaşık 2-3 ay sonrasında SEA HAWK ismini verdiği GTX 980Ti modelini duyurdu ve böylelikle MSI kendi bünyesinde ilk Sıvı soğutmalı sürümünü üretti, aslında üretti diyebilir miyiz bilmiyorum MSI SEAHAWK sürümünde Corsair’in Sıvı Soğutma Teknolojisini kullanarak birlikte çalıştılar. 8+8 Yani 16 Pin girişi olan kart GDDR5 6 GB Bellek kullanıyor ve Minimum 600W Güç Tüketimi İstiyor. ayrıca kart 640$ fiyat etiketiyle satışa sunuldu. (SEA HAWK Serisine GTX 10 Serisinde değineceğim)

MSI Nvidia GTX 980Ti SEAHAWK, Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz. 

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Haziran 2015: EVGA 980Ti HYBIRD Sürümünü Tanıttı.

Bu seride Evga’nın Sıvı Soğutma olarak sunduğu 3’cü kartlardan birisi ve oldukça iyi bir performans vermesi sebebiyle Diğer Marka GTX 980Ti modellerinden en fazla talep gören kartlardan birisi oldu 980Ti Hybird.  6+8 Pin Girişi Bulunan ve  GDDR5 6 GB Belleğe sahip olan kart minimum 600W Güç Tüketimi istiyordu. Kart 680$ Fiyat etiketiyle satışa sunuldu.

EVGA GTX 980Ti HYBIRD Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz. 

 

AMD, GTX 900 Serisine karşı bir şeyler yapmalıydı, derken 300 Serisine Mensup Olan Fury-X’i duyruldu!

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Eylül 2015 AMD, FURY-X’i duyurur ve XFX Uzun bir aradan sonrasında Sıvı Soğutmalı Modelini Duyurur.

XFX Uzun zamandır  AMD’nin önemli ortaklarından birisi, ancak kutu içeriğini sürekli düşük tuttuğu gerekçesiyle eleştiriliyor. 4 GB HBM Belleğe 4096 Bir veri yoluna sahip olan Fury -X  özellikle 4K’da yüksek performans vermesi için tasarlanmıştı, ancak 980Ti’ye bencmark testlerinde fark atamayınca kart gözden düştü.

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

XFX’ye ayrıca Fury -X’de sıvı soğutma konusunda Cooler Master ile birlikte çalışmışlardı ayrıca bunun üzerine 8+8 yani 16 Pin girişine sahip olan kart minimum 750W Güç tüketimi istiyordu.  XFX,  yaklaşık 10000 Adet Fury-X, ürettiği söyleniliyor. Son olarak ise XFX Fury -X 649$ Dolar fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

XFX Fury-X Hakkıdna Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

Eylül 2015: Sapphire, uzun bir aradan sonra Sıvı Soğutmalı Fury – X sürümü ile sahalara tekrar geri döner. 

XFX’e göre aynı özellikleri taşıyan kart XFX’ye göre bir kaç FPS fark attığı haberleri uzun süre gündemi meşgul etmişti.  Sıvı soğutma konusunda kendi teknolojisini kullanan Sapphire, zaten Sıvı Soğutma Teknolojisini Dünyaya Tanıtan ilk marka olduğu için Sıvı Soğutma teknolojisine yabancılık çekmiyor. 4 GB HBM 4096 Bit Belleğe sahip olan kart yine XFX modeli ile birlikte 649$ Fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

Dip Not: O dönem o kadar fazla reklamasyon yapıldı ki, özellikle Fury X’e  980Ti’ye az bir farkla yenilmesi Nvidia’yı adeta zafer sarhoşu yapmıştı. Her ne kadar günümüzde performanslarını yitirmiş kartlar olsa da bir zamanların efsane kartları olduğunu unutmamak gerekiyor.  Ayrıca AMD’ye bir ders olan bu yenilgi daha sonrasında Nvidia’nın GTX 10 Serisine karşılık R9 400 Serisini Duyurmasıyla ve seride VEGA gibi güçlü bir kartın çıkmasıyla sonuçlanacaktı.

Sapphire Radeon Fury-X Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Eylül 2015: Gigabyte’de Fury-X Furyasına Katılır!

O Dönem GTX 900 başta olmak üzere GTX 700 Serisinde oldukça iyi satış grafiği yakalayan Gigabyte Waterforce’yi  Fury-X’e uyarlamak istedi ve başardı Waterforce adını kullanmayan Gigabyte, Kendi Sıvı Soğutma Teknolojisi kullandı.  4 GB HBM 4096 Bit Belleğe sahip olan kart Minumum 750W Güç Tüketimi istemekteydi. XFX ve Sapphire modeli ile birlikte 649$ Fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

Gigabyte Fury-X Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz. 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Son olarak MSI’da R9 Fury-X Sürümünü Duyurur

Tüm R9 Fury-X modellerine göre en performanslı olduğu söylenilen MSI R9 FURY-X diğer modellere nazaran daha fazla satış gerçekleştirmişti. Ayrıca Sıvı Soğutma konusunda yine Corsair ile iş birliğine girdiği konusunda söylentilerde bulunmaktaydı. 4 GB HBM 4096 Bit Belleğe sahip olan kart Minumum 750W Güç Tüketimi istemekteydi. XFX, Sapphire ve Gigabyte, modeli ile birlikte 649$ Fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

Kart ile İlgili Detaylı Bir Video Bulunmuyor.

MSI R9 FURY -X Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

GTX 10 Serisi

Nvidia, GTX 10 Serisini Nisan 2016 lansmanında resmen duyrulur. Mayıs ayında GTX 1060, GTX 1070 ve GTX 1080 Üretilmeye başlanır.  Haziran’nın son günleri itibariyle satışına başlanır. 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Haziran 2016: İnno3D İChill GTX 1060 – 1070 – 1080 ve 1080Ti Hybird S  Sürümlerini Piyasaya Duyurur!

GTX 10 Serisine İlk Sıvı Soğutma Modellerini Duyuran İnno3D İchill bizleri yine şaşırtmadı tasarımda biraz değişikliğe giderken Radyatör yine aynı kalmış ancak bu seri ile birlikte İnno3D’nin Sıvı Soğutma Teknolojisine Önem verdiği burada belli oluyor ve Nvidia’nın önemli ortaklarından birisi olma yolunda ilerliyor. GTX 1060 6 GB GDDR5 Belleğe Sahip olan kart 8 Pin girişine sahip ve Minimum 500W güç tüketimi istiyor.   2012 yılından beri Hybird S sürümüyle oldukça popüler hale gelen İnno3D Sıvı Soğutma konusunda en önde gelen markalardan birisi oldu.  GTX 1070 Sürümü ise 8 GB GDDR5 Belleğe sahip. 8 Pin girişine sahip olan kart Minimum 500W Güç tüketimi istiyor. GTX 1080 8 GB GDDR5X, Bellek teknolojisini kullanan kart 6+8 yani 14 Pin Girişine sahip ayrıca 550W Güç Tüketimi İstiyor. Son olarak 1080Ti modeli ise 11 GB GDDR5X Belleğini kullanıyor ve yine 6+8 yani 14 Pin girişine sahip iken bu kez 600W Güç tüketimi istiyor.  Ayrıca İnno3D, GTX 10 serisinde bir ilki başararak  GTX 1060 Sürümüne Sıvı  Soğutma Modelini çıkarttı. Günümüzde hiç bir markanın GTX 1060 Sürümüne Sıvı Soğutma sürümü bulunmuyor. Ayrıca Hyrbid S, RGB Işınlandırması da mevcut.

Dip Not: İnno3D Hybird S GTX 1070 – 1080 – 1080Ti sürümleri bire bir aynı olması sebebiyle onlara yer yer vermeyeceğim.

İnno3d İChill GTX 1060 Hyrbird S Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

İnno3d İChill GTX 1070 Hyrbird S Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

İnno3d İChill GTX 1080 Hyrbird S Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

İnno3d İChill GTX 1080Ti Hyrbird S Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

 

Haziran 2013: İnno3D’nin Hemen Arkasından SEA HAWK Sürümünü Yeniliyerek  MSI GTX 1070 SEA HAWK Sürümünü Piyasaya Sürer

SEA HAWK 980Ti’den bu yana MSI’nin önemli serilerinden bir tanesi ve hatta gözbebeği diyebiliriz. O Yüzden pek fazla seri üretime gitmeyi düşünmüyordu Oyuncuları talepleri doğrultusunda bir kaç parti daha üretim yaptı. MSI,  GTX 10 Serisinde SEA HAWK sürümünde yine Corsair ile birlikte çalışmış ve oldukça iyi bir ikili olmuşlardı. Kullanıcılar için her ayrıntıyı düşünen MSI, SEA HAWK GTX 1070 sürümlerinin özellikle Belleklerini Samsung’dan yana seçim yapması Nvidia ile ters düşmesine sebep olsa da soğutma konusunda GTX 1070 Serisinde diğer modelleri geride bırakıyordu SEA HAWK  en fazla 47-49 Sıcaklık derecesine çıktığı için ilk zamanlar oldukça soğuk serin kartlardan birisi olarak gösteriliyordu.  Temmuz 2016’da Türkiye’ye sınırlı sayıda getirilen GTX 1070 – 1080 SEA HAWK’lar kısa sürede tükenmişti.  Temmuz 2016’da  SEA HAWK, GTX 1070 2.250 TL Fiyat etiketiyle Vatan Bilgisayar’da satılıyordu dolar kurundan hesaplayacak olursak, Sea Hawk 680$ fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.  8 GB GDDR5 Bellek kullanan ve 6+8 Yani 14 Pin

Girişine sahip olan kart 8 Pin girişine sahip ve Minimum 500 W güç tüketimi isterken kart

kendisi için 150 W Güç tüketimi istiyor.  GTX 1080 SEA HAWK sürümü ise 8 GB GDDR5X Belleğe sahip ve 8 Pin Girişine sahip.

Ayrıca Minimum 500W Güç tüketimi isterken kart kendisi için 180 W Güç istiyor.

Ayrıca Teknoforza, yayın hayatına başladığında ilk incelemesini yaptığımız kartlardan birisidir.

Dip Not: MSI SEA HAWK GTX 1080 aynı tasarıma sahip olduğu için değinmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

MSI GTX 1070 SEA HAWK Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

MSI GTX 1080 SEA HAWK Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Haziran 2013: NVIDIA’nın İlk Ortaklarından Birisi Olan Manli GTX 1080 İçin Hydrosphere Sıvı Soğutma Sürümünü Yeniden Tasarlayıp Piyasaya Sürer.

Manli, GTX 10 serisine yine Nvidia’nın isteği üzerine Manli GTX 1080 Hydrosphere’yi uyarladı ve 980 tasarımına nazaran biraz daha geliştirdi. Günümüzde nedendir bilinmez ancak 980 ve 1080 Hydrosphere  Manli’nin web sitesinde Üretilmeyen Ürünler kısmına alınmış olduğunu görüyoruz. Muhtemelen sınırlı sayıda üretilen bu sürüm hakkında yine oldukça serin bir kart olduğu yönünde söylentiler bulunuyor.  8 GB GDDR5X Belleğe sahip olan ve 8 Pin girişine sahip olan kart Minimum 500W Kendisi için ise 180W Güç Tüketimi İstiyor.

Oldukça sınırlı sayıda üretilen Manli Hydrosphere serisi hakkında ne yazık ki detaylı bir video bulunmuyor.

Manli GTX 1080 Hydrosphere Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Temmuz 2016: EVGA HYBIRD Serisini Yeniden Canlandırıyor ve İlk olarak Referans Tasarım olan GTX 1070 Srümünü Piyasaya Sürer.

Evga, bu kez Hyrbid serisini tamamiyle değiştirerek Metal plakalar üzerinde ilk kez Titan X sürümünde gördüğümüz referans sürümünü GTX 1070’e uyarlar ve oldukça iyi bir satış grafiği çizer. Her ne kadar O.C sürümlü olamayan sürümlerden (düz standart) birisi olsa da Soğutma konusunda oldukça iyi sonuçlar vermişti. Günümüzde halen satılan bu kart Evga’nın web sitesinde 599$’den satılmakta.  8 Gb GDDR5 Bellek kullanan Hybird 8 ping Girişine sahip ve Minimum 500W Güç tüketimi istiyor. Hybird GTX 1070 FTW sürümü nedendir bilinmez üretimden kaldırıldı ve satılmıyor.

EVGA HYBIRD GTX 1070 Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Ağustos 2016: EVGA O.C konusunda yüksek hız aşırtmalı güçlü Modellerinden Birisi Olan FTW HYBIRD GTX 1080 Sürümünü Piyasaya Sürer. 

Ağustos’da EVGA bu kartı piyasaya sürmesiyle birlikte GTX 10 serisinde oldukça markalar arasında rekabet arttı özellikle EVGA ve GİGABYTE arasında ciddi bir rakbet olduğu konusunda haberler gündemi meşgul etmekteydi. Soğutma konusunda oldukça İddialı olan EVGA FTW HYBIRD sürümü %45 dereceyi görmüyor diyebiliriz. En serin kartlar arasında yerine alan FTW HYBIRD’in kutu içeriği oldukça zengin olduğunu da söylemeden geçmeyelim. 8 GB GDDR5X Bellek kulllanan kart 8+8 Yani 16 Pin girişine sahip ayrıca minimum 500W Güç tüketimi istiyor. Son olarak ise 730 $ fiyat etiketiyle satılıyor.

Geçtiğimiz aylarda Teknoforza olarak bu kartın kutu açılımını ve oyun içi testlerini gerçekleştirmiştik.

Oldukça serin bir kart olduğuna biz kefiliz. 🙂

EVGA GTX 1080 FTW HYBIRD Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Ağustos 2016: Gigabyte Waterforce sürümünü GTX 10 Serisine uyarlar ve GTX 1080’e piyasaya sürer.

Gigabyte, GTX 900 Serisine özel olarak uyarladığı sürüm olan Waterforce’yi bu kez tasaramında değişikliğe giderek GTX 1080 sürümünü duyurdu. Beyaz – Gri ve Turuncu renklere yer veren Gigabyte sınırlı sayıda ürettiği bu sürümde bazı problemler yaşamıştı. 8 GB GDDR5X Bellek kullan kart 8+8 Yani 16 Pin girişine sahipti ve Minimum 650W Güç tüketimi istiyordu. Bunun sebebi ise O.C potansiyeli en yüksek kartlardan birisi olmasıydı. Bu sebeple sıvı soğutmalı sürüm olmasına rağmen kart yaz aylarında neredeyse %60’a varan sıcaklık değerleri gösterebiliyordu. 600 Euro fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu. Ayrıca GTX 1080 Waterforce 2 farklı sürümü bulunuyor birisi VR destekli olduğu sebebiyle 3 HDMI girişi bulunuyordu.

Özellike 2018’in ilk zamanlarında GTX 1080 Waterforce sürümlerinde bazı problemler olduğu gerekçesiyle kartları geri çağırmıştı (Bana da sorunlu olan kartlardan birisi denk gelmişti içerisindeki sıvıyı dışarı sızdırıyordu)  Sıvı soğutma konusunda kendi teknolojisini kullanan Gigabyte, sıvı soğutma konusunda kartlarda bazı sorunlar yaşadığı uzun zamandır konuşuluyor

 

Ayrıca Teknoforza olarak GTX 1080 Waterforce’nin Kutu açılımını Türkiye’de ilk olarak gerçekleştirmiştik.

Gigabyte GTX 1080 Waterforce Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Kasım 2016: MSI 30. Kuruluş Yılı Şerefine  GTX 1080, 30th Anniversary Sürümünü Sınırlı Sayıda Üretir ve Piyasaya Sürer.

MSI’nin 30’cu yıl kuruluşuna özel 30th ANNIVERSARY sürümünü oldukça sınırlı bir sayıda üretip piyasaya sürdü. Sadece GTX 1080’e özel olan bu sürüm aslında 1080Ti’ye uyarlanacaktı ancak MSI 1080Ti’nin çıkacağına ihtimal vermemiş bu sebeple bu sürümü GTX 1080’e uyarladılar.

MSI için oldukça önemli bir kart olan 8 GB GDDR5X Bellek kullanıyor ve 6+8 Yani 14 Pin girişine sahip. Minimum 500W Güç tüketimi isteyen kart kendisi için sadece 180W Güç tüketimi istiyor.

Radyatörün tasarımını baştan geliştiren MSI gerektiğinde çıkarıp takabilmesi için olanak sunmuş.  Ayrıca boruların üst kısmında bulunan logo RGB olarak ışıklandırılıyor.

Tabii, MSI GTX 1080 30th Anniversary, sürümünü alabilmeniz için oldukça yüksek bir fiyat ödemeniz gerekiyor. Sınırlı sayıda üretilen bu sürüm için 7500$’yi gözden çıkarmanız gerekiyor. Ayrıca MSI, bu sürümde sıvı soğutma konusunda EK Water Blocks ile birlikte çalıştı.

MSI GTX 1080 30th Anniversary Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

NVIDIA’nın 1080Ti’yi Duyurmasıyla Birlikte Ekran Kartı Piyasası Markalarının Rekabetine Tanık Oluyor.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Mart 2017:  EVGA 1080Ti’ye İlk Sıvı Soğutma Modeli olan SC 2 HYBIRD’ı Piysaya Sürer.

Nvidia 1080Ti’yi duyurduktan sonraki ilk sıvı soğutma sürümünü duyuran EVGA SC2 HYBIRD sürümünü piyasaya sürer her ne ilk sürüm olsa da SC Serisi genellikle EVGA’nın düşük performanslı kartlarda görüyor yani Aşırtma hızı O.C hızı oldukça düşük olan bu kart EVGA’nın pek fazla yüzünü güldürmedi. 11 GB GDDR5X Belleğe sahip olan kart 6+8 Yani 14 Pin girişi bulunuyor Minimum 600W isteyen kart kendisi için sadece 250W istiyor. SC2 HYBIRD 970$ Fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

Ayrıca SC2 HYBIRD sürümünde bulunan özelliklerden birisi ise kartın içerisinde 9 adet farklı ısı sensörü bulunuyordu ve bu nedenle ısıyı doğru bir şekilde kullanıcıya aktarıyordu.

Dip Not: Aslında EVGA bu kartı duyurması ile birlikte buzdağının görünen kısmıydı daha sonrasında FTW HYBIRD’i duyuracaktı.

EVGA GTX 1080Ti SC2 HYBIRD Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Mart 2017: Colorful iGame GeForce GTX1080Ti Neptune W’yi Piyasaya Sürdü

Colorful IGame’yi duymamış olabilirsiniz ancak, özellikle Aliexpress gibi alışveriş sitelerinde tanınan bir ekran kartı markası, ayrıca Colorful İ Game, Nvidia’nin Çin’deki önemli ortaklarından birisi olduğunu da hatırlatalım.

Oldukça sağlam bir sürüm ile karşı karşıyayız aslında. Herkes Sıvı Soğutma teknolojisini kullanmaya dahi üşenirken Colorful, 240M’lik bir Radyatör ile karşımıza çıkıyor ayrıca radyatör hava soğutma olarak ise 2 adet 12 CM’lik fanlar ile donatılmış ve bu fanla RGB olarak ayarlanabiliyor. Kartın arka plakasında bulunan logo da RGB olarak aydınlattığını da ekleyelim.  11 GB GDDR5X Bellek kullanan kart 8+8 Yani 16 Pin girişine sahip. Oldukça serin bir kart olduğu söyleniliyor.  Genel olarak 650W güç isteyen akrt kendisine ise 250W güç tüketimi istiyor. Son olarak ise kart Aliexpress’de 1,400$ fiyat etiketiyle satışta.

Colorful İGame GTX 1080Ti Neptune W Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

Nisan 2017: MSI SEA HAWK Serisini tasarımsal olarak değiştirip 1080Ti’ye uyarlayıp Piyasaya Sürer. 

MSI daha öncede yukarıda bahsettiğim gibi Sea Hawk serisine 980Ti itibariyle önem verdiği seriler haline gelmişti. 1070-1080 Sonrasında kartın kasasını değiştirip farklılık yaratan (fazla değişen bir şey yok) MSI Tekrar Corsair ile iş birliği yaptı. Oldukça sınırlı sayıda üretilen 1080Ti sürümü şuan neredeyse hiç bir yerde halen stokta gözükmüyor.  11 GB GDDR5X Belleğe sahip olan kart 6+8 yani 14 Pin Girişine sahip.  Minimum 600W isteyen kart kendisi için 250W istiyor.  Son olarak kart 980$ fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

MSI GTX 1080Ti SEA HAWK  Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Mayıs 2017: EVGA kendi bünyesindeki en güçlü sürümü olan FTW3 HYBIRD GTX 1080Ti’yi piyasaya sürer

EVGA bugüne kadar kendi serileri arasındaki en güçlü sürümü olan FTW3 HYBIRD’ı GTX 1080Ti’ye uyarlar ve ortalık toz duman olur.

Oldukça yüksek performans verdiği söylenen FTW3 HYBIRD zengin kutu içeriğiyle ve serin olmasıyla göze çarpıyor. Her ne akdar yine sınırlı üretim olsa da fiyatı sebebiyle kullanıcıların bu sürümü pek tercih ettiği söylenemez.  8+8 yani 14 pin girişi bulunan kart 11 GB GDDR5X Bellek kullanıyor, minimum 600W isteyen kart kendisi için 280W isteyerek en yüksek güç tüketimi olan kartlardan birisi olarak göze çarpıyor. 1010$ Fiyat etiketiyle satışa sunulan kart oldukça yüksek fiyatı olması sebebiyle kullanıcıların ilgisini çekemiyor. Tercih eden kullanıcılar ise uzun yıllar kullanacak gibi görünüyor.

EVGA GTX 1080Ti FTW3 HYBIRD Hakkında Detaylı Bilgilere Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Haziran 2017: Colorful IGame Sıvı Soğutma’da Bir İlke İmza Atarak KUDAN GTX 1080Ti Sürümünü Piyasaya Sürer!

Colorful IGame’yi ilk olarak 240M Radyatör ile GTX 1080Ti sürümüyle görmemiz şaşırtıcıydı bu sürümü ise sıvı soğutma teknolojisinde adeta bir ilki başarıp hem hava Soğutmalı hemde sıvı soğutmalı Kudan serisini duyurmasıyla sıvı soğutma piyasasını şaşırttı. Yer geldiğinde sıvı soğutmanın isteğe bağlı olarak çıkartılıp kaldırıldığı bir teknoloji içeren KUDAN Sıvı Soğutma sürümünde dahi 3 Fanı aynı anda çalışabiliyor ve bu oldukça serin bir kart olduğunu gösterip soğutma konusunda İlk 1’e geçtiğini söyleyebiliriz. İsteğe bağlı olarak Hava soğutmalı olarak kullanabilirsiniz veya Sıvı soğutmalı olarak kullanılabilir hale getirilmesi oldukça iyi bir durum. 11 GB GDDR5X Bellek kullanan ve  8+8 yani 16 Pin girişine sahip olan kart hakkında ne kadar tüketim gücü istediğine dair bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca fiyat konusunda bir bilgi de bulunmuyor. Colorful IGame, Kudan sürümünü oldukça sınırlı sayıda ürettiği konuşuluyor.

Colorful IGame GTX 1080Ti KUDAN Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

Haziran 2017: Gigabyte 1080Ti Waterforce XTREME Edition sürümünü piyasaya sürer.

GTX 900 serisinden bu yana Waterforce Gigabyte’nin önemli serilerinden birisi Soğutucunun üstündeki cam panelin ışıklandırmasını GTX 1080 Sürümüne göre farklılık gösteriyor olsa da aslında aynı sürüm ancak pek çok kullanıcı Overclock aşırtma hızlarında kartta sorunlar yaşandığını söylese de Gigabyte’nin bu konu hakkında bir çalışması bulunmuyor. Bunun haricinde GTX 1080Ti diğer markalara göre en yüksek gücü bulunan kartlardan birisi oluyor ve bu sebepten ötürü ise zaman zaman Sıvı Soğutmanın yetersiz kaldığını düşünebiliriz yer yer %60-63 sıcaklık değerleri alındığını söylemek gerek.

Kutu içeriği olarak GTX 1080 Sürümüne göre kıyasla daha az olan bu sürüm Ülkemizde şuan Hepsiburada’da 6990 TL’den satılıyor.  11 GB GDDR5X Belleğe sahip olan kart 8+8 yani 16 Pin girişine sahip. Kart minimum olarak 600W Güç tüketimi istemekte. Diğer markalardan daha üst seviyede konumlandırılması için fabrikasyon olarak 1900 Mhz hız ile çıkış yapıp, oyunlarda kendini 2000 Mhz’ye kadar overclock edebilmekteydi. 12+2 olarak toplamda 14 fazlı olan kart aşırı derecede kas gücüne sahip olmasına karşın, bazı üretimleri bu yüksek overclock oranını kaldıramayıp artifact ve siyah ekran hataları verebilmekteydi.

Ayrıca Teknoforza olarak Türkiye’de yine bir ilki gerçekleştirerek bu kartın kutu açılımını gerçekleştirmiştik.

Gigabyte GTX 1080Ti Waterforce Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz. 

 

Kasım 2017: EVGA GTX 1070Ti SC HYBIRD Sürümünü Duyurur!

1070Ti modeline ilk Sıvı Soğutma teknolojisini duyuran marka EVGA oldu. NVIDIA, 1070Ti için oldukça iddialı konuşuyordu ancak GTX 1070 ve 1080 arasında 10 FPS fark olmasına rağmen 1070Ti bu konuda işin yarısına yüklenince olanlar oldu. GTX 1070Ti ile 1080 arasında 5 FPS Fark oluşu bütün kullanıcıları güldürmüş EVGA’yı ise bu durum bu sürümü ürettiğine pişman etmişti. 8 GB GDDR5 Belleğe sahip olan kart sadece 8 Pin girişi bulunuyor. Ayrıca minimum 500W Güç tüketimi istemekte. EVGA GTX 1070Ti SC HYBIRD 600$ Fiyat etiketiyle satılıyor. Oldukça serin olduğu söyleniliyor (haliyle 8 Pin olması soğutma konusunda avantaja çeviriyor)

EVGA GTX 1070Ti SC HYBIRD Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

  

AMD RX VEGA 64 SERİSİNİ DUYURUR TEMMUZ 2017

 

Sıvı Soğutma Ekran Kartların Derin Tarihine İniyoruz!

NVIDIA’nın GTX 10 serisi karşısında çaresiz kalan AMD RX VEGA 64 sürümünü duyrur ve ortalık karışır 295X2 gibi dönemindeki kartları tahtından edebilecek miydi ?

Hemen arkasından MSI, GIGABYTE ve XFX RX Vega 64’ü duyurup satışına başladı. Her ne kadar sıvı soğutmayı AMD kendisi geliştirse de ortak firmalar kendi sürümlerine göre uyarlamış ancak bu kez 295X2 gibi fan değiştirmelerine gerek kalmadan direkt olarak Radeon radyatörü ile piyasaya sürdüler. İlk dönem böbürlenmiş bir tavır ile GTX 1080’e karşı test edilmiş bu esnada GTX 1080’in performansına yetişememiş ve alay konusu kendisi olmuştu. Soğutma konusunda pek iyi yorumlarını bulunmayan kart 8 GB HBM2 belleğe sahip. 8+8 yani 16 Pin girişi bulunuyor. Ayrıca istediği güç konusunda adeta rekora koşan AMD, RX VEGA 64 Minimum 850W evet yanlış değil 850W istiyor iken sıvı soğutmalı sürümleri 350W TDP ile çalışıyor yani sıvı soğutma için 1000W psu’yu gözden çıkarmalısınız (Anlaşılan AMD Türkiye’de kaçak elektrik kullanım oranını arttırmaya çalışıyor) Ayrıca kart 699$ fiyat etiketiyle satışa sunulmuştu.

Gigabyte AMD RX VEGA 64 Sürümü Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

MSI AMD RX VEGA 64 Sürümü Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

XFX AMD RX VEGA 64 Sürümü Hakkında Detaylı Bilgiye Buradan Ulaşabilirsiniz.

 

Bu makalemizin sonuna geldik arkadaşlar, oldukça uzun bir makale olduğunun farkındayım ve tüm bu bilgileri toplayabilmek adına 1 haftadan uzun bir süre araştırma yaptım. her model günümüzde kolay bulunmuyor. 

Aslında Custom Sıvı Soğutma Teknolojisi‘de var ancak onlar sonrasından eklendiği için bu kategoriye girmiyor. Bizim ele aldığımız kartlar All-in-one yani sıvı soğutmanın gerektirdiği her şeyi içinde ve zahmetsiz tak-çalıştır şeklinde kullanabileceğiniz son tüketici kartları. Eğer üst düzey kullanıcı iseniz zaten sadece waterblock barındıran kartları alıp kendi sıvı soğutma kartınızı oluşturabilirsiniz, kullandığınız ekipmanların kalitesine bağlı olarak fabrikasyon all-in-one sıvı soğutmalardan daha iyi soğutabilirsiniz.

Benden size tavsiye eğer sıvı soğutma ekran kartı bulamadıysanız ve yine de sıvı soğutma istiyorsanız, referans tasarım bir kart alıp (Nvidia’nın referans tasarımı olmalı) üzerine hazır sıvı soğutma kiti ile basit bir şekilde montajlayıp kullanabilirsiniz.

2006’dan günümüze ne kadar çok sıvı soğutma kart var değil mi? Geçen 12 yılda sadece 58 adet farklı sürüm ve marka ekran kartları üretilmiş Sıvı Soğutma Teknolojisi için oldukça büyük bir başarı. Umarım böyle devam eder. Oldukça ilginç Sıvı Soğutma Ekran kartı sürümleriyle karşılaştım diyebilirim.

Markalara gelirsek Sıvı Soğutma Üretimine Devam Eden Markalar: 
Sapphire, Asus (2013 Yılından beri ses yok), Inno3D Ichill, EVGA, GIGABYTE, MSI, XFX (Sadece AMD İçin Üretiyor), Colorful IGame,

 

Dip not: Eğer Sıvı Soğutmalı Ekran Kartı Almak İstiyorsanız ancak hangi marka konusunda kararsız kaldıysanız, Performans ve serin bir kart istiyorsanız bizim önerimiz EVGA HYBIRD serisi MSI SEA HAWK serisi ve Gigabyte AORUS Waterforce serisi.

Günümüzde Tak-Çalıştır şeklinde sıvı soğutma teknolojisi kullanmayan markalar: ECS, OMNI A.L.C. meets, Zotac, PNY, Manli.

 

Bazı arkadaşlar XFX, Colorful IGame ve Inno3D Chill, markalarını sorabilir, bu markalar ne yazık ki ülkemizde herhangi bir satışı bulunmuyor, Özellikle Inno3D ve Colorful çin menşeili firma olması sebebiyle sadece kendi ülkesinde satış yapıyor.

2006 Yılında Sapphire ile başlayan bu tatlı yolculuk Kasım 2017 Evga GTX 1070Ti SC versiyonu ile son buluyor, eminim ki bu yıl pek çok marka GTX 11 serisine Yeni sıvı soğutma sürümlerini duyuracaklardır.

Ayrıca eğer gözden kaçırdığımız bir sıvı soğutma sürümü varsa bize ulaşabilirseniz makalemize ekleyebiliriz.

Teknoforza olarak Türkiye’de bir ilke imza atarak Geçmişten Günümüze Üretilen Tüm Sıvı Soğutma Ekran Kartı Sürümlerini Tek Bir Makalede sizler için topladık.  Hem Rehber Hem Makale, arkadaşlar bilgilenebilir veya hayalindeki ekran kartını buradan seçebilirler. 

Yeni bir makalemizde daha görüşmek üzere, hoşçakalın.