Ana sayfa Makaleler Youtube’nin Verdiği Karar Tepki Çekmeye Başladı!

Youtube’nin Verdiği Karar Tepki Çekmeye Başladı!

0
PAYLAŞ

Youtube

Youtube’nin Verdiği Karar Tepki Çekmeye Başladı!

Youtube’nin Sahte içeriklere ve telif ihlallerinin önüne geçebilmek adına Ocak 2018’de bir karar aldı ve bu kararda Youtube, Kanalının 1000 Abone ve Son 12 Ay (1 Yıl) içerisinden 4000 Saat izlenim niteliği taşımayan kanallar para kazanmaya kapatılacak ve bu kriterleri yerine getirdiğinde kişinin kanalı para kazanmaya tekrardan aktif olacak.

Ocak 2018’in ortalarında milyonlarca youtube kullanıcılarına bu mail ulaştı ve bu kriterleri taşımayan kanallara 20 Şubat 2018 tarihine kadar bir süre verdiği gözüküyordu.

 Youtube’nin verdiği karar hakkında İmza kampanyası başlatıldı!

Dün itibari ile bu sürenin sonuna gelindi ve pek çok kendi çapında içerik üreten kanallar iş ortalıkğı askıya alınarak para kazanılmaya kapatıldı. Pek çok kanal sahibi Youtube’ye mail yağmuruna tuttu. Herkesin durumdan şikayetçi olduğu ortada ve imza kampanyaları pek çok ülkede başlatıldı bile. 

 

Kendi görüşümü sizlere aktarıcak olursam 2012 yılında Youtube macerama Bir sitede Moderatörlük yaparken Gameplay kadrosu oluşturuldu o dönem çok popüler olduğu için ekip olarak böyle bir projeyi hayata geçirdik, zamanla sevmeye başladığım için o siteden ayrılsam da kendi kanalımda oyun videoları yayınlamaya devam ettim.  2012’den bu yana o gün yayınladığım ilk videoda yaşadığım heyecanı bugün halen yaşıyorum.  Kendi çapımda pek çok Youtubere yardım etsem de (Zirve’ye çıkınca arkasındakileri görmüyorlar) hiç bir zaman çoğu youtuber’in yaptığı gibi bot atmadım veya beğeni abone kastırmadım.  Yayınladığım videolar insanları mutlu ediyorsa zaten abone olur ve destek olur düşüncesi ile devam ettim.  400’ün üzerinde video yükledim ve halen devam ederken Youtube’nin aldığı karar doğrultusunda emeklerimizin boşa gitmesi saçma değil mi ?      Herkes 1K abone attırıp 4K Saat izletmek zorunda mı ?  Sahte ve kötü içerik üreten kişileri Youtube’den uzaklaştırmaya çalışıyorlar tamam ama bunun yanında iyi içerik üreten kişilerde kaynıyor.

Bu karar ile birlikte eğer Youtube geri adım atmaz ise bu karara takılan insanlar içerik üretmeyi bırakacak, yani anlayacağınız kurunun yanında yaşta yanacak gibi görünüyor. 

Umarım Youtube, bu karardan geri döner yoksa tepkiler çığ gibi büyüyecek gibi görünüyor..