Ana sayfa Makaleler Zotac Nasıl Bir Markadır?

Zotac Nasıl Bir Markadır?

1
PAYLAŞ

Bu konuyu açma gereği duydum, zira Zotac önerdiğinizde ya taşlanırsınız fanboylar tarafından veya önerdiğinizde ”Hocam Zotac nasıldır bilemedim ki. Kimse önermiyor, X veya Y marka düşünmüştüm ben ama…” diye soru alırsınız.

Kesinlikle amacımız, marka fanboyluğu yapmak değildir. Amacımız, bu marka hakkında önyargıları ortadan kaldırmaktır. 

Zotac, TR şartlarında en önerilmeyen markaların başında gelir. Kalitesiz bileşen kullanıyor, iyi soğutmuyor, çabuk arıza veriyor, çok sesli vs. diye. Ama bunların çoğu esasında kulaktan dolma, asparagas bilgilerdir.

Bilinenin aksine, Zotac Nvidia’nın en önemli iş partnerlerindendir EVGA ile birlikte. Zotac eskiden efsane kartlar üretirdi. Bu kadar köklü bir firmaya bu kadar düşman olunmasının 3 ana sebebi var;

1) Zotac gerçekten de son serilerde çok şikayet alan bir firmaydı:

Ekran kararması, aşırı ısınma, ısınma yokken bile düşen frekanslar, bozulan bellek modülleri, atan lehimler vs. O efsane marka kalitesini bir anda düşürdü. Hatta bazı kullanıcıların sıcaklığın yüksekliğinden şikayet edip, fan devrini elle yükseltmek zorunda kaldığını bile duymuş olabilirsiniz. Tabii ses de kaçınılmazdı. OC konusunda ise zaten başarılı bir marka değildi. Sütten ağzı yanan kullanıcı kesimi bir daha yanaşmak istemedi.

2) Editörlerin, sponsorluk desteği veren bazı firmaları yağlayıp ballaması:

Zotac ve diğer bazı markalar; editörlerin bu yağlamaları, ballamarı sayesinde güme gidiyor. Başka marka yokmuş gibi davranıyorlar.

3) Araştırma yoksunu, o kadar emin konuşmasına rağmen en ufak bir tecrübesi olmayan, birinin lafı ile koca markayı çöp eden, sağdan soldan duyduklarını emin olmadan yazıp yanlış yönlendiren, belli birkaç marka haricinde en ufak bilgisi olmayan fanboyların olması:

Sponsoru olduğu için; o markaya en ufak olumsuz yorum yapamayan, durmadan o markayı öven, durmadan o markayı aldırmaya çalışan, benim dolandırıcı / sözde editör diye tabir ettiğim bir eleman der ki ‘’O marka iyi değil, almayın’’. Hemen atlarlar. Anında o koca marka, pis/kaka olur. 

Zotac GTX 9XX seriyle birlikte, çok yüksek bi sıçrama yaptı. Resmen o efsane günlerine döndü. Yük altında rakiplerinden çok daha serin çalışan, ses konusunu çözen, OC konusunda çok iyi değerler sunan, stok halde bile rakiplerinden hızlı kartlar (GPU-Bellek frekanslarından bahsediyorum) sunan muhteşem modeller çıkardı. Zotac GTX 9XX modelleri yurt dışında çok beğenildi, ama TR’de gündeme bile gelmedi.

Siz de yurt dışı incelemelerine bakabilirsiniz. Araştırma yoksunu, kalıplaşmış beyinlere sahip fanboylara  itibar göstermeyin. Araştırın. Sentetik testleri inceleyin. Bir marka geçmişte problem çıkardı diye o markayı çöp etmeyin. Veya bir marka aynı kalitesini, her serisinde koruyacak diye de bir şey yok.

Daha adamlar yeni yeni, Gigabyte’nin ne kadar iyi bir marka olduğunu öğreniyor. Senelerdir Türkiye pazarında adamlar, yeni kıymete bindi.

EVGA da ilk Türkiye pazarına geldiğinde, ilk birkaç ay ‘’Bu marka ne ya’’ filan dediler. Sonra birden, EVGA en iyi marka oldu.

Eğer Nvidia GTX 9XX ve GTX 10XX serisi bir kart almayı düşünüyorsanız, Zotac’a bakmadan geçmeyin derim. 😉

Siz de eğer donanım sitelerinin ve kullanıcıların incelemelerine şöyle bir göz atarsanız benim dediklerimi teyit edeceklerdir. 😉