Ana sayfa İncelemeler Zalman Z9 Plus İncelemesi

Zalman Z9 Plus İncelemesi

812
0
PAYLAŞ

Merhaba TeknoForza, takipçileri geçtiğimiz günlerde kutu açılımını gerçekleştirdiğimiz Zalman Z9 Plus’un incelemesine yer veriyoruz, keyifli okumalar.

zalman-svg

Önce gelin Zalman’ın geçmişine kısa bir göz atalım 1999 yılında kurulan Zalman Günümüze kadar Anakart Yonga Setleri, Oyun Ekipmanları (Fare – Klavye) Monitör, Kasa, Sıvı Soğutma ürünleri, PSU, hatta bir dönem AMD ile ortak iş birliğine girerek HD 4000 Serisine grafik kartı yani ekran kartıda üretmiştir.

Günümüzde bugün sadece Kasa – Sıvı Soğutma ürünleri Fan, Klavye – Fare, PSU üretmektedir. Temel olarak günümüzde Kasa – Sıvı Soğutma ürünleriyle piyasada boy göstermekte.  

Şirketin ana binası Kore’de bulunmaktadır.

2014 yılında mali işleri kötüye giden Zalman piyasaya 3 Milyar Euro banka borcu olduğunu duyurdu ve haciz işlemleri başlatıldı. Kısa süre içerisinde bu problem çözüldü haciz işlemi kaldırıldı ardından bir çok kasa modelleri duyruldu buna Z9’da dahil.

1319641043

Kasanın genel görünümü bir bir çok Z Modellerinde olduğu gibi Klasik bir izlenim seçilmiş bunun haricinde ön panelinde bulunan Z şeklinde hava soğutma çıkışı kasayı daha hoş bir izlenim bırakmış buda kasayı diğer modellerden oldukça ayrı görünüşü olduğunu gözler önüne seriyor.

152056

İç tarafına baktığımızda ise hemen ön panelinde 3 Adet DVD rom girişi olduğunu görüyoruz buda büyük bir yer kalpladığını görüyoruz ve aynı şekilde alt tarafını tamamen HDD bölmesini kapattığını görmekteyiz ve buda 3 Adet HDD takabiliriz anlamına geliyor yalnız burada dikkat etmeniz gereken önemli bir nokta var HDD girişleri ince girişli HDD tutacağı gerektiriyor muhtemelen elinizde bulunan tutacak girişlere büyük gelecek bu nedenle ince giriş bulmanız gerekiyor ve kasa içeriğinde ise bu maalesef gelmiyor bu önemli nokta için saatlerde uğratığımı söyliyebilirim ve unutmadan kasanın kablo saklama bölmesinde 1 adet SSD bölmeside bulunmakta isterseniz SSD orayada monte edebilirsiniz bu durumda ise kasada 4 adet HDD girişimiz olmuş oluyor.  Kablo saklama özelliği başarılı ama yetersiz.

Bunun haricinde kasanın iç genişliği 290MM bu demek oluyor ki bu biraz ekran kartınıza sıkıntı olabilir çünkü eğer 3 Fanlı ekran kartılarını tercih ediyorsanız bu kasaya sığmayabilir ve uğraşırsınız ancak 2 Fanlı ekran kartları için ideal bir kasa olduğunu rahatlıkla söyliyebilirim eğer ileriye dönük bir kasa arıyorsanız 3 fanlı kartlar için sıkıntı olabilir. Ayrıca kasanın sıvı soğutma desteğide bulunuyor.

hs_z9plus_111

Kasanın içerisinde 7 Adet fan desteği mevcut ancak genel olarak kasa 4 fan ile birlikte geliyor. Kasanın arkasında 1 üst tarafında 1 ön panelin altında 1 adet fan kasa kapağında 1 adet fan ile birlikte geliyor ve bu 4 fandan 3’ü ledli 1’i düz fan.

Bunun haricinde Güç kaynağının girişinin yanına 1 adet kasanın üst tarafına 1 adet ve kasanın kapağına 1 adet fan takmak üzere 3 fan yerleştirebiliyorsunuz böylelikle buz gibi bir kasanız olabilir.

