Ana sayfa Haberler Teknoloji Haberleri Telefonlar Gizli Madencilik Yapabilir mi ?

Telefonlar Gizli Madencilik Yapabilir mi ?

0
PAYLAŞ

Telefonlar Gizli Madencilik Yapabilir mi ?

Telefonlar Gizli Madencilik Yapabilir mi ?

Bitcoin’in çıkması ile birlikte Teknoloji farklı bir yöne doğuru ilerlemeye başladı ve mining ortaya çıkması ile birlikte  oldukça büyük bir sıkıntılar yaşanıyor iken, Dijital güvenlik şirketi Trend Micro tarafından paylaşılan bir yazıda Cep telefonlarının bizlerden habersiz mining yani madencilik yapabileceği ortaya çıktı.

HiddenMiner isimli casus yazılımı Android kullanıcılardan habersiz bir şekilde telefona yerleşip gizlice kripto para madenciliği yaptığı ortaya çıktı.

Bu casus yazılımın telefon ile işi bittiğinde Bataryası ve CPU’su tamamiyle işlevini yitirmiş ve çöp atılacak hale getiriyor.


Hatırlayacak olursak geçtiğimiz yıl içerisinde Loapi, isimli bir casus yazılım ortaya çıkmış ve telefonlarda maden kazmaya başlamış ancak kısa bir süre sonrasında bazı telefonlarda bataryayı şişirip patlamasına neden olmuştu. 

Trend Micro, ayrıca bu casus yazılımlarının tespit edilmesinin oldukça zor olduğunu ayrıca telefonlarında performans kaybı ve yavaşladığını gören kullanıcıların telefonu (root) fabrika ayarlarına döndürmelerini öneriyor.