Ana sayfa Makaleler SSD Seçimi

SSD Seçimi

953
0
PAYLAŞ

Merhaba TeknoForza, takipçileri.

Bugünki konumuz SSD’ler. Aslında artık bilinen bir konu bu ama yine de bilmeyen ve merak eden takipçilerimiz varsa bu konuyu da atlamadan açığa kavuşturmak istedim.

Önce SSD nedir onu açıklayalım:

SSD’ler yüksek kopyalama ve yazma hızlarına sahip olan depolama birimleridir. HDD’lere göre çok çok çok kısa tepkime süreleri sebebiyle bir işlemi HDD’den kat kat kat hızlı yapar. USB belleğe benzer bir sistemle çalıştığından içinde HDD’ler gibi hareketli parça bulundurmaz, bu sebeple de ses ve sıcaklık sorunu da yaşanmamaktadır. HDD’lere göre daha az enerji tüketmektedirler. Ayrıca SSDler hareketli parça bulundurmadığı için darbelere karşı daha dayanıklıdır.

HDD’nin (sol) içine şöyle bir bakarsak aslında farklar kolayca görünüyor.

Asus North America’nın SSD-HDD testini izleyebilirsiniz.

Peki bu hız farkı neden?

İkiside harddisk olmasına rağmen teknolojileri tamamen farklı. HDD leri yazılıp silinebilir DVD, SSDleri USB bellek gibi düşünebilirsiniz. Çalışma prensipleri bu doğrultuda. Bu nedenle SSD’lerde dönen diskler yok. Ayrıca SSD’lerin hızı HDDleri katlamakta. Alabiliyorsanız SSD alıp sistem diski olarak kullanın, HDD’ leri depo vs. maksatlı kullanabilirsiniz. Çok büyük performans farkı hissedersiniz. Bir dosya taşırken, kopyalarken, önbelleklerken, programı açarken, çalıştırırken, sistem açılırken, kaparken vs. vs.

Aslında bu işlemlerin yavaşlığının en büyük sebebi, ne RAM ne de işlemci. Asıl sebep HDD’dir.

SSD seçimi:

SSD alırken yazma, okuma hızına aldanmayın! Çoğu marka model vadettiği hızları veremiyor. Guru3D, TechpowerUp, Hexus gibi donanım sitelerininin incelemelerine ve kullanıcıların forumlarda paylaştığı incelemelere, testlere bakmalısınız. Bunları incelemenizi şiddetle tavsiye ederim SSD seçimi yaparken.

Fakat şu var, X SSD’si ile Y SSD’si arasında benchmarklarda hız farkı olsa da bunun pratikte size fayda veya zararı pek de olamaz. Bir fark hissetmeniz çok zor. En kötü SSD en iyi HDD’den bin kat iyidir. Yani HDD’nin çalışma mantığından kurtulmak önemli olan. Sırf benchmarklarda daha iyi sonuç için çok pahalı modellere bi tomar para bayılmanız da şart değil. Yok ben almışken en iyisini alayım diyorsanız da yine seçim sizin.

Dipnot: Eğer oyunu SSD’nin olduğu yere kururasanız ara geçiş sahneleri vs. hızlanır. Ama bu FPS’ye fayda sağlamaz.

HDD Seçimi:

HDD’lerde ise önemli olan fazla şey yok aslında. Alırken 7200 RPM, 64 MB Cache’li ve yüksek kapasiteli olmasına dikkat edin yeterli.

Peki nedir bu RPM ve Cache?

RPM, dönüş hızı demektir. Disk ne kadar hızlı dönerse o kadar iyidir. Cache ise önbellek demektir. Kısaca anlatmak gerekirse, mesela bir program açtınız sonra kapatıp bir daha açtınız. İkinci açmanız daha hızlı olur. Bunun sebebi Cache ile ilgilidir. Bu yüzden ne kadar yüksek olursa belleği o kadar iyi olur.

Evet arkadaşlar bu makalemizin de sonuna geldik. Hızlı  günler dilerim. 🙂