Ancak bu kısımda kasanın kapağında ızgara şeklinde hava delikleri olması 2 adet fan takılabilmesine olanak sağlıyor bu biraz eskiye dönük bir seçim olmuş bilirsiniz kasanın kapağını açmak için önce fanların kablolarını çıkartmamız gerekiyordu buda sıkıcı bir işti zamanında.

hs_z9plus_041

Kasanın ön panelinin altında bulunan fan ve güç kaynağının yanında bulunan fan bölmesinin altında bulunan hava filtreleri çıkarılıp yıkanabiliyor ve bu filtreler fanın tozlanmasını kirlenmesi engelliyor ve tam kapasitede çalışmasını sağlamakla kalmayıp serin bir ortam imkanı sunuyor.

img_20160917_171555

Ön panele baktığımızda ise bizi 4 adet 2.0 USB Girişi karşılıyor, ve sıcaklık göstergesi hemen göze çarpıyor 4 USB’nin 2’si 3.0 Olabilirdi ancak buna pek fazla önem vermemişler ancak, 4 adet USB’nin olması oldukça rahat ve geniş kullanım imkanı sunuyor USB yetersizliğinide ortadan kaldırıyor. Sıcaklık uzun süredir kullanmama rağmen ve sıcak havalardan dolayı en fazla 28 dereceye kadar indi kışın tam olarak genelde ne tür sıcaklıklara kadar ineceğini göreceğim ama genel olarak 30-32 derece arasında gidip geliyor. Bunun haricinde ise sıcaklık gösterge panelinin altında yer alan ses açma ve kısma tuşuna benzeyen tuş ise kasanın içerisinde bulunan  7 adet fanın hızını kontrol etmemize olanak sağlıyor böylelikle fan hızını kendimiz ayarlayabiliyoruz. 

HDD tuşu ise HDD’nin tam olarak çalışıp çalışmadığını kontrol ediyor görüyormu görmüyormu eğer sistemimiz görmüyorsa HDD sürekli yanıp sönen kırmızı ışık ile uyarı veriyor.  

Bunların haricinde tüm kontrol panelinin aşağıda olması güzel olmuş genelde Z serisindeki kasaların kontrol panelleri eğik doğruluk şeklinde buda eğer bir çekmeceniz varsa mikrafon girişlerinizide takıyorsanız tam bir eziyet olabilir çekmece zamanla kulaklık girişlerinin bozulmasına yol açabiliyor bu yüzdende çekmeceyi çıkartmak zorunda kalabiliyorsunuz.

Açma tuşu ise yukarıda olması farklı bir izlenim kazandırmış kasaya bunun haricinde kulaklık, mikrafon, reset tuşuda aynı bölmede bulunuyor.

z9plus_09

Kasanın içerisinde gelen aparatlar oldukça az ve bu parçalar ise sadece civatalardan oluşuyor bunlar Anakart vidaları kasa kapakları vidaları kelepçeler ve bağlantı kablosuyla birlikte kutu içeriği oldukça az Z5 Plus kullanan birisi olarak Z5’de çok daha zengin kutu içeriği mevcuttu bunda biraz ucuza kaçılmış bu yönden alt seviye kalmış  olduğunu görüyoruz.

Ürünün 2 Yıl garantisi mevcut.

Bunun haricinde yaklaık 3 haftadan beri kullanan birisi olarak oldukça memnunum gayet kullanışlı ama yukarıda belirttiğim gibi 3 fanlı bir ekran kartı alacaksanız kasanızın genişliği yetmeyebilir buda yeni kasa arayışları içerisine sokacaktır sizleri eğer 2 fanlı devam etmeyi düşünüyorsanız oldukça ideal bir kasa olduğunu rahatlıkla söyliyebilirim. Fiyat konusunda ise 200 – 270 TL gibi bir rakam arasında tabi bu fiyat satıcıdan satıcıya değişiyor.

Oldukça kullanışlı ve rahat tavsiye edebilirim. Zalman Z9 Plus incelememizin sonuna geldik umarım beğenmişsinizdir yeni ürün incelemelerinde görüşmek üzere, hoşçakalın